• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maj 2006  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]
  Przeczytaj także...
  Carlo Azeglio Ciampi (ur. 9 grudnia 1920 w Livorno) – włoski bankowiec i polityk, premier w latach 1993–1994, prezydent Włoch od 18 maja 1999 do 15 maja 2006.Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.
  | edytuj kod]
 • W ramach obchodów 215. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyło się szereg uroczystości w całej Polsce. Lech Kaczyński wręczył odznaczenia państwowe około 80 działaczom opozycyjnym z czasów PRL oraz kombatantom II wojny światowej. Działaczy „Solidarności” Andrzeja Gwiazdę i Annę Walentynowicz oraz arcybiskupa Ignacego Tokarczuka prezydent odznaczył Orderem Orła Białego. (gazeta.pl, wp.pl)
 • 113 osób zginęło w katastrofie ormiańskiego samolotu, który rozbił się w pobliżu rosyjskiego kurortu Soczi nad Morzem Czarnym. (wp.pl)
 • Podziemny pożar wybuchł w kopalni „Bielszowice” w Rudzie Śląskiej. W zagrożonym rejonie nie było wtedy ludzi. (wp.pl)
 • Trzęsienie ziemi o sile 8,1 stopni w skali Richtera nawiedziło rejon wysp Tonga na Pacyfiku.
 • | edytuj kod]

 • Niespełna godzinę trwało w katowickiej Prokuraturze Apelacyjnej przesłuchanie byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który zeznawał jako świadek w sprawie dotyczącej ułaskawienia przed siedmioma laty skazanego za morderstwo Petera Vogla. (radio.com.pl)
 • W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie premiera Kazimierza Marcinkiewicza z szefem Samoobrony Andrzejem Lepperem, który ma być wicepremierem i ministrem rolnictwa w koalicyjnym rządzie Marcinkiewicza. (wp.pl)
 • Prawie 20 nowych gatunków planktonu, oraz jeden gatunek ryby z rzędu wężorokształtnych odkryli naukowcy podczas trzytygodniowej wyprawy badawczej w głębinach Atlantyku. (wp.pl)
 • W swoim oświadczeniu Światowy Kongres Żydów stwierdził, że zaproponowana przez rząd polski zmiana nazwy „Obóz Koncentracyjny Auschwitz” na „Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau” jest delikatnym zagadnieniem. W dokumencie podkreślono, że Polska nie powinna być obarczana odpowiedzialnością za holokaust, a wina za ludobójstwo spada na nazistów oraz ich sojuszników z czasów II wojny światowej. (wp.pl)
 • | edytuj kod]

 • Prezydium klubu LPR zaaprobowało tekst umowy koalicyjnej. (gazeta.pl)
 • Prezydent Lech Kaczyński powołał nowych członków rządu. Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa, Anna Kalata ministrem pracy, Antoni Jaszczak ministrem budownictwa, a szef Ligi Polskich Rodzin Roman Giertych wicepremierem i szefem resortu edukacji oraz najmłodszy 27-letni Rafał Wiechecki ministrem gospodarki morskiej. Koalicja rządowa uzyskała w Sejmie bezwzględną większość 245 głosów.(gazeta.pl, naszdziennik.pl)
 • W kilku miastach Polski Partia Demokratyczna i Stowarzyszenie „Młode Centrum”, zorganizowały demonstracje sprzeciwu wobec wyboru Andrzeja Leppera na wicepremiera, głosząc hasło Lepper musi odjeść nawiązujące do jego słynnego sloganu Balcerowicz musi odejść.
 • Pozostałości po przedromańskiej budowli pod kościołem NMP na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, wykazały badania specjalistycznym radarem. Naukowcy dopuszczają hipotezę, że są to relikty kaplicy ufundowanej przez żonę Mieszka IDąbrówkę. (wp.pl)
 • Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (transkrypcja z hebrajskiego: Chasid Umot ha-Olam, חסיד אומות העולם) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – państwowa jednostka organizacyjna działająca na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Fundusz wypełnia w polskim systemie opieki zdrowotnej funkcję płatnika: ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego, NFZ finansuje świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym i refunduje leki.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.
  Katastrofa lotu Armavia nr 967 – wydarzyła się w nocy 3 maja 2006 roku. Rozbił się wówczas Airbus A320 należący do armeńskich linii lotniczych Armavia. Zginęło 113 osób – wszyscy na pokładzie.
  Kalwaria Zebrzydowska – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalwaria Zebrzydowska, założone w pierwszej poł. XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego.
  Ignacy Marcin Tokarczuk (ur. 1 lutego 1918 w Łubiankach Wyższych, zm. 29 grudnia 2012 w Przemyślu) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, biskup diecezjalny przemyski w latach 1966–1993 (w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita), w latach 1991–1992 arcybiskup ad personam, od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.126 sek.