• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mahfiruz Hatice

  Przeczytaj także...
  Kaukaz – region na pograniczu Europy i Azji pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim wokół gór Kaukaz. Od północy graniczy z europejską częścią Rosji, od południa, w zależności od przyjmowanego podziału, z Bliskim Wschodem albo z Azją Zachodnią (Przednią).Ahmed I (ur. 18 kwietnia 1590 – zm. 22 listopada 1617) - sułtan z dynastii Osmanów, panujący od 1603 do 1617 roku. Syn Mehmeda III, brat Mustafy I Szalonego, ojciec Osmana II, Murada IV i Ibrahima I.
  Szlachta (ze starodolnoniemieckiego Slahta; współcz. niem. Geschlecht) – wyższa warstwa społeczna, wywodząca się ze stanu rycerskiego w społeczeństwie feudalnym. Szlachta posiadała zespół przywilejów społecznych, z których najbardziej podstawowym był przywilej posiadania ziemi. Przynależność do szlachty łączyła się z obowiązkiem służby wojskowej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Mahfiruz Hatice (ur. ok. 1590, zm. ok. 1620/30) – konkubina Ahmeda I, matka Osmana II.

  Życiorys[]

  Nieznane jest pochodzenie Mahfiruz. Najprawdopodobniej pochodziła z Kaukazu i wywodziła się ze starej, czerkieskiej szlachty. Istnieje też wersja, według której była rumelijską niewolnicą o imieniu Eudoksja.

  W haremie nadano jej imię Mahfiruz oznaczające „szczęście" lub „kamień księżycowy". Była jedną z pierwszych nałożnic Ahmeda. 3 listopada 1604 roku wydała na świat jego pierworodnego syna, przyszłego sułtana Osmana II. W późniejszych latach urodziła władcy jeszcze co najmniej troje dzieci: Bajazyda oraz zmarłych w dzieciństwie Hatice i Hüseyina, niektórzy przypisują jej też Hanzade i Sulejmana. Mimo to, prawdopodobnie nigdy nie uzyskała tytułu Haseki, jako że stanowisko to piastowała grecka piękność Mahpeyker Kösem, ulubienica Ahmeda. Kösem skutecznie utrudniała relacje Mahfiruz i jej dzieci z padyszachem, według raportów ambasadorów, jak i podań ludu, kobiety bardzo często ze sobą walczyły. Podczas jednego ze świąt, Mahfiruz oblała włosy Kösem szerbetem za nieokazanie jej szacunku, innym razem matka Mehmeda spoliczkowała Czerkieskę. Zanotowano też incydent, gdzie Mahfiruz została wychłostana z rozkazu władcy. Miała to być kara za rozgniewanie Kösem.

  Topkapı Sarayı – pałac w centrum Stambułu, który był rezydencją sułtanów przez ponad 380 lat, od 1453 roku. Budowę rozpoczęto za panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy w 1453 roku, zaraz po zdobyciu Konstantynopola, a zakończono w 1465 roku. Ostatnim używającym pałacu sułtanem był Mahmud II (do 1839 roku). Sułtan Abdulmecid I przeniósł siedzibę władców do pałacu Dolmabahçe.Kösem (ok. 1589 – 3 września 1651) - niewolnica greckiego pochodzenia, żona sułtana Ahmeda I. Matka sułtanów Murada IV i Ibrahima I.

  Ahmed wygnał matkę swojego pierworodnego tuż przed śmiercią, a Mahfiruz nigdy już nie powróciła do Topkapı.

  Hatice nie miała dobrego kontaktu z najstarszym synem, gdyż małego Osmana odebrano matce tuż po narodzinach i oddano pod opiekę nianiek. Chłopiec miał za to doskonałe relacje ze swoją macochą, a śmiertelną rywalką matki, sułtanką Kösem. Kiedy wstąpił na tron w 1618 roku, nie wezwał matki z powrotem do pałacu, prawdopodobnie też nigdy nie uzyskała ona tytułu Valide Sultan.

  Rumelia (tur. Rumeli) – kraina historyczna na Bałkanach, której nazwa oznacza "ziemię Rzymian" (w znaczeniu: Bizantyńczyków). Została nadana przez Turków ziemiom stopniowo odbieranym Cesarstwu Bizantyńskiemu i używana w odniesieniu do europejskich posiadłości Imperium osmańskiego, stopniowo rosnących od XIV w. Zasięg Rumelii stopniowo kurczył się od XVIII w. wraz z uszczuplaniem granic imperium. Nazwa ta nie obejmowała Peloponezu, znanego ówcześnie jako Morea.Valide sultan, (osm.: والده سلطان) był to tytuł noszony przez „prawną matkę” panującego sułtana w imperium osmańskim. Tytuł ten został po raz pierwszy użyty w XVI wieku w stosunku do sułtanki Ayşe Hafsa, małżonki Selima I Groźnego i matki Sulejmana Wspaniałego, zastępując dotychczasowy tytuł mehd-i ülya („kolebka najwyższego”). Tytuł był zwykle noszony przez żyjącą matkę panującego sułtana. Matkom, które zmarły przed wstąpieniem ich syna na tron, nigdy nie udzielano tytułu valide sultan. W szczególnych przypadkach tytuł valide sultan uzyskiwały babki, macochy lub nawet siostry panującego.

  Najpewniej została zamordowana z rozkazu Kösem ok. 1620-1630 roku.

  Przypisy

  1. Turkey5, 2 maja 2006 [dostęp 2016-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2006-05-02].
  2. J.J. Łątka J.J., Tajemnice Haremów, 2015.
  3. M.M. Hertmanowicz M.M., Słownik władców świata, 2009.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Osman II (turc. Genç Osman młody Osman) (ur. 3 listopada 1604, zm. 20 maja 1622) – sułtan imperium osmańskiego w latach 1618–1622.Czerkiesja - historyczny region w Kaukazie. Obecnie znajduje się w Karaczajo-Czerkiesji, Republice Adygei i Kabardo-Bałkarii. Zamieszkują ją Czerkiesi. Dawniej leżał on także w Imperium osmańskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Haseki (Chaseki) - kobieta z haremu, która została konkubiną sułtana lub taka, która urodziła władcy syna w kulturze krajów Bliskiego Wschodu. W Imperium Osmańskim od końca XVI w. sułtanowie nie żenili się, a kobiety, matki przyszłych sułtanów wybierali spośród niewolnic haremowych i nazywano je Haseki Sultan, a matkę sułtana nazywano Valide Sultan. Haseki Sultan była drugą najważniejszą kobietą w państwie po matce padyszacha. Szariat zezwalał sułtanowi na posiadanie czterech haseki.
  Harem (z arab. ulga, zakaz); od arab. harim ("miejsce zakazane lub święte") inaczej perski: sarāy, zenana – określenie oznaczające prywatną strefę domu, powszechnie – choć nie do końca słusznie – określenie kojarzone jako część domu zamieszkiwania wyłącznie przez kobiety (żony) właściciela domu. Do części domu określonej jako harem nie mają wstępu obcy mężczyźni. Jest to zamknięta część domu, przeznaczona wyłącznie dla kobiet z rodziny męża i żony. W haremie – jako pewnej strukturze społecznej – główną rolę wśród kobiet odgrywała matka panującego władcy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.