Makary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Makaryimię męskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od słowa stgr. μακάριος makários oznaczającego „szczęśliwy”. Znaczeniowo odpowiadają mu imiona: Feliks (pochodzenia łacińskiego) i Szczęsny.

Makary Wielki Egipski, Makary Starszy, cs. Prepodobnyj Makarij Wielikij, Jegipietskij (ur. ok. 300 w Górnym Egipcie, zm. ok. 390 w Skete) – chrześcijański mnich, uważany za jednego z ojców egipskiego monastycyzmu, święty katolicki i prawosławny.Makary z Antiochii (ur. X w. w Armenii, zm. 1012 w Gandawie) – święty katolicki i prawosławny; prawosławny patriarcha Antiochii.

Makary imieniny obchodzi 2 stycznia, 15 stycznia, 28 lutego, 10 marca, 1 kwietnia, 10 kwietnia, 20 czerwca, 12 sierpnia, 30 października, 8 grudnia i 20 grudnia.

Znane osoby o tym imieniu:

 • Makary z Jerozolimybiskup Jerozolimy, święty katolicki
 • Makary z Antiochii (Makary Antiocheński) – prawosławny patriarcha Antiochii, święty katolicki i prawosławny (wspomnienie 10 kwietnia)
 • Makary z Aleksandrii (Makary Aleksandryjski, Makary Młodszy lub Mniejszy) – zm. ok. 394, święty katolicki; Grecy wspominali go 19 stycznia, natomiast łacinnicy – 2 stycznia
 • Makary z Magnezjibiskup i Ojciec Kościoła
 • Makary Wielki Egipski (Makary Starszy) – jeden z ojców monastycyzmu, święty katolicki (wspomnienie 10 marca) i prawosławny (wspomnienie 19 stycznia/1 lutego)
 • Makary Żabiński – święty prawosławny (wspomnienie 22 stycznia/4 lutego)
 • Makary z Moskwy – święty prawosławny, metropolita Moskwy i Wszechrusi (wspomnienie 30 grudnia/12 stycznia)
 • Makary Drohomirecki – polski działacz niepodległościowy, powstaniec styczniowy
 • Kari Ukkonen – fiński piłkarz
 • Żeński odpowiednik: Makaria

  Makary z Magnezji, Makary Magnezjanin, łac. Macarius Magnes (ur. w Grecji, zm. ok. 403) – chrześcijański pisarz i apologeta z końca IV wieku, prawdopodobnie biskup Magnezji nad Meandrem w Jonii. Powszechnie identyfikowany z Makarym, który podczas synodu w Chalcedonie (tzw. Synod pod dębem) w 403 r. oskarżał Heraklidesa, biskupa Efezu, o herezję. Współczesny św. Jana Chryzostoma.12 sierpnia jest 224. (w latach przestępnych 225.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 141 dni.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Makarówka – wieś w Polsce
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni. Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Warto wiedzieć że... beta

  Święty Makary, cs. Swiatitiel Makarij, mitropolit Moskowskij i wsieja Rusi, ros. Макарий, prawdziwe imię ros. Макар lub pol. Makar (ur. 1482, zm. 12 stycznia 1563) – metropolita Moskwy i Wszechrusi od 1542 do 1563, święty prawosławny.
  Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.
  Makary Drohomirecki herbu Sas (ur. 1840, zm. 16 lutego 1863) – polski działacz niepodległościowy, powstaniec styczniowy.
  Ojcowie Kościoła (łac. Patres Ecclesiae) – pisarze i teologowie we wczesnym chrześcijaństwie, w epoce bezpośrednio po czasach apostolskich, aż do czasów średniowiecza. Pierwszymi Ojcami Kościoła byli Ojcowie Apostolscy (Patres apostolici), nazwani tak ze względu na to, iż uczestniczyli jeszcze w Kościele, któremu przewodzili Apostołowie lub pisali pod bezpośrednim wpływem życia Kościoła czasów apostolskich. Okres ojców trwał aż do VIII wieku. Doktryna starożytnych i wczesnośredniowiecznych ojców Kościoła, a także dział teologii zajmujący się ich nauczaniem, nazywa się patrystyką.
  Język grecki klasyczny, greka klasyczna – stadium rozwojowe języka greckiego, używanego w okresie klasycznym (500 r. p.n.e. - 350 r. p.n.e.) starożytnej Grecji. Był to jeden z ważniejszych języków starożytności, rozpowszechniony na znacznych obszarach Półwyspu Bałkańskiego i Azji Mniejszej oraz na Cyprze. Dzisiaj ten język można studiować na filologii klasycznej. Był to język bogatej literatury, w okresie klasycznym działali Tukidydes, Arystofanes, Platon, mówcy ateńscy.
  Prawosławny patriarcha Antiochii – jeden z patriarchów w Kościołach Wschodnich, czasem jest nazywany greckim patriarchą Antiochii dla odróżnienia od syryjsko-prawosławnego patriarchy Antiochii.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Reklama