• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Magia i Miecz - czasopismo  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Czytnik książek elektronicznych (też: czytnik e-książek, czytnik e-booków, e-czytnik z ang. e-book reader, czytnik ebooków) – urządzenie cyfrowe lub oprogramowanie utworzone (dedykowane) w celu wyświetlania i czytania książek elektronicznych (e-book) i czasopism (e-gazeta) oraz wszelkich dokumentów wizualnych (głównie piśmienniczych) w formie elektronicznej.Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.

  Magia i Miecz – pierwsze i najdłużej istniejące czasopismo poświęcone grom fabularnym na rynku polskim. Ukazywało się w latach 1993–2002 nakładem Wydawnictwa MAG. Jako prekursor tematyki gier fabularnych w Polsce odegrało ogromną rolę w popularyzacji idei RPG. W roku 2014 prawa do tytułu nabyło wydawnictwo Kuźnia Gier.

  Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.Darosław Jerzy Toruń publikujący jako Darosław J. Toruń (ur. 1952 r. we Wrocławiu) – tłumacz, redaktor, pisarz fantastyki naukowej, autor gier fabularnych.

  Lata 1993-2002[ | edytuj kod]

  Założycielami i pierwszymi redaktorami pisma byli współpracownicy miesięcznika „Fantastyka” Jacek Rodek i Darosław J. Toruń. Za stronę graficzną czasopisma odpowiadał Jarosław Musiał.

  Z uwagi na brak gier fabularnych w języku polskim, pierwsze numery pisma poświęcono w znacznej części materiałom do systemu RPG Kryształy Czasu - niewydanej, lecz cieszącej się popularnością w kręgach miłośników gier fabularnych grze tworzonej przez Artura Szyndlera.

  Michał Stachyra (ur. 27 grudnia 1978 w Krakowie), pseudonim "Puszon" – polski autor gier planszowych, fabularnych i karcianych, publicysta, redaktor i bloger i badacz popkultury.LARP (ang. live action role-playing) – odmiana gry fabularnej rozgrywana na żywo. Nazwy tej często używa się zamiennie z nazwą gra terenowa.

  Począwszy od 3 numeru na łamach czasopisma zagościł Klan Miłośników Gier Strategicznych pod redakcją Wojciecha Zalewskiego. Skierowany do miłośników strategicznych gier planszowych oferował omówienia zasad, scenariusze bitew oraz drukowane na ostatniej stronie okładki mapy i żetony przeznaczone do rozegrania przedstawionych w numerze problemów strategicznych. Po odejściu Wojciecha Zalewskiego na stanowisko redaktora magazynu „Strategia i Taktyka”, od numeru 16 na stronach działu zaczęły się ukazywać materiały promocyjne projektu polskiej figurkowej gry bitewnej fantasy pt. Verturia. Dział zniknął z łam czasopisma w numerze 19–20.

  Ignacy Trzewiczek (ur. 23 września 1976 w Gliwicach) – twórca, wydawca i popularyzator gier RPG, karcianych i planszowych.Tomasz Kreczmar (ur. 1973)– polski dziennikarz, publicysta i tłumacz zajmujący się grami komputerowymi, wideo i fabularnymi. Szef pasma programowego Hyper+ i felietonista miesięcznika Neo Plus.

  Profil pisma zmieniał się na przestrzeni lat, stopniowo poszerzając poruszaną tematykę o wieści z rynku, figurkowe gry bitewne, kolekcjonerskie gry karciane, LARPy, opowiadania, recenzje gier i książek, artykuły o tematyce historycznej oraz treści luźno związane z grami fabularnymi. Z pismem współpracowali m.in. Artur Szyndler, Andrzej Sapkowski i Tomasz Kołodziejczak, zaś teksty publikowali Krzysztof Piskorski, Anna Brzezińska, Jacek Komuda, Michał Studniarek, Ignacy Trzewiczek i inni. Stanowisko redaktora naczelnego obejmowali m.in. Tomasz Kreczmar, Tomasz Kołodziejczak, Andrzej Miszkurka i Rafał Nowocień.

  Kolekcjonerskie gry karciane (pot. karcianki, z ang. collectible card games (CCG) lub trading card games (TCG)) – gry, w których każdy z graczy korzysta z osobistej talii specjalnie przeznaczonych dla danej gry kart. Gra jest dwu- lub wieloosobowa.Crowdfunding – forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczności, które są wokół tych projektów zorganizowane. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów.

  Do numeru 71 pismo ukazywało się w formacie A4, od numeru 72 w formacie C5. Najgrubszy numer liczył 208 stron (nr 91–92) i kosztował 15 zł. Do roku 2002 ukazały się 104 numery „Magii i Miecza” (z tego część podwójnych).

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Krzysztof Piskorski (ur. 5 lipca 1982) – polski pisarz, autor fantastyki, twórca gier fabularnych, publicysta. Dwukrotny laureat nagrody im. Janusza A. Zajdla.
  "Fantastyka" (1982-1990), od 1990 "Nowa Fantastyka" - polski miesięcznik literacki poświęcony literaturze fantastycznej (science fiction, fantasy).
  Jacek Lech Komuda (ur. 23 czerwca 1972) – polski pisarz, z wykształcenia historyk. Autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych głównie w realiach Polski sarmackiej.
  Książka mówiona, audiobook – nagranie dźwiękowe zawierające odczytany przez lektora tekst publikacji książkowej; zwykle zapisane na kasecie magnetofonowej lub płycie kompaktowej (w formacie audio lub np. MP3 czy M4B). Często spotykane jest też angielskie określenie audiobook.
  Tomasz Kołodziejczak (ur. 13 października 1967 w Warszawie) – polski pisarz science fiction i fantasy oraz wydawca, publicysta i redaktor w mediach związanych z fantastyką i komiksem.
  Kryształy Czasu to jeden z pierwszych polskich systemów gier fabularnych (RPG), stworzony przez redakcję Magii i Miecza.
  Artur Szyndler – jeden z twórców gry fabularnej Kryształy Czasu, opublikowanej na łamach czasopisma Magia i Miecz. Ojciec dwóch synów. Niegdyś przedstawiciel Target Games (wydawca takich gier jak Warzone czy Chronopia). Obecnie przedstawiciel Games Workshop, gdzie znajmuje się głównie rozpowszechnianiem takich gier jak Warhammer, Warhammer 40,000.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.