• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Majgull Axelsson

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Majgull Axelsson (ur. 14 lutego 1947 w Landskronie) – szwedzka pisarka i dziennikarka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Majgull Axelsson wychowała się w Nässjö i zdobyła zawód dziennikarza w szkole dziennikarskiej Poppius. Jako dziennikarka interesowała się rynkiem pracy i gospodarką. Była rzecznikiem przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szwecji oraz redaktorem naczelnym magazynu „Beklädnadsfolket”. Jej pierwsze książki były reportażami na temat problemu prostytucji dziecięcej i dzieci ulicy Trzeciego Świata, jak i również biedy w Szwecji.

  Redaktor naczelny – osoba odpowiadająca za całość czasopisma (dziennika lub innego periodyku) albo programu telewizyjnego. W praktyce jest to osoba, która kieruje całością działań redakcji od strony merytorycznej i odpowiada za kształt oraz zawartość czasopisma. Redaktor naczelny kieruje także pracą zespołu dziennikarzy, często odpowiadając także za ich przyjmowanie i zwalnianie.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Jako powieściopisarka zadebiutowała w roku 1994 książką Droga do piekła. Za swoje pisarstwo była wielokrotnie nagradzana. Jej książki zostały przetłumaczone na 23 języki. Jako dramatopisarz zadebiutowała w 2002 utworem LisaLouis, wystawionym w Kungliga Dramatiska Teatern w Sztokholmie.

  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.Landskrona – miasto w południowej Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Landskrona w regionie Skåne. Około 28 670 mieszkańców.

  Mieszka na wyspie Lidingö w Sztokholmie.

  Wybrane pozycje przetłumaczone na język polski[ | edytuj kod]

 • Daleko od Niflheimu (Långt borta från Nifelheim) (1994, wyd. polskie 2003, drugie wydanie polskie pod tytułem Droga do piekła 2008, tłum. Halina Thylwe)
 • Kwietniowa czarownica (Aprilhäxan) (1997, wyd. polskie 2002, tłum. Halina Thylwe)
 • Dom Augusty (Slumpvandring) (2000, wyd. polskie 2006, tłum. Katarzyna Tubylewicz)
 • Ta, którą nigdy nie byłam (Den jag aldrig var) (2004, wyd. polskie 2008, tłum. Katarzyna Tubylewicz)
 • Lód i woda, woda i lód (Is och vatten, vatten och is) (2008, wyd. polskie 2010, tłum. Katarzyna Tubylewicz)
 • Pępowina (Moderspassion) (2011, wyd. polskie 2013, tłum. Katarzyna Tubylewicz)
 • Ja nie jestem Miriam (Jag heter inte Miriam) (2014, wyd. polskie 2015, tłum. Halina Thylwe)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  Nota biograficzna na stronie gminy Nässjö (szw.) [dostęp 18 września 2014]

  Prostytucja dziecięca – świadczenie usług seksualnych przez osoby niepełnoletnie osobom dorosłym w zamian za pieniądze lub inne korzyści jak jedzenie, schronienie itp. Szczególnie rozpowszechniona w krajach rozwijających się np. Tajlandia, Brazylia.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Reportaż (franc. le reportage – reportaż) – gatunek literacki z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej (przez krytykę zwany przewrotnie „bękartem literatury pięknej i brukowej popołudniówki”).
  Trzeci Świat – powstałe w okresie zimnej wojny określenie grupy państw nienależących do bloku zachodniego – w którym dominował kapitalizm, ani bloku wschodniego – gdzie dominował ustrój socjalistyczny.
  Lidingö - miasto w Szwecji, na wyspie Lidingö, na północny wschód od Sztokholmu, liczy około 30 tys. mieszkańców (2006). Siedziba gminy o tej samej nazwie. Ośrodek przemysłu spożywczego. Prawa miejskie posiada od 1926.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.873 sek.