• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maio

  Przeczytaj także...
  Republika Zielonego Przylądka rozłożona jest na archipelagu Wysp Zielonego Przylądka (port. Arquipelago de Cabo Verde) w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, 620 km na zachód od wybrzeży Afryki, na wysokości Przylądka Zielonego.Vila do Maio - miasto w Republice Zielonego Przylądka, na wyspie Maio. Około 3149 mieszkańców. Ośrodek przemysłowy.
  Halit – minerał z gromady halogenków. Nazwa pochodzi od greckich słów halos – sól, słony, oraz lithos – kamień. Minerał znany i używany od czasów starożytnych. Głównym składnikiem jest chlorek sodu.
  Mapa wyspy

  Maio (kreol. Dja r’ Mai) – wyspa należąca do archipelagu Wysp Podwietrznych, które wchodzą w skład Wysp Zielonego Przylądka. Leży na południe od wyspy Boa Vista i na wschód od Santiago. Maio znane jest ze swych rozległych lasów, które są rzadkością na Wyspach Zielonego Przylądka.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Wyspa zajmuje obszar 269 km². Najwyższa góra ma 436 m i znajduje się na wschodnim wybrzeżu, w górzystym regionie zwanym Monte Penoso. Terra Salgadas na krańcu północnym jest równiną pokrytą solą. Najdalej wysuniętym na północ punktem jest Ponta Cais. Północne zatoki stanowią Galeão i Santana. Głównym miastem wyspy jest Vila do Maio, znane również jako Porto Ingles, w którego pobliżu znajduje się lotnisko.

  Język kabuverdianu, język kreolski Wysp Zielonego Przylądka - afroportugalski język kreolski używany na tym archipelagu jako język codzienny. Standardowy język portugalski pozostaje natomiast językiem administracji, szkolnictwa i mediów. Większość mieszkańców jest dwujęzyczna, posługując się kreolskim w mowie, natomiast portugalskim na piśmie.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Osady[ | edytuj kod]

  Historia[ | edytuj kod]

  Wyspa Maio została odkryta 1 maja 1460 i od tego otrzymała swoją nazwę.

  Ludność[ | edytuj kod]

  Liczba ludności na wyspie wynosi 5 435, a gęstość zaludnienia 20,2/km².

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Gospodarka wyspy rozwija się wokół zbierania soli, drobnego rolnictwa i wypasu, lecz żadna z tych działalności nie jest dochodowa.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Cała wyspa należy do jednostki samorządowej Maio.

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.

  Gminy[ | edytuj kod]

  Jednostka samorządowa składa się z tylko jednej gminy:

 • Nossa Senhora da Luz.
 • Inne[ | edytuj kod]

  Maio posiada kilka szkół (colegio), szkołę wyższą, kościoły, plaże obejmujące Galeão i Santana, hotele, port i plac.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • caboverde.com
 • Informacje o Maio na sodade.de (niem.)
 • Mapa Maio (skala: 1:50 000)
 • Maio, Raj na Wyspach Zielonego Przylądka (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.
  Santiago także São Tiago (z port. "Święty Jakub", kreol. Santiagu) jest największą wyspą należącą do Wysp Zielonego Przylądka. Jest najważniejszym ośrodkiem rolniczym i miejscem zamieszkania dla połowy ludności kraju.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Boa Vista (z port. "dobry widok") – wyspa należącą do archipelagu Wysp Zawietrznych, które wchodzą w skład Wysp Zielonego Przylądka. Wyspa znana jest z żółwi morskich i tradycyjnej muzyki, jak również z ultramaratonów oraz piaszczystych wydm i plaży.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.783 sek.