• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Magellaniczna galaktyka spiralna

  Przeczytaj także...
  Wielki Obłok Magellana – największa galaktyka satelitarna położona w pobliżu Drogi Mlecznej. Jest ona generalnie nieregularna, ale posiada elementy struktury spiralnej. Jest również jedną z najbliższych galaktyk, leży w odległości ok. 50 kiloparseków; bliżej położone są niektóre galaktyki karłowate, takie jak SagDEG i Karzeł Wielkiego Psa.Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.
  Międzynarodowa Unia Astronomiczna (ang. International Astronomical Union; fr. Union Astronomique Internationale – IAU/UAI/MUA) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca 10871 zawodowych astronomów (wymagane jest posiadanie co najmniej doktoratu) rekomendowanych przez odpowiednie Komitety Narodowe. Koordynuje działalność badawczą w dziedzinie astronomii na świecie, organizuje kongresy generalne co trzy lata (ostatni, XXVII, odbył się w sierpniu 2012 w Pekinie), sympozja i inne konferencje specjalistyczne, prowadzi działalność wydawniczą i informacyjną (np. telegramy o nowych odkryciach). Zorganizowana jest w 37 komisji specjalistycznych grupujących się w 12 zespołach. Obecnym prezydentem MUA jest Robert Williams, a sekretarzem generalnym Ian F. Corbett.
  Magellaniczna galaktyka spiralna UGC 5692

  Magellaniczna galaktyka spiralna – typ morfologiczny galaktyk, grupujący galaktyki podobne do Obłoków Magellana. Określenie to wprowadził Gérard de Vaucouleurs.

  NGC 4027 (również PGC 37773 lub Arp 22) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBd), znajdująca się w gwiazdozbiorze Kruka w odległości 75 milionów lat świetlnych. Została odkryta 7 lutego 1785 roku przez Williama Herschela.Gérard Henri de Vaucouleurs (ur. 25 kwietnia 1918 w Paryżu, zm. 7 października 1995 w Austin) – francusko-amerykański astronom, badacz galaktyk, autor prawa de Vaucouleursa.

  Magellaniczne galaktyki spiralne są zazwyczaj galaktykami karłowatymi, klasyfikowanymi jako typ Sm, z widoczną poprzeczką (SBm), bez poprzeczki (SAm) lub przejściowe (SABm) oraz jednym ramieniem spiralnym. Galaktyki magellaniczne często występują „parami”, np. Wielki i Mały Obłok Magellana, NGC 4618 i NGC 4625, NGC 4027 i NGC 4027A.

  NGC 4618 (również IC 3667, PGC 42575, UGC 7853 lub Arp 23) – magellaniczna galaktyka spiralna z poprzeczką (SBm), znajdująca się w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Odkrył ją William Herschel 9 kwietnia 1787 roku.Mały Obłok Magellana (SMC) – galaktyka karłowata o średnicy około 7000 lat świetlnych, satelita Drogi Mlecznej. Zawiera w sobie kilkaset milionów gwiazd.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eric M. Wilcots, Magellanic type galaxies throughout the Universe, IAU, 2009, DOI10.1017/S1743921308028871 (ang.).
  2. Ronald J. Buta, Harold G. Corwin, Stephen C. Odewahn: The de Vaucouleurs Atlas of Galaxies. Cambridge University Press, 2007, s. 16. ISBN 0-521-82048-0. (ang.)
  Cambridge University Press – angielska oficyna wydawnicza, działająca od 1534 na mocy edyktu króla Henryka VIII. Jest najstarszym nieprzerwanie działającym wydawnictwem na świecie. Zajmuje się wydawaniem pozycji naukowych i edukacyjnych, adresowanych do odbiorców na całym świecie, w tym wydawnictwami z zakresu nauczania języka angielskiego jako obcego. Siedzibą wydawnictwa jest Cambridge; jego biura działają w Europie, Ameryce Północnej, Południowej, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji i Oceanii.NGC 4625 (również IC 3675, PGC 42607 lub UGC 7861) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBm/P), znajdująca się w gwiazdozbiorze Psów Gończych. Odkrył ją William Herschel 9 kwietnia 1787 roku. Oddziałuje grawitacyjnie z sąsiednią NGC 4618.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Galaktyka karłowata – mała galaktyka zawierająca, zazwyczaj, od miliona do kilku miliardów gwiazd. Nie ma ściśle określonych rozmiarów, wyznaczających górną granicę dla galaktyk karłowatych, ale galaktyka o średnicy poniżej 40 000 lat świetlnych może być uważana za karłowatą. Do tej klasy galaktyk zaliczane są m.in. Mały Obłok Magellana i Wielki Obłok Magellana.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  UGC 5692 (DDO 82) – karłowata galaktyka nieregularna znajdująca się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy w odległości 13 milionów lat świetlnych. Galaktyka ta jest członkiem Grupy M81.
  Obłoki Magellana – dwie nieregularne, karłowate galaktyki orbitujące wokół Drogi Mlecznej, należące do Grupy Lokalnej Galaktyk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.