• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maj 2006  Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] 9 [10] [11] [12]
  Przeczytaj także...
  Carlo Azeglio Ciampi (ur. 9 grudnia 1920 w Livorno) – włoski bankowiec i polityk, premier w latach 1993–1994, prezydent Włoch od 18 maja 1999 do 15 maja 2006.Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.
  | edytuj kod]
 • Na lotnisku narodowym w Stambule w dziale przesyłek towarowych wybuchł pożar.
 • Sejm przyjął ustawę, która m.in. określa sposób likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. WSI przestaną istnieć 30 września. 1 października zaczną działać nowe służby – Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Służba Wywiadu Wojskowego (SWW). (wp.pl) Więcej w Wikinews
 • Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił wszczęcie śledztwa w sprawie opisanych przez Gazetę Wyborczą praktyk koncernu farmaceutycznego Roche, które – według ministra – „mogły mieć charakter korupcyjny”. (wp.pl)
 • | edytuj kod]

 • Organizacja Sokoły Wolności Kurdystanu przyznała się w e-mailu do podpalenia lotniska w Stambule. Prawdziwą przyczyną pożaru według władz było zwarcie, a największa organizacja Kurdów, Partia Pracujących Kurdystanu zaprzeczyła jakimkolwiek związkom z „Sokołami”.
 • Amerykański sąd umożliwił bankrutującemu Jukosowi sprzedaż akcji rafinerii w Możejkach PKN Orlen. Sprzedaż była wstrzymana na wniosek wierzycieli Jukosu – rosyjskich służb podatkowych, które doprowadziły spółkę do bankructwa. Sprzedaży sprzeciwiał się także zarządca komisaryczny Jukosu, Eduard Rebgun. Wpływy ze sprzedaży będą stanowiły istotny przypływ gotówki dla Jukosu. Orlen obejmie 53,7% akcji, ponad 40% udziałów należy do litewskiego rządu.
 • Podróż apostolska Benedykta XVI do Polski (Zobacz w Wikinews)
 • Papież Benedykt XVI przybył do Polski o godz. 10:57. Na lotnisku Okęcie przywitał go m.in. prezydent Lech Kaczyński, prymas Polski kardynał Józef Glemp, premier Kazimierz Marcinkiewicz, marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie rządu i ambasador Polski w Watykanie. (wp.pl, Polska.pl, wprost.pl, radio.com.pl)
 • Pragniemy trwać mocni w wierze – powiedział prezydent Lech Kaczyński, witając papieża Benedykta XVI na lotnisku wojskowym Okęcie w Warszawie. Prezydent nawiązał w ten sposób do hasła pielgrzymki Benedykta XVI. Nasze serca są otwarte na przesłanie Ojca Świętego – zadeklarował Lech Kaczyński.
 • Podczas tej podróży do Polski będę wędrował śladami życia i pasterskiej posługi Karola Wojtyły – powiedział Benedykt XVI w powitalnym przemówieniu na warszawskim lotnisku. Jak dodał, pragnie zaczerpnąć z obfitego źródła wiary Polaków, które bije nieprzerwanie od ponad tysiąca lat. (wp.pl, radio.com.pl)
 • Oklaskami powitali papieża Benedykta XVI pielgrzymi zgromadzeni na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu. Papamobil minął kościół św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, na fasadzie którego portret Benedykta XVI sąsiaduje z wizerunkiem Jana Pawła II, pod którym umieszczono napis „Santo subito” (święty natychmiast). (wp.pl)
 • Samochód papieski przejechał obok pomnika Powstania Warszawskiego, gdzie na przybycie Ojca Świętego oczekiwali od rana byli powstańcy. Benedykt XVI pobłogosławił wiernych.
