• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maj 2006  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]
  Przeczytaj także...
  Carlo Azeglio Ciampi (ur. 9 grudnia 1920 w Livorno) – włoski bankowiec i polityk, premier w latach 1993–1994, prezydent Włoch od 18 maja 1999 do 15 maja 2006.Msza – w części wyznań chrześcijańskich porządek celebracji liturgicznej będącej odniesieniem do Ostatniej Wieczerzy Jezusa.


  | edytuj kod]

 • Mija druga rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej. 70% Polaków zadeklarowało w sondażu, że nie odczuło z tego powodu żadnych zmian, 17% stwierdziło, że obecność we Wspólnocie pozytywnie wpłynęła na ich życie, a 13% uznało, iż żyje im się gorzej. (wp.pl)
 • Hiszpania, Portugalia, Finlandia i Grecja otworzyły rynek pracy dla nowych członków UE, w tym dla Polaków. Od 1 maja 2004 przez dwa lata 170 tys. obywateli RP znalazło legalną pracę w Wielkiej Brytanii, 70-80 tys. w Irlandii, które zniosły ograniczenia na rynku pracy od razu. (pb.pl)
 • Kamil Durczok zadebiutował w Faktach TVN.
 • | edytuj kod]

 • Na Jasnej Górze odbyła się dyskusja Rady Stałej Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych na temat Radia Maryja oraz spotkanie Zespołu Troski Duszpasterskiej o Radio Maryja z Radą Prowincji Zgromadzenia Redemptorystów. W reakcji na list nuncjusza apostolskiego z 6 kwietnia 2006 powołano Radę Programową Radia Maryja w celu wspólnego nadzorowania tej rozgłośni z ramienia episkopatu i zakonu. Wbrew wcześniejszym spekulacjom nie zostały podjęte decyzje personalne dotyczące Tadeusza Rydzyka. (wprost.pl, naszdziennik.pl)
 • Muzeum Historii Polski, mające w nowoczesny sposób ukazywać całość polskiej historii, powołano w Warszawie. Akt powołania i nadania statutu nowej placówce podpisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, na konferencji prasowej w towarzystwie m.in. premiera Kazimierza Marcinkiewicza. (radio.com.pl)
 • Na cmentarzu w Dźharsugudzie we wschodnich Indiach pochowano Mariana Żelazka, najbardziej znanego polskiego misjonarza. (gazeta.pl)
 • Premier Włoch Silvio Berlusconi złożył na ręce prezydenta Carlo Azeglio Ciampiego dymisję swego rządu. Jest to konsekwencja porażki jego centroprawicowego bloku w wyborach parlamentarnych z 9 i 10 kwietnia. (wprost.pl)
 • Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (transkrypcja z hebrajskiego: Chasid Umot ha-Olam, חסיד אומות העולם) – najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie.Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – państwowa jednostka organizacyjna działająca na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Fundusz wypełnia w polskim systemie opieki zdrowotnej funkcję płatnika: ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego, NFZ finansuje świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym i refunduje leki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12]
  Warto wiedzieć że... beta

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej – organ władzy ustawodawczej, druga izba (tradycyjnie określana jako izba wyższa) polskiego parlamentu. Składa się ze 100 senatorów wybieranych w wyborach powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych na czteroletnią kadencję, rozpoczynającą się i kończącą wraz z kadencją Sejmu (jeśli kadencja Sejmu zostanie skrócona, skróceniu ulega także kadencja Senatu). W przypadku wygaśnięcia mandatu Prezydent RP zarządza wybory uzupełniające.
  Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.
  Katastrofa lotu Armavia nr 967 – wydarzyła się w nocy 3 maja 2006 roku. Rozbił się wówczas Airbus A320 należący do armeńskich linii lotniczych Armavia. Zginęło 113 osób – wszyscy na pokładzie.
  Kalwaria Zebrzydowska – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kalwaria Zebrzydowska, założone w pierwszej poł. XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego.
  Ignacy Marcin Tokarczuk (ur. 1 lutego 1918 w Łubiankach Wyższych, zm. 29 grudnia 2012 w Przemyślu) – polski biskup rzymskokatolicki, doktor filozofii, biskup diecezjalny przemyski w latach 1966–1993 (w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita), w latach 1991–1992 arcybiskup ad personam, od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.
  Donald Franciszek Tusk (ur. 22 kwietnia 1957 w Gdańsku) – polski polityk, od 2007 prezes Rady Ministrów, w 2014 nominowany do objęcia stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej (od 1 grudnia 2014).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.142 sek.