Mahanadi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzeka Mahanadi w Cuttack

Mahanadi (Mahannadi) – rzeka w północno-wschodniej części Indii. Jej długość wynosi 900 km, a powierzchnia dorzecza ok. 132,1 tys. km². Wypływa z wyżyny Dekan, płynie przez Ghaty Wschodnie i tworzy kanion. Uchodzi do Zatoki Bengalskiej licznymi ramionami, tworząc wraz z Brahmani i Bajtarani deltę o powierzchni blisko 15 tys. km². Jedna z odnóg uchodzi do dużego jeziora lagunowego Czilika.

Sambalpur - miasto w Indiach, w stanie Orisa, nad rzeką Mahanadi. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 153 643 osób.Zatoka Bengalska (beng. Vagopasagar, birm. Bingali Pinko, ang. Bay of Bengal, hindi Bagal ki Khari) – część Oceanu Indyjskiego znajdująca się pomiędzy Półwyspem Indyjskim, wyspą Cejlon oraz archipelagami Andamany i Nikobary. Jej powierzchnia wynosi 2,191 mln km², średnia głębokość 2586 m, a maksymalna dochodzi do blisko 5258 m. Temperatura wody waha się w zimie od 25 °C (część północna) do 27 °C (część południowa), w lecie dochodzi do ponad 28 °C. Zasolenie wynosi ok. 30-34‰. Pływy dochodzą do 10,7 m.

Jej głównymi dopływami są Siwanath oraz Tel. Płynie m.in. przez Cuttack i Sambalpur. Wykorzystywana jest do nawadniania i produkcji energii elektrycznej. W dolnym biegu żeglowna.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Przełom – odcinek doliny rzecznej o wąskim dnie i stromych zboczach, w którym ciek (rzeka) pokonuje przeszkodę obecną na jej drodze (np. pasmo górskie lub inna wypukłość terenu)
Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Ghaty Wschodnie (Pūrva Ghāṭ, Eastern Ghats) – góry krawędziowe w Indiach, położone wzdłuż wybrzeża Zatoki Bengalskiej. Ograniczają od wschodu wyżynę Dekan. Rozdzielone są szerokimi dolinami rzek (Godawari, Kryszna, Kaweri) na szereg pasm górskich. Największe wysokości dochodzą do 1680 m n.p.m.. Zbudowane są ze skał metamorficznych – głównie gnejsów. Porastają je resztki lasów monsunowych z drzewem tekowym i sandałowym. Znajduje się tam wiele plantacji kawy.
Warto wiedzieć że... beta

Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Ćilka (inne nazwy to też: Czilika, Chilica, Czilka, Chilka, Czika, Chica, Ćilka, Ćilika; oryginalna nazwa w języku orija ଚିଲିକା ହ୍ରଦ) - największe pod względem powierzchni jezioro Indii i Subkontynentu Indyjskiego (typu lagunowego) i zarazem druga pod względem powierzchni laguna na świecie. Ma wahającą się w zależności od dopływu wody powierzchnię od 760 do 1165 km² (w tym 223 km² wysp) i bardzo małą głębokość (do 4,2 m). Położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie Oceanu Indyjskiego u ujścia rzeki Daya do Zatoki Bengalskiej, choć zasila je też 35 innych rzek, w tym odnoga Mahanadi. Ćilka zawiera wodę brachiczną, a więc tylko lekko słonawą, właśnie ze względu na dopływ tych wód do zbiornika słonej wody odciętego mierzeją. Jest to ostoja dla wielu gatunków ptaków czy delfinów krótkogłowych. Stanowi źródło połowu wielu gatunków ryb, z których korzystają okoliczni rybacy oraz pereł i soli, które są tu pozyskiwane. Od 1981 roku stanowi obszar chroniony konwencją ramsarską.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Dorzecze – zlewnia danej rzeki, czyli cały obszar, z którego wody powierzchniowe spływają do systemu określonej rzeki. Granicą dorzecza jest dział wodny, a jego punktem zamykającym – ujście danej rzeki do recypienta.

Reklama