Mahakali (strefa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mahakali (nep. महाकाली) – jedna ze stref w regionie Sudur-Paśćimańćal, w Nepalu. Stolicą tej strefy jest miasto Amaragadhi.

Far-Western Development Region (nep. पुर्वाञ्चल, trl. Sudūr-Paścimāñcal Vikās Kṣetr , trb. Sudur-Paśćimańćal Wikas Kszetr ) - jeden z pięciu regionów Nepalu. Jest najbardziej wysuniętym na zachód regionem Nepalu. Graniczy z Indiami na południu, z Chinami na północy oraz z regionem Madhyamańćal na wschodzie. Stolicą regionu jest Dīpāyala.Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.

Mahakali dzieli się na 4 dystrykty:

Dystrykt Darchula (nep. दार्चुला) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Mahakali. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 2322 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 121 996 ludzi. Stolicą jest Darchula.Mahendra Nagar – village development committee w zachodniej części Nepalu w strefie Mahakali w dystrykcie Kanchanpur. Według nepalskiego spisu powszechnego z 2001 roku liczył on 13738 gospodarstw domowych i 80839 mieszkańców (39607 kobiet i 41232 mężczyzn).
  • Dystrykt Baitadi (Baitadi),
  • Dystrykt Dadeldhura (Dadeldhura),
  • Dystrykt Darchula (Darchula),
  • Dystrykt Kanchanpur (Mahendra Nagar).
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Zones, Regions and Districts of Nepal (ang.). colorfulnepal.com. [dostęp 2016-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-05)].
  • Dystrykt Baitadi (nep. बैतडी) – jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Mahakali. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1519 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 234 418 ludzi. Stolicą jest Baitadi.Dystrykt Kanchanpur (nep. कञ्चनपुर जिल्ला) - jeden z siedemdziesięciu pięciu dystryktów Nepalu. Leży w strefie Mahakali. Dystrykt ten zajmuje powierzchnię 1610 km², w 2001 r. zamieszkiwało go 377 899 ludzi. Stolicą jest Mahendranagar.
    Reklama