• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Magdalena z Nagasaki

  Przeczytaj także...
  Dominik Ibáñez de Erquicia i towarzysze, również Wawrzyniec Ruiz i towarzysze lub Wawrzyniec Ruiz z Manili i 15 towarzyszy – grupa męczenników, ofiar prześladowań antykatolickich w Japonii, zamordowanych z nienawiści do wiary (łac. odium fidei) w latach 1633–1637, święci Kościoła katolickiego.Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.
  Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

  Św. Magdalena z Nagasaki (jap. 長崎のマグダレナ Nagasaki no Magudarena, ur. 1611 w Nagasaki, Japonia, zm. 16 października 1634 tamże)święta Kościoła katolickiego, męczennica, tercjarka augustiańska i dominikańska.

  Urodziła się w rodzinie chrześcijańskiej. Po przybyciu augustianów do Japonii służyła jako tercjarka, tłumaczka i katechetka, współpracując z o. Franciszkiem Terrero i Wincentym Simõesem. W 1632 obaj zakonnicy, którzy byli także jej duchowymi doradcami zostali zamordowani. Po ich śmierci współpracowała z o. Melchiorem od św. Augustyna i Marcinem od św. Mikołaja. Kiedy obaj zginęli skierowała się do dominikanina o. Jordana od św. Szczepana Ansalone.

  Tsurushi (jap. 釣殺し, ana-tsurushi) – technika tortur, zwana „odwrotnym powieszeniem” lub „torturą jamy”, stosowana w XVII w. w Japonii w stosunku do chrześcijan ("kirishitan"), których starano się w ten sposób skłonić do apostazji. Torturowanego zawieszano za nogi na linie, przywiązując jedną rękę do ciała, drugą pozostawiając wolną, by w każdej chwili mógł dać znak, że jest gotów wyrzec się wiary.Marcin od św. Mikołaja, właśc. hiszp. Martin Lumbreras Peralta (ur. 1598 w Saragossie w Hiszpanii, zm. 10 grudnia 1632 w Nagasaki w Japonii) – hiszpański augustianin rekolekta (OAR), misjonarz, męczennik chrześcijański i błogosławiony Kościoła katolickiego.

  W augustiańskim habicie Magdalena zadeklarowała się przed lokalnymi władzami jako chrześcijanka. Po 13 dniach