• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maksim Cyhałka

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Dynama Mińsk (biał. ФК «Дынама» Мінск) – białoruski klub piłkarski z siedzibą w Mińsku, grający w ekstraklasie białoruskiej.
  Naftan Nowopołock (biał. ФК «Нафтан» Наваполацак) – białoruski klub piłkarski z siedzibą w Nowopołocku, grający w ekstraklasie białoruskiej.

  Maksim Cyhałka (biał. Максім Цыгалка, ros. Максим Цыгалко, Maksim Cygałko; ur. 27 maja 1983 w Mińsku, Białoruska SRR) – białoruski piłkarz, grający na pozycji napastnika.

  Kariera[]

  Wychowanek Dynama-Juni Mińsk, skąd trafił do pierwszej kadry zespołu. W Dynamie rozegrał pięć sezonów, podczas których przebył drogę od rezerwowego po gwiazdę zespołu. W wieku 20 lat był przymierzany do gry w Szynniku Jarosławl oraz Maritimo Funchal, jednak pozostał w Mińsku. Również jeszcze jako bardzo młody gracz zadebiutował w reprezentacji narodowej swojego kraju. W wieku 23 lat odchodzi z Dynama i wzmacnia klub z bogatym sponsorem i aspiracjami - Naftan Nowopołock. Tam jednak nie wiedzie mu się za dobrze i wkrótce zostaje wypożyczony do kazachskiej drużyny Kaisar Kyzyłorda, gdzie powoli wraca do formy. W roku 2008 przenosi się do Armenii, gdzie zalicza epizod w Banance Erywań, dla którego w trzech meczach zdobywa dwie bramki.

  Bananc Erywań (orm. „Բանանց“ Ֆուտբոլային Ակումբ Երեւան, "Bananc" Futbolajin Akumby Jerewan) – ormiański klub piłkarski z siedzibą w stolicy kraju, Erywaniu.Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.

  Osiągnięcia[]

  Puchar Białorusi - z Dynamem Mińsk (2003)
  Mistrzostwo Białorusi - z Dynamem Mińsk (2004)

  Bibliografia[]

 • Profil w bazie National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dynama-Juni Mińsk (biał. ФК «Дынама-Юні» Мінск) – białoruski klub piłkarski z siedzibą w Mińsku.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów.
  Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka, Białoruś (ros. Белорусская Советская Социалистическая Республика, błr. Беларуская Савецкая Сацыялістычная Рэспубліка) – jedna z czterech republik, które w grudniu 1922 roku utworzyły Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
  Napastnik – zawodnik w piłce nożnej, który gra na pozycji najbliższej do przeciwnej bramki i dlatego w drużynie głównie to on jest odpowiedzialny za zdobywanie bramek.
  Mińsk, dawniej Mińsk Litewski, (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) – stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw.
  Szynnik Jarosław (ros. Футбольный клуб «Шинник» Ярославль, Futbolnyj Kłub "Szynnik" Jarosławl) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Jarosławiu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.