• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maj 2006  Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] 10 [11] [12]
  Przeczytaj także...
  Carlo Azeglio Ciampi (ur. 9 grudnia 1920 w Livorno) – włoski bankowiec i polityk, premier w latach 1993–1994, prezydent Włoch od 18 maja 1999 do 15 maja 2006.Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.
  | edytuj kod]
 • W Indonezji miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopni w skali Richtera, w wyniku którego zginęło ponad 2900 osób, a kilka tysięcy zostało rannych. Epicentrum znajdowało się 25 km na południe od miasta Yogyakarta, na Oceanie Indyjskim na południe od Jawy. (interia.pl)
 • Podróż apostolska Benedykta XVI do Polski (Zobacz w Wikinews)
 • 21 kapłanów razem z Benedyktem XVI koncelebrowało prywatną mszę świętą, którą papież odprawił rano w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. (gazeta.pl)
 • Benedykt XVI odwiedził Wadowice – rodzinne miasto Jana Pawła II. Papież podkreślił, że pragnął zatrzymać się tu, gdzie budziła się i dojrzewała wiara Karola Wojtyły, by razem z wiernymi modlić się o rychłą beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II. W domu Karola Wojtyły wpisał się do pamiątkowej księgi i podpisał specjalne błogosławieństwo dla wiernych, którzy będą zwiedzać dom-muzeum. (gazeta.pl)
 • Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz witając, po włosku i po polsku, Benedykta XVI na wadowickim rynku zacytował słowa Jana Pawła II: Tu, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. (wp.pl, wp.pl – tekst przemówienia)
 • W Wadowicach Benedykt XVI podziękował Bogu za pontyfikat Karola Wojtyły. Pragnę, jak on, prosić Matkę Bożą, aby miała pieczę nad Kościołem – mówił. Prosił też, by Polacy towarzyszyli mu taką samą modlitwą, jaką wspierali „wielkiego Rodaka”. (wp.pl, gazeta.pl, gazeta.pl – tekst przemówienia)
 • Kalwaria Zebrzydowska: papież Benedykt XVI przeszedł z bazyliki Matki Bożej Anielskiej do ołtarza polowego, gdzie zmówił z wiernymi modlitwę południową Regina Coeli i udzielił błogosławieństwa. (interia.pl)
 • Bardzo chciałbym przytulić każdego i każdą z was. Choć w praktyce nie jest to możliwe, w duchu przytulam was do serca, i udzielam wam mojego Apostolskiego Błogosławieństwa, w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego – powiedział papież po polsku do pielgrzymów, którzy przybyli do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wychodząc, Benedykt XVI pobłogosławił niepełnosprawne dziecko. (wp.pl, gazeta)
 • Dźwięk dzwonu Zygmunta przywitał Benedykta XVI, wjeżdżającego na Wzgórze Wawelskie. Papież krótko po godz. 18. złożył wizytę w Katedrze na Wawelu, przed którą czekali na niego członkowie Kapituły Katedralnej. (wp.pl, gazeta.pl)
 • Papież przybył na krakowskie Błonia, by spotkać się z młodzieżą. Według policji, na Błoniach zgromadziło się 600 tysięcy młodych ludzi. (wp.pl, interia.pl, gazeta.pl)
 • Benedykt XVI pojawił się w oknie przy ul. Franciszkańskiej 3. Drodzy pielgrzymi! Dziś spotkałem się z młodymi na Błoniach. To był niezapomniany wieczór – powiedział po polsku papież. (gazeta.pl, wp.pl)
 • | edytuj kod]

 • Podróż apostolska Benedykta XVI do Polski (Zobacz w Wikinews)
 • Odbyła się msza św. na krakowskich Błoniach pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI. (wp.pl, interia.pl, gazeta.pl)
 • Drodzy przyjaciele, chciałbym wam podziękować za waszą obecność, za waszą przyjaźń, za waszą radość. Do zobaczenia w Rzymie, a jeśli Pan Bóg pozwoli, to również jeszcze w Krakowie – powiedział papież Benedykt XVI, który pokazał się przed godz. 16. w „papieskim oknie” Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. (wp.pl, gazeta.pl)
 • Ostatni punkt pielgrzymki Benedykta XVI do Polski, to były obóz hitlerowski Auschwitz-Birkenau. Benedykt XVI przybył na miejsce masowej eksterminacji około miliona Żydów z całej Europy, a także Polaków, Cyganów (Romów), jeńców radzieckich oraz obywateli innych narodowości. Samotnie przekroczył bramę z napisem „Arbeit Macht Frei”. (wp.pl, interia.pl, gazeta.pl)
 • Jestem tu dziś, aby prosić o łaskę pojednania, aby prosić przede wszystkim Boga, bo tylko on może otworzyć i oczyścić ludzkie serca, ale również ludzi, którzy tu cierpieli – powiedział papież Benedykt XVI w byłym obozie koncentracyjnym KL Auschwitz II-Birkenau. (wp.pl, gazeta.pl)
 • Podróż apostolska papieża Benedykta XVI dobiegła końca. Na lotnisku Balice tłum wiernych pożegnał papieża. Pragnę zakończyć tę wizytę słowami z Listu św. Pawła, słowami, które towarzyszyły mojemu pielgrzymowaniu po polskiej ziemi: Czuwajcie, trwajcie mocno w wierze, bądźcie mężni i umacniajcie się! Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości – powiedział Benedykt XVI. (wp.pl, gazeta.pl)
 • | edytuj kod]

 • Warszawski sąd aresztował na dwa miesiące podejrzanego o korupcję wiceszefa ZUS z podwarszawskiego Pruszkowa. To kolejny zatrzymany w aferze korupcyjnej, w której wcześniej aresztowano pięcioro urzędników Ministerstwa Finansów. (wp.pl)
 • Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (transkrypcja z hebrajskiego: Chasid Umot ha-Olam, חסיד אומות העולם) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – państwowa jednostka organizacyjna działająca na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Fundusz wypełnia w polskim systemie opieki zdrowotnej funkcję płatnika: ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego, NFZ finansuje świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym i refunduje leki.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] 10 [11] [12]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.
  Katastrofa lotu Armavia nr 967 – wydarzyła się w nocy 3 maja 2006 roku. Rozbił się wówczas Airbus A320 należący do armeńskich linii lotniczych Armavia. Zginęło 113 osób – wszyscy na pokładzie.
  Kalwaria Zebrzydowska – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalwaria Zebrzydowska, założone w pierwszej poł. XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego.
  Ignacy Marcin Tokarczuk (ur. 1 lutego 1918 w Łubiankach Wyższych, zm. 29 grudnia 2012 w Przemyślu) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, biskup diecezjalny przemyski w latach 1966–1993 (w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita), w latach 1991–1992 arcybiskup ad personam, od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.138 sek.