Magistrat
Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.Joachim Stefan Bartoszewicz (ur. 3 września 1867, Warszawa, zm. 23 września 1938, Warszawa) – polityk endecki, publicysta, działacz niepodległościowy, prawnik, lekarz.
Rada gminy (rada miejska, rada miasta) – organ stanowiący i kontrolny gminy. Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej (domniemanie kompetencji rady).
Magistrat – zarząd miasta, urząd municypalny.
Jest to władza wykonawcza, rządząca miastem w granicach przyznanego mu samorządu. Różni się od rady miejskiej, która jest ciałem obradującym i kontrolującym.
potoczne określenie organu wykonawczego samorządu terytorialnego w miastach.
W innych znaczeniach magistrat jest albo określeniem budynku, w którym siedzibę mają władze miasta (niekiedy dla odróżnienia od historycznego lub zabytkowego ratusza), albo całego urzędu miasta (zarządu miejskiego wraz z aparatem urzędniczym).
W Polsce[ | edytuj kod]
Magistrat był w Polsce nazwą oficjalną do 1933, kiedy ustawa scaleniowa (o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorialnego) przemianowała magistraty na zarządy miejskie. Mimo to była używana w języku potocznym do 1950 (do czasu likwidacji samorządu) i jest ponownie od 1990 (po jego restytucji), także w dokumentach urzędowych (m.in. przez Urząd Miasta Krakowa).