• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maj 2006  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]
  Przeczytaj także...
  Carlo Azeglio Ciampi (ur. 9 grudnia 1920 w Livorno) – włoski bankowiec i polityk, premier w latach 1993–1994, prezydent Włoch od 18 maja 1999 do 15 maja 2006.Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.
  | edytuj kod]
 • Sejm zdecydował, że powstanie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Za powołaniem opowiedziało się 354 posłów, przeciw było 43, a 20 wstrzymało się od głosu. Przeciw ustawie głosowało tylko SLD. Wśród posłów, którzy wstrzymali się od głosu, znalazło się 12 z PSL oraz kilku z PO i SLD. Ustawa trafi teraz do Senatu. PiS ma w nim większość. (wp.pl Rzeczpospolita) Więcej w Wikinews
 • Sejm wybrał skład komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego. W 10-osobowej komisji PiS ma czterech członków, PO – dwóch, a pozostałe kluby – SLD, Samoobrona, LPR i PSL – po jednym. Komisja zebrała się na pierwszym posiedzeniu i wybrała Artura Zawiszę (PiS) na jej szefa. (wp.pl)
 • Poinformowano o odkryciu przez obserwatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Iranie resztek wysoko wzbogaconego uranu. (Rzeczpospolita)
 • | edytuj kod]

 • W Warszawie kilka tysięcy osób uczestniczyło w Paradzie Schumana, zorganizowanej podczas Dni Europejskich. W ten sposób zwolennicy integracji z Unią Europejską świętowali rozpoczęcie trzeciego roku w Zjednoczonej Europie. (wp.pl)
 • Prezydenci Polski i Ukrainy Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko złożyli wieńce pod pomnikiem ku czci 366 ukraińskich cywilów, zabitych w 1945 r. przez Polaków w Pawłokomie. Szefowie państw wezwali do kroczenia drogą pojednania obu narodów. (wp.pl)
 • 231 pseudokibiców zatrzymała stołeczna policja w związku z zamieszkami do jakich doszło w czasie i po meczu Legii z Wisłą Kraków w Warszawie. Rannych zostało 54 funkcjonariuszy, z czego 34 trafiło do szpitala. (wp.pl)
 • Na nowego przewodniczącego niemieckiej SPD wybrany został Kurt Beck.
 • Nowym liderem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej został Jiří Paroubek. W głosowaniu, w którym był jedynym kandydatem, zdobył 90% głosów. (Rzeczpospolita)
 • | edytuj kod]

 • Sekretarz stanu Kancelarii Premiera Ryszard Schnepf odchodzi z Kancelarii Premiera, bo – bez uzgodnienia z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem – przedstawił koncepcję przyłączenia się Polski do budowy gazociągu bałtyckiego. (wp.pl)
 • Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (transkrypcja z hebrajskiego: Chasid Umot ha-Olam, חסיד אומות העולם) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – państwowa jednostka organizacyjna działająca na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Fundusz wypełnia w polskim systemie opieki zdrowotnej funkcję płatnika: ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego, NFZ finansuje świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym i refunduje leki.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5 [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.
  Katastrofa lotu Armavia nr 967 – wydarzyła się w nocy 3 maja 2006 roku. Rozbił się wówczas Airbus A320 należący do armeńskich linii lotniczych Armavia. Zginęło 113 osób – wszyscy na pokładzie.
  Kalwaria Zebrzydowska – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalwaria Zebrzydowska, założone w pierwszej poł. XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego.
  Ignacy Marcin Tokarczuk (ur. 1 lutego 1918 w Łubiankach Wyższych, zm. 29 grudnia 2012 w Przemyślu) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, biskup diecezjalny przemyski w latach 1966–1993 (w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita), w latach 1991–1992 arcybiskup ad personam, od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.114 sek.