  (wp.pl)
 • Papieski samochód przejechał obok pomnika Bohaterów Getta. Benedykt XVI pozdrowił tłum wiernych, wśród których byli członkowie gminy żydowskiej i kilkadziesiąt osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. (wp.pl)
 • W Archikatedrze św. Jana Chrzciciela prymas Polski Józef Glemp przywitał papieża słowami: Witamy Cię w Warszawie, chronologicznie trzeciej stolicy Polski, której sercem jest katedra. Nie jest ona ani najstarsza ani największa, jest jednak domem Bożym, w którego dziejach, jak w lustrze, najpełniej odbijają się dzieje polskiego ludu.
 • Żyjcie życiem skromnym, solidarni z wiernymi, do których jesteście powołani – powiedział papież Benedykt XVI, zwracając się do polskich duchownych w Katedrze św. Jana w Warszawie. Duchowni przyjęli przemówienie owacją na stojąco. (wp.pl, interia.pl)
 • Papież Benedykt XVI po rozmowie z prezydentem Lechem Kaczyńskim w cztery oczy spotkał się z jego rodziną, premierem i korpusem dyplomatycznym. (wp.pl)
 • W kościele św. Trójcy w Warszawie odbyło się spotkanie ekumeniczne. (interia.pl, wp.pl)
 • | edytuj kod]

 • W Niemczech miała miejsce seria ataków przedstawicieli skrajnej prawicy na obcokrajowców. (onet.pl).
 • Podróż apostolska Benedykta XVI do Polski (Zobacz w Wikinews)
 • Najważniejsza uroczystość drugiego dnia pielgrzymki Benedykta XVI, msza święta odbyła się na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. (wp.pl, interia.pl, gazeta.pl, wp.pl – Homilia papieża Benedykta XVI) Więcej w Wikinews
 • Papież Benedykt XVI dwukrotnie wyszedł do wiernych. Po raz pierwszy, po mszy na Placu Piłsudskiego, a później pojawił się na balkonie Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie. (wp.pl, interia.pl)
 • Śmigłowiec z papieżem Benedyktem XVI na pokładzie wylądował w Częstochowie na parkingu koło Domu Pielgrzyma u stóp Jasnej Góry. (wp.pl, gazeta.pl)
 • Po odśpiewaniu Litanii Loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny, Benedykt XVI pobłogosławił Najświętszym Sakramentem zgromadzonych na błoniach wokół Sanktuarium Jasnogórskiego. Tym samym przed godz. 19:30 zakończyło się nabożeństwo majowe na Jasnej Górze, któremu przewodniczył Ojciec Święty. (wp.pl)
 • Papież Benedykt XVI przyleciał do Krakowa. Na lotnisku w Balicach papieża przywitali m.in. wojewoda małopolski Witold Kochan, marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz kardynał Franciszek Macharski i biskupi pomocniczy archidiecezji krakowskiej. (wp.pl, interia.pl, gazeta.pl)
 • Papież Benedykt XVI o godz. 21:44 pojawił się w „papieskim oknie” w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich i pozdrowił zebranych. Wyjdź do okna! Przemów do nas! Kardynale puść papieża! – skandowali wcześniej wierni zgromadzeni na Franciszkańskiej. (wp.pl, gazeta.pl, interia.pl)
 • Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (transkrypcja z hebrajskiego: Chasid Umot ha-Olam, חסיד אומות העולם) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – państwowa jednostka organizacyjna działająca na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Fundusz wypełnia w polskim systemie opieki zdrowotnej funkcję płatnika: ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego, NFZ finansuje świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym i refunduje leki.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] 9 [10] [11] [12]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.
  Katastrofa lotu Armavia nr 967 – wydarzyła się w nocy 3 maja 2006 roku. Rozbił się wówczas Airbus A320 należący do armeńskich linii lotniczych Armavia. Zginęło 113 osób – wszyscy na pokładzie.
  Kalwaria Zebrzydowska – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalwaria Zebrzydowska, założone w pierwszej poł. XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego.
  Ignacy Marcin Tokarczuk (ur. 1 lutego 1918 w Łubiankach Wyższych, zm. 29 grudnia 2012 w Przemyślu) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, biskup diecezjalny przemyski w latach 1966–1993 (w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita), w latach 1991–1992 arcybiskup ad personam, od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.167 sek.