• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Magura Wańkowa

  Przeczytaj także...
  Olszanka (w dawniejszych źródłach zwana Olszanica, przez ludność miejscową Olszanka) – rzeka w Górach Sanocko Turczańskich, prawy dopływ Sanu. Powstaje z połączenia Wańkówki i Starego Potoku w miejscowości Olszanica. Uchodzi formalnie do Sanu w miejscowości Zwierzyń, a tak naprawdę osiąga stare koryto Sanu i płynie nim ok. 2.7 km. do elektrowni Zwierzyń będącej dolną instalacją Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, gdzie wody Sanu wracają w stare koryto, czyli tak naprawdę dopiero tam wpada od Sanu.Kamienna Laworta (769 m n.p.m.) – szczyt w Górach Sanocko-Turczańskich, górujący nad Ustrzykami Dolnymi. Na południowy wschód od głównego wierzchołka położony jest drugi, o wysokości 759 m n.p.m. Na północnym stoku góry znajduje się Stacja Narciarska Laworta. Jest to również dobry teren do uprawiania paralotniarstwa.
  Wańkowa (w latach 1977-1981 Jankowa) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Olszanica, w dolinie potoku Wańkówki.

  Magura Wańkowa – masyw w Górach Sanocko-Turczańskich, o kulminacji na wysokości 630 m n.p.m., będący kontynuacją głównego pasma Gór Słonnych poza dolinę Wańkówki. Jego wybitność wynosi ok. 180 m. Wznosi się ok. 300 m nad poziom Olszanicy.

  Jest wyraźnie odgraniczony od sąsiadujących pasm głębokimi, przełomowymi odcinkami rzek: od Pasma Działu (grupy Laworty) oddziela go dolina Serednicy, od południa dolina Starego Potoku. Na północy góruje nad Wańkową, a przełęczą o wysokości ok. 450 m n.p.m. oddziela się od wzgórz Wyżyny Wańkowej.

  Góry Słonne (niem. Berge Saana, staropol. Góry Sanockie, Słonna Góra 1877 ) – pasmo górskie, należące do Gór Sanocko-Turczańskich, w Karpatach Wschodnich. Pasmo przebiega z północnego zachodu na południowy wschód. Nigdy nie został dokładnie zdefiniowany obszar kryjący się pod tą nazwą, zwyczajowo przyjmuje się, że dotyczy on gór na wschód od doliny Sanu, na północ od Leska po Olszanicę.Góry Sanocko-Turczańskie (522.11) – niewielkie pasmo górskie w Karpatach Wschodnich, przecięte granicą polsko-ukraińską.

  Praktycznie cały masyw pokryty jest lasem, tylko po stronie północnej, od strony Wańkowej łąki podchodzą prawie pod kulminację.

  Bibliografia[]

  1. Agnieszka Wędrychowska, Jacek Majerczak, Sebastian Borkowski, Dariusz Hop, Jakub Sadowy: Pogórze Przemyskie. Warszawa: Demart Sp. z o.o., 2006. ISBN 83-7427-274-0.
  2. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XII, str. 936, hasło Wańkowa http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XII/939
  3. GoogleEarth

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Wyżyna Wańkowej jest to obszar w północnej części Górach Sanocko-Turczańskich, nie posiadający oficjalnie zdefiniowanych granic, ale dość wyraźnie odgraniczający się od otaczających grup o bardziej górskim charakterze. Określenie dotyczy obszaru pomiędzy Górami Słonnymi, Magurą Wańkową i Grupą Laworty z południa a Chwaniowem z północy, na zachodzie za granicę można przyjąć granicę Gór Sanocko-Turczańskich tj. dolinę potoku Lachawka (Rogatka) a od wschodu dolina Strwiąża.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.