• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Magmor

  Przeczytaj także...
  Dyktafon – to przenośny magnetofon lub urządzenie cyfrowe z wbudowanym mikrofonem, umożliwiające nagrywanie dźwięku. Nośnikiem dźwięku może być kaseta magnetofonowa o różnym czasie nagrania i wielkości lub układ elektroniczny zapisujący w formie cyfrowej skompresowany dźwięk. Dyktafon może być wykorzystywany do:Magnetofon szpulowy, magnetofon taśmowy – rodzaj magnetofonu wykorzystujący jako nośnik dźwięku taśmę magnetyczną nawiniętą na dwie szpule.
  Zakłady Mechaniki Precyzyjnej Gdańsk – gdański producent m.in. wag analitycznych i technicznych, logów, nurkowych aparatów oddechowych, maszyn dziewiarskich, kompasów magnetycznych. Zakład założony w 1952 jako spółdzielnia "Student", zlokalizowany przy ul. Lendziona i później w nieistniejącym już budynku przy ul. Jaśkowa Dolina 5 w gdańskim Wrzeszczu. W 1954 przedsiębiorstwo przeniesiono do Oliwy na ul. Beniowskiego 5, gdzie uruchomiono produkcję cenionych w kraju i na świecie wag analitycznych o dużej dokładności. Wg Dziennika Bałtyckiego w 1965 r. eksportowano 40% produkcji do 30 krajów i był to podówczas jedyny w Gdańsku (i jeden z 40 w kraju) zakład wytypowany do produkcji eksportowej. W latach 1952-1989 wcielone zostały jako ZMP "Mera-Wag" do zjednoczenia producentów maszyn matematycznych (a później cyfrowych) Mera.

  Zakłady Mechaniki Precyzyjnej „Unitra-Magmor” – polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją sprzętu audio, powstałe na podwalinach firmy Z.M.P. „Mera-Wag” po tym, jak licencja na produkcję wag została sprzedana Niemcom. W zakładzie występowały następujące działy: narzędziowy WN, produkcja W-1 (półautomaty tokarskie, tokarki uniwersalne, rewolwerówki, frezarki uniwersalne, pionowe i poziome, szlifierki do wałków, szlifierki do pow. płaskich, wiertarki stołowe, gwinciarki, migomaty, prasy, gięciarki, wytłaczarki), montażu W-2, wtryskarek W-3, transportu wewnętrznego (wózki ręczne, pojazdy spalinowe, akumulatorowe – meleksy, wózki widłowe elektryczne i na gaz), transportu zewnętrznego (Nysy, Żuki, autobusy Autosan), galwanizernia, ślusarnia, hartownia. Na terenie zakładu znajdowała się także duża stołówka oraz bary. W firmie zatrudnionych było ponad 1000 osób. Na przełomie lat 80./90. zakład Unitra-Magmor został przejęty przez Zakłady Mechaniki Precyzyjnej „Mera-Błonie”. Ostatecznie firma została zlikwidowana w sierpniu 1991 roku. Przedsiębiorstwo mieściło się w Gdańsku przy ul. Maurycego Beniowskiego 5.

  Magnetofon – urządzenie do wielokrotnego zapisywania i odtwarzania dźwięku na taśmie magnetycznej (urządzenia zapisujące inne sygnały analogowe na taśmie magnetycznej nazywa się zazwyczaj rejestratorami magnetycznymi).Szlifierka – obrabiarka przeznaczona przede wszystkim do obróbki wykańczającej utwardzonych powierzchni przedmiotów uprzednio obrobionych innymi metodami.

  Firma należała do zjednoczenia Unitra.

  Zakłady Magmor produkowały głównie magnetofony – począwszy od szpulowych (na licencji firmy Grundig), aż po niewielkie modele kasetowe. Do bardziej znanych modeli magnetofonów produkowanych w przedsiębiorstwie należały MSD1402, MSD1405, MSD5520. Firma produkowała także dyktafony (model M-101), wieże audio (wzmacniacz WS-5220 + magnetofon MDS 5220), oraz sprzęt audio do wyposażenia samochodów.

  Wieża audio – zwyczajowa nazwa zestawu odrębnych urządzeń elektroakustycznych, ułożonych jeden na drugim (stąd nazwa) i tworzących po wzajemnym podłączeniu efektowną wieżę.Autosan – marka polskich autobusów, produkowanych niegdyś w „Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan””, a od 1991 roku w przedsiębiorstwie „Autosan S.A.” w Sanoku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zakłady Mechaniki Precyzyjnej UNITRA-MAGMOR. egospodarka.pl. [dostęp 2016-02-27].
  Warto wiedzieć że... beta

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  M-101, to magnetofon kasetowy produkowany w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku przez Zakłady Mechaniki Precyzyjnej „UNITRA-MAGMOR” z Gdańska. Magnetofon przystosowany był do zasilania zarówno z sieci, poprzez zewnętrzny zasilacz, jak i za pomocą 4 baterii typu „paluszek”. Przy zachowaniu równocześnie stosunkowo niewielkich wymiarów, wynoszących odpowiednio 105 × 154 × 45 mm i wyposażeniu tego modelu w gniazdo słuchawkowe, mógł on być eksploatowany jako magnetofon przenośny typu walkman, choć od tych ostatnich był nieznacznie większy, a jego prostopadłościenny kształt zmniejszał walory użytkowe w zakresie ergonomii takiej eksploatacji. Oprócz gniazda słuchawkowego, w przeciwieństwie do walkmanów, wyposażony był również w głośnik GD5/0,2/8 om.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.