• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maksimir

  Przeczytaj także...
  Poljud (oficjalna nazwa: "Gradski stadion u Poljudu") – wielofunkcyjny stadion w Chorwacji, leżący w Splicie. Na obiekcie tym swoje mecze rozgrywa Hajduk Split, jeden z największych klubów piłkarskich w Chorwacji. Pojemność stadionu wynosi 35 000 widzów. Stadion nazywany jest przez mieszkańców Splitu jako "Poljudska ljepotica" albo "piękność z Poljud". Poljud jest po Maksimirze w Zagrzebiu drugim pod względem wielkości stadionem w Chorwacji.Vladimir Turina, (ur. 6 lutego 1913 w Banja Luce, zm. 22 października 1968 w Zagrzebiu) - chorwacki architekt. Turina był profesorem architektury na uniwersytecie w Zagrzebiu. Zajmował się modernizacją zabytków i historycznych obiektów. Był przedstawicielem nurtu modernistycznego w architekturze chorwackiej. Jego osiągnięcia to przebudowanie Pałacu Królewskiego w Splicie, zaprojektowanie szpitala dziecięcego przy ul. Klaičeva w Zagrzebiu oraz gruntowna przebudowa chorwackiego stadionu narodowego, Maksimir. Do jego słynnych projektów należy także stworzona w Rijece pływalnia o trójkątnym dachu, za którą otrzymał nagrodę od władz Jugosławii. Projektował także budynki w Londynie, Sztokholmie, Helsinkach, São Paulo i Mediolanie.
  14. Letnia Uniwersjada - międzynarodowe zawody sportowców - studentów, które odbyły się w jugosłowiańskim Zagrzebiu. Impreza została zorganizowana między 8, a 19 lipca 1987 roku. W uniwersjadzie wzięło udział 6423 zawodników ze 122 krajów. Sportowcy rywalizowali w 12 dyscyplinach. Główną areną imprezy był stadion Maksimir. Zawody otworzył Lazar Mojsov. Nad organizacją zawodów czuwała FISU.

  Maksimir (oficjalna nazwa: "Stadion u Maksimiru") – wielofunkcyjny stadion w stolicy Chorwacji Zagrzebiu. Nazwę wziął od Parku Maksimir, w którym został zbudowany. Na stadionie swoje mecze rozgrywa Dinamo Zagrzeb, jeden z największych klubów piłkarskich w Chorwacji. W 1987 roku obiekt był główną areną uniwersjady.

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej – Po raz pierwszy zasady gry w futbol i sam mecz piłkarski zaprezentowali na terenie dzisiejszej Chorwacji angielscy robotnicy, którzy w 1873 roku budowali fabrykę w Rijece.

  Stadion został otwarty 5 maja 1912 roku. Zaprojektowany został przez słynnego chorwackiego architekta, Vladimira Turinę. Przez całą swoją historię był wielokrotnie przebudowywany. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1997 roku, kiedy to zamontowano 38 923 krzesełka. Reprezentacja Chorwacji najczęściej swoje mecze rozgrywa właśnie na tym stadionie, a czasami na stadionie Poljud w Splicie.

  Split – (włoski: Spalato) miasto i port w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim na niewielkim półwyspie. Główne miasto komitatu splitsko-dalmatyńskiego.Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb]; niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji; jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.