• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Majtki

  Przeczytaj także...
  Krynolina to sztywna spódnica, suknia, halka uszyta z materiału rozpiętego na metalowych obręczach lub włosiance. Po raz pierwszy pojawiła się już ok. roku 1830, ale dopiero od 1850 słowo to oznacza mocno nakrochmaloną halkę lub sztywną spódnicę opartą na metalowej konstrukcji, mającej nadawać sukni pożądany kształt.Figi – rodzaj damskich majtek. W górnej, najszerszej części mają wstawioną gumkę podtrzymującą figi w pasie. Dookoła otworów na nogi niekiedy również są wszyte gumki. Dolna część fig, która styka się z kroczem, zwykle składa się z dwóch warstw materiału: zewnętrznej i bardziej miękkiej wewnętrznej. Wewnętrzna warstwa może być wykonana z bawełny, która dobrze absorbuje wilgoć. Figi mogą być ozdobione nadrukami, haftami, koronkami, czy kokardkami. Figi w zestawieniu z biustonoszem są sprzedawane jako komplet bielizny..
  Spotkania z Zabytkami” (do końca 2009 roku posiadał podtytuł: Kultura, tradycje, pamiątki) – miesięcznik popularnonaukowy wydawany w numerach łączonych po dwa, poświęcony zabytkom i obiektom dziedzictwa narodowego, wydawany w Warszawie od 1977.
  Kobiece majtki

  Majtki – rodzaj bielizny okrywającej zwykle genitalia, krocze i pośladki. Dawniej słowo to oznaczało również spodnie męskie.

  Typy majtek[ | edytuj kod]

 • kąpielówki
 • slipy
 • bokserki
 • stringi
 • figi
 • majteczki damskie typu szorty
 • tanga
 • thong
 • majtki modelujące
 • Historia[ | edytuj kod]

  Bielizna noszona bezpośrednio na ciele pod ubraniem, do której obecnie majtki się zaliczają, pojawiła się w Europie pod koniec średniowiecza, ale wówczas jeszcze nie znano majtek lub podobnej części garderoby. W XVI wieku kobiety nosiły pod obszernymi sukniami krótkie spodenki zwane kalesonami. W XVIII wieku Ludwik XV wydał nakaz zobowiązujący aktorki i tancerki do noszenia takiej właśnie bielizny, ze względu na niechęć do jej używania. Cesarzowa Józefina miała w swojej garderobie po kilkaset koszul i sukien, a tylko dwie pary majtek. Jedynie starsze panie z obawy przed zimnem chwaliły sobie tego rodzaju ochronę. Majtki pojawiły się w XIX wieku. Wprowadzenie szycia maszynowego, zamiana sztywnego materiału na miękką dzianinę, rezygnacja z noszenia sztywnych gorsetów i systematyczne skracanie się sukien spowodowało, że majtki również zmieniały swój krój, długość i szczelność.

  Krocze (łac. perineum) to region pomiędzy obszarem genitalnym a odbytem u obu płci. Uważane za jedną z intymnych części ciała.Genitalia – nieścisły termin biologiczny odnoszący się do męskich lub żeńskich narządów płciowych i związanych z nimi struktur anatomicznych.

  Majtki rozcinane[ | edytuj kod]

  Majtki rozcinane, czyli nie zszyte w kroku, pojawiły się w latach 20. XIX w., a już w połowie tegoż, kiedy nastała moda na krynoliny, stały się wręcz niezbędne. Bez ciepłych, płóciennych, sięgających kolan pantalonów kobietom było zimno, mimo kilku halek. Nie zszywano ich dla wygody pań. Ubrana w ciasny gorset, obszerną długą suknię i kilka halek właścicielka majtek musiałaby chodzić w miejsce ustronne z garderobianą.

  Okolica pośladkowa (łac. regio glutea) – parzysta, topograficzna część ciała człowieka, ograniczona od góry w części przyśrodkowej grzebieniem biodrowym (łac. crista iliaca), a następnie linią łączącą szczyt kości krzyżowej i kolec biodrowy górny przedni. Z reguły jest symetryczna.Kalesony - część bielizny męskiej. Rodzaj obcisłych spodni z miękkiej i elastycznej dzianiny, najczęściej trykotu bawełnianego, najczęściej z długimi do kostek nogawkami (kalesony długie) lub sięgających powyżej połowy uda (kalesony krótkie), zwykle z rozcięciem z przodu umożliwiającym mężczyźnie oddawanie moczu bez konieczności zdejmowania bielizny.

  Kombinacja[ | edytuj kod]

  Była połączeniem długich majtek rozcinanych i koszulki noszonych przez kobiety w latach 70. XIX w. W latach 20. XX w. komplet stanowiła koszulka i krótkie majtki – jak współczesne body. Męską wersją kombinacji było połączenie kalesonów z koszulą, czyli coś w rodzaju śpiochów zapinanych na guziki od krocza po szyję, widywanych dzisiaj tylko w westernach, również w wersji z klapą.

  Gorset – część ubioru damskiego używana od końca XIV wieku do pierwszej dekady XX wieku. Podstawowym zadaniem gorsetu jest usztywnienie korpusu, uwydatnienie biustu, podkreślenie i wysmuklenie linii talii. Niekiedy zakładany również przez mężczyzn dla odpowiedniego ukształtowania sylwetki.Ludwik XV, zw. Ukochanym (ur. 15 lutego 1710 w Wersalu, zm. 10 maja 1774 w Wersalu) – król Francji i Nawarry od 1715, gdy zmarł jego pradziadek Ludwik XIV, z dynastii Burbonów.

  Majtki z klapą[ | edytuj kod]

  Pojawiły się na początku XX wieku, jako alternatywa dla majtek rozcinanych, ale nie były od nich wygodniejsze, ponieważ wymagały zapinania klapki z tyłu na guziki. Przyjęły się natomiast w garderobie dziecięcej, bo małym dzieciom zawsze ktoś pomagał w ubieraniu. W garderobie dziecięcej występowały do lat 50. XX wieku.

  Slipy – bielizna męska, o wciętym kroju. Standardowo męskie slipy są wykonywane z bawełny, która jest przewiewna i dobrze wchłania pot. Od niedawna pojawiły się także slipy z mikrofibry.Bokserki – rodzaj bielizny męskiej typu majtki, krojem przypominające krótkie spodenki bokserskie, bez podszycia siatką.

  Wersję męską wyprodukowała amerykańska firma P.H. Hanes Knitting Company na początku XX wieku. Inne warianty tej nowości miały klapki z przodu lub rozporki. Pierwsze slipy zaprezentowano w latach 30. XX w. w Chicago.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Na podstawie: Małgorzata Szubert: Leksykon rzeczy minionych i przemijających. Warszawa: Muza SA, 2003. ISBN 83-7319-138-0.
  2. Monika Nowakowska. Historie z alkowy. „Spotkania z Zabytkami”. Nr 12/2007 (grudzień 2007). s. 30-32. 
  3. Leksykon mody: Krótka historia męskiej bielizny (pol.). [dostęp 02.05.2008].
  Kąpielówki - strój do pływania dla mężczyzn zasłaniający intymne części ciała. Najczęściej same majtki. Wykonane najczęściej z poliestru lub lycry.Pantalony (z fr. pantalon) spodnie, także mundurowe w wojsku, m.in. polskim w pierwszej połowie XIX wieku. W innym znaczeniu to bielizna przykrywająca nogi, noszona przez kobiety, dziewczęta i bardzo młodych chłopców w końcu pierwszej połowy XIX wieku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Józefina, z domu Marie-Josèphe Rose Tascher de la Pagerie (ur. 23 czerwca 1763 na plantacji Trois-Îlets na Martynice, zm. 29 maja 1814 w Rueil-Malmaison) – pierwsza żona Napoleona I, matka Eugeniusza de Beauharnais i Hortensji de Beauharnais.
  Western – gatunek filmu fabularnego, powieści awanturniczej albo sztuki scenicznej, obejmujący utwory, których akcja rozgrywa się w okresie kolonizacji i stabilizowania się życia na terenach zachodnich stanów USA, zwanych Dzikim Zachodem. Jest charakterystyczną formą amerykańską, chociaż był uprawiany również przez twórców rodem z Europy.
  Stringi (z ang. string – sznurek) – rodzaj majtek, przeważnie damskich (choć spotyka się także stringi męskie). Tylna ich część to wąski pasek materiału, niekiedy zbliżony grubością do sznurka (stąd nazwa), chowający się między pośladkami.
  Średniowiecze – epoka w historii europejskiej, obejmująca okres między starożytnością a renesansem. Granice czasowe średniowiecza nie są ściśle ustalone. Za początek epoki przyjmuje się okres, w którym cesarstwo zachodniorzymskie chyliło się ku upadkowi. Zwolennicy ścisłej datacji – w zależności od szkoły – za dokładne daty początku średniowiecza podają lata 378, 395 bądź 476. Za koniec epoki uważa się upowszechnienie idei humanistycznych i rozpoczęcie epoki renesansu. Najczęściej w tym przypadku wymieniane są daty ok. 1450 roku oraz lata 1453, 1492, a nawet 1517.
  Guzik – element ubioru służący do zapinania np. płaszcza, swetra czy spodni. Najczęściej w kształcie koła, wykonany z plastiku, metalu lub z innych tworzyw. Guziki zaczęto przyszywać do ubrań w XIII wieku. Alternatywą dla guzików są napy i spinki.
  Tanga − typ majtek składających się z dwóch trójkątnych kawałków materiału, najczęściej tkaniny, zakrywających genitalia i pośladki. Tylna część jest na tyle szeroka, że nie dochodzi do tzw. „wrzynania się” materiału między pośladki, co znacznie podnosi komfort ich użytkowania w porównaniu ze stringami. Na biodrach naroża części przedniej i tylnej połączone są wąskimi elastycznymi taśmami, przez co w widoku od przodu i bocznym majtki typu tanga są bardzo podobne do stringów. Z uwagi na budowę można je traktować jako formę pośrednią między figami a stringami. Łączą w sobie wygodę użytkowania fig z efektem pozornego wydłużania nóg dzięki wysokiemu poprowadzeniu bocznych pasków, co jest z kolei pewną zaletą stringów. Majtki typu tanga są produkowane jako damskie lub męskie (nazywane slipami typu tanga), przy czym nie są produktami typu uniseks z powodu oczywistych różnic anatomicznych użytkowników odmiennych płci. Majtki typu tanga mogą też być elementem kostiumu kąpielowego.
  Spodnie – wierzchnia część ubrania osłaniająca ciało od pasa w dół. Noszone są zarówno jako element dwu- lub trzyczęściowego garnituru jak i samodzielnie. Dawniej były wyłącznie elementem ubrań męskich aż do lat 20. XX w. kiedy emancypacja kobiet pociągnęła za sobą szereg przemian obyczajowych i rewolucję obyczajową. Współcześnie są elementem ubrań zarówno kobiecych jak i męskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.656 sek.