• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Magnitogorsk  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Walerij Anatoljewicz Spicyn (ros. Валерий Анатольевич Спицын, ur. 5 grudnia 1965 w Magnitogorsku) – rosyjski lekkoatleta chodziarz, medalista mistrzostw świata i mistrz Europy.
  Magnitogorsk w 1930 roku

  Magnitogorsk (ros. Магнитогорск) – miasto przemysłowe w południowej Rosji, w obwodzie czelabińskim, na Uralu. Położone w Europie i Azji. Niedaleko od granicy rosyjsko-kazachskiej.

  Dane ogólne[ | edytuj kod]

 • Liczba ludności: 416 521 (2018)
 • Powierzchnia: 392,35 km²
 • Położenie geograficzne: 53°25′N 58°58′E


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jelena Pawłowna Biełowa (ros. Елена Павловна Белова, ur. 25 lipca 1965 w Magnitogorsku) – była rosyjska biathlonistka reprezentująca również barwy ZSRR oraz WNP. Na igrzyskach w 1992 wywalczyła dwa medale brązowe (w sprincie i w sztafecie). Na mistrzostwach świata zdobyła pięć medali: dwa złote (w biegu drużynowym i w sztafecie), srebrny (w biegu drużynowym), oraz dwa brązowe (w sprincie i w sztafecie).
  Reglamentacja – wprowadzone na stałe lub czasowo ograniczenie wolnego obrotu pewnymi dobrami lub towarami, spowodowane przeważnie niedostatkiem tych dóbr lub towarów i koniecznością ich racjonowania; zjawisko typowe dla gospodarki okresu wojennego i tuż po wojnie, a także, w różnych formach, dla ekonomiki państw socjalistycznych.
  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.
  Powierzchnia to dwuwymiarowy odpowiednik pojęcia krzywej. Także potoczne określenie pola powierzchni (np. mówiąc o "powierzchni w km²" mamy na myśli właśnie pole powierzchni).
  71-608 (potocznie nazywany KTM-8) — rosyjski wysokopodłogowy czteroosiowy wagon tramwajowy. Produkowany seryjnie w Ust-Katawskiej Fabryce Wagonów (UKWZ) w latach 1990-2007. Najliczniejszymi podtypami były wersje 71-608К i 71-608КМ.
  FK Magnitogorsk (ros. Футбольный клуб «Магнитогорск», Futbolnyj Kłub "Magnitogorsk") - rosyjski klub piłkarski z siedzibą w Magnitogorsku w obwodzie czelabińskim.
  Kaplica (łac. cappa zdrobniale capella kapliczka) – niewielka chrześcijańska budowla sakralna, wolno stojąca lub połączona z większym obiektem architektonicznym; wydzielone pomieszczenie z ołtarzem lub boczna część kościoła tworząca odrębną całość, w której znajduje się ołtarz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.846 sek.