• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Magnus Henriksson

  Przeczytaj także...
  Dziesięcina – podatek religijny w judaizmie i chrześcijaństwie. Obowiązkowe, świadczenie pieniężne lub rzeczowe w postaci dziesiątej części swojego dochodu na rzecz Kościoła, przeznaczone głównie na rzecz utrzymania duchowieństwa. Obecnie praktyka składania dziesięciny obecna jest tylko w niektórych kościołach protestanckich.Harald IV Gille (norw. Harald IV Magnusson Gille) (ur. ok. 1094, zm. 4 grudnia 1136, Bergen) — król Norwegii z dynastii Yngling panujący w latach 1130-1136.
  Karol Swerkersson, Karol VII, szw. Karl Sverkersson (ur. ok. 1130., zm. 12 kwietnia 1167) – król Szwecji 1161-1167 z dynastii Swerkerydów.

  Magnus II Henriksson (ur. przed 1148 - zm. 1161 w Örebro) - pochodzący z Danii król Szwecji w latach 1160-1161.

  Był synem Henrika Skadelåra (jego ojciec był synem duńskiego króla Swena II z nieprawego łoża) i Ingrid Ragnvaldsdotter, wnuczki króla Szwecji Inge I Starszego. Jego żoną była przyrodnia siostra Brygida, córka norweskiego króla Haralda IV Gille z nieprawego łoża. Nic nie wiadomo o tym, by mieli dzieci

  Swen II Estrydsen, Svein Estridsen (ur. ok. 1020, zm. między 1074 a 1076), król Danii od 1047, założyciel dynastii Estrydsenidów.Uppsala – miasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).

  Magnus próbował przejąć władzę wobec wyniszczających walk między dynastiami Erykidów i Swerkerydów o szwedzki tron, uznając się za ostatniego potomka z dynastii Stenkila (panującej w latach 1060-1130). Był wspomniany w dokumencie z 1148 roku, natomiast nie ma o nim informacji z lat 50. XII wieku. Być może był zamieszany w morderstwo Swerkera I Starszego. Chcąc zyskać koronę, poparł możnych domagających się zniesienia nakazu płacenia dziesięciny, co popierał król Eryk. Jak głosi legenda w 1160 roku król Eryk IX wychodził z mszy w Uppsali w Dzień Wniebowstąpienia, gdy zbrojna banda pod wodzą Magnusa napadła go. Został zrzucony z konia, następnie go torturowano i obcięto głowę. Nowy król nie cieszył się władzą długo, gdyż rok później został zamordowany lub wypędzony z kraju na rozkaz swego następcy, Karola VII Sverkerssona.

  Święty Eryk IX Jedvardsson, szw. Erik den helige (ur. ok. 1120 w okolicy jeziora Melar, zm. ok. 1160) – pierwszy przedstawiciel dynastii Erykidów na tronie szwedzkim, święty katolicki. Panował prawdopodobnie od ok. 1155 do ok. 1160 (do końca XII wieku daty życia i panowania władców szwedzkich są niepewne).Erykidzi – średniowieczna dynastia szwedzka wywodząca się od króla Eryka IX (panował 1155-1160), panująca w Szwecji od 1155 do 1250, na przemian z przedstawicielami dynastii Swerkerydów (potomków króla Swerkera I Starszego, zmarł 1156). Gdy w 1161 roku w Szwecji zostały obalone rządy pochodzącego z Danii króla Magnusa Henrikssona, którego matka była wnuczką króla Inge I Starszego, oba szwedzkie rody rozpoczęły między sobą zaciekłe walki o królewską koronę, skutkiem czego każdy kolejny król był mordowany przez swego następcę z wrogiego rodu. Walki trwały do roku 1250 kiedy to zmarł Eryk XI, ostatni z rodu Erykidów, a władzę w Szwecji przejęła na trwałe nowa dynastia Folkunga.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Hans Gillingstam: „Magnus Henriksson“ w: Svensk biografisk Lexikon (w języku szwedzkim)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Inge I Starszy (szw. Inge den äldre, Inge Stenkilsson) – król Szwecji z rodu Stenkila. Początek jego panowania datuje się na okres 1070/1080, a koniec na około 1112 (do końca XII w. daty życia i panowania władców szwedzkich są niepewne).
  Swerkerydzi – średniowieczna dynastia szwedzka wywodząca się od króla Swerkera I Starszego (panował ok. 1130-1156), panująca w Szwecji od około 1130 do 1222, na przemian z przedstawicielami dynastii Erykidów (potomków króla Eryka IX, zmarł 1160). Gdy w 1161 roku w Szwecji zostały obalone rządy pochodzącego z Danii króla Magnusa Henrikssona, którego matka była wnuczką króla Inge I Starszego, oba szwedzkie rody rozpoczęły między sobą zaciekłe walki o królewską koronę, skutkiem czego każdy kolejny król był mordowany przez swego następcę z wrogiego rodu. Walki trwały do roku 1250 kiedy to zmarł Eryk XI, ostatni z rodu Erykidów, a władzę w Szwecji przejęła na trwałe nowa dynastia Folkunga.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.785 sek.