Major League Baseball Triple Crown

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Major League Baseball Triple Crown – w Major League Baseball uzyskuje ją zawodnik, który zwyciężył w trzech klasyfikacjach statystycznych. Dla pałkarzy pod uwagę brana jest liczba home runów, run batted in oraz średniej uderzeń, zaś dla miotaczy liczba zwycięstw, strikeouts, oraz ERA.

Pałkarz (ang. batter lub hitter) – w baseballu i softballu zawodnik drużyny atakującej, który zajmuje miejsce przy bazie domowej w celu odbicia piłki narzuconej przez miotacza. Każdy zawodnik grający w defensywie ma obowiązek pojawić się na liście pałkarzy. W American League i Pacific League na liście pałkarzy wyznacza się designated hittera w miejsce miotacza, który w National League i Central League na niej figuruje.Win-loss record – w zawodowym baseballu statystyka dla miotaczy, określająca ich wygraną (w skrócie W) lub przegraną (L) w danym meczu.

Pałkarze[ | edytuj kod]

Rogers Hornsby zdobył dwie Potrójne Korony w National League.
Grover Cleveland Alexander zdobył Potrójną Koronę trzykrotnie w dwóch różnych klubach.
Sandy Koufax zdobył Triple Crown trzykrotnie w ciągu czterech sezonów.
Walter Johnson – trzykrotny zdobywca Triple Crown.
Justin Verlander zwyciężył w tej klasyfikacji w 2011 roku.
30–30 club – w Major League Baseball grupa baseballistów, którzy w jednym sezonie zdobyli co najmniej 30 home runów oraz co najmniej 30 skradzionych baz. Pierwszym był Ken Williams w 1922 roku. Do 2012 roku osiągnięcie to zaliczyło 38 zawodników; Bobby Bonds i jego syn Barry Bonds są jedynymi, którzy uczynili to pięć razy.Run batted in (w skrócie RBI) – w baseballu i softballu statystyka dla pałkarzy, dzięki którym po odbiciu piłki, inny zawodnik (po uprzednim zajęciu bazy) zaliczył run (statystyka nieliczona w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu podwójnego autu przez drużynę broniącą). Pałkarz może jednocześnie zaliczyć run i RBI, jeśli zdobędzie home runa.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.
Earned run average (w skrócie ERA) – w baseballu statystyka dla miotacza. Oznacza stosunek liczby runów, które drużyna atakująca zdobyła przeciwko niemu do liczby inningów, które rozegrał do momentu zejścia z boiska, pomnożony przez 9.
Strikeout (w skrócie SO lub K) – w baseballu i softballu wyeliminowanie (wyautowanie) pałkarza po narzuceniu trzech strike’ów, przed narzuceniem czterech balli (narzut wykonany poza strefę strike’ów).
Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).

Reklama