• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mainleus

  Przeczytaj także...
  Hof – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, siedziba regionu Oberfranken-Ost oraz powiatu Hof, chociaż do niego nie należy. Leży nad Soławą. Liczy 45 904 mieszkańców (2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 100 km na południowy zachód, Praga ok. 100 km na wschód i Lipsk ok. 150 km na północny wschód. Nie zostało zburzone podczas II wojny światowej. Hof leży przy granicy z krajem związkowym Saksonia.Kulmbach - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost, siedziba powiatu Kulmbach. Zamieszkuje je 26,7 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się zamek Plassenburg.
  Men Czerwony (niem. Roter Main) – rzeka w Niemczech, w Bawarii, w Górnej Frankonii, źródłowy dopływ Menu o długości ok. 55 km.

  Mainleusgmina targowa w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost, w powiecie Kulmbach. Leży nad połączeniem się Białego Menu i Czerwonego Menu w Men, przy drodze B289 i linii kolejowej LichtenfelsHof.

  Górna Frankonia (niem. Oberfranken) - kraina historyczna w południowych Niemczech, współcześnie okręg (niem. Bezirk) oraz rejencja w kraju związkowym Bawaria. Stolicą Górnej Frankonii jest Bayreuth. Inne większe miasta to Bamberg i Hof. Przez Górną Frankonię przepływa Men. Znajdują się tutaj też góry Smreczany i Szwajcaria Frankońska.Powiat Kulmbach (niem. Landkreis Kulmbach) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost.

  Gmina położona jest 6 km na zachód od Kulmbach, 44 km na południowy zachód od Hof i 14 km na północny zachód od Bayreuth.

  Dzielnice[ | edytuj kod]

  W skład gminy wchodzą następujące dzielnice: Heinersreuth, Wolpersreuth, Bechtelsreuth, Krötennest, Wüstenbuchau, Buchau, Wernstein, Willmersreuth, Dörfles, Motschenbach, Pöhl, Wüstendorf, Veitlahm, Proß, Eichberg, Fassoldshof, Rothwind, Schwarzholz, Danndorf, Schimmendorf i Schwarzach-Schmeilsdorf.

  Gmina targowa (niem. Marktgemeinde lub Markt) – to rodzaj gminy posiadającej prawa targowe, wyróżniona ze względów historycznych. Gminy takie występują w Bawarii, Austrii i Południowym Tyrolu.Bayreuth – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost. Siedziba powiatu Bayreuth, chociaż miasto do niego nie należy. Znane na świecie ze względu na odbywające się tam rokrocznie festiwale wagnerowskie. Przez Bayreuth przepływa Czerwony Men. Zakłady przemysłu elektrotechnicznego, maszynowego, chemicznego, włókienniczego, skórzanego, porcelanowego, piwowarskiego.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Oświata[ | edytuj kod]

  (na 1999)
  W gminie znajduje się 268 miejsc przedszkolnych (z 279 dziećmi) oraz szkoła podstawowa (30 nauczycieli, 465 uczniów).

  Zamek Wernstein
  Kościół pw. św. Wita (St. Veit) i cmentarz w dzielnicy Veitlahm
  Kościół Veitlahm pw. św. Wita (St. Veit)  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biały Men (niem. Weißer Main) – rzeka w Niemczech, w Bawarii, w Górnej Frankonii. Północny i prawy dopływ źródłowy Menu.
  Lichtenfels – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-West, siedziba powiatu Lichtenfels. Leży ok. 80 km na północ od Norymbergi i około 165 km na wschód od Frankfurtu nad Menem, przy drodze B173, B289 i linii kolejowej Bamberg – Hof/Coburg.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Region Oberfranken-Ost (niem. Planungsregion Oberfranken-Ost) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia oraz Górny Palatynat. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Hof.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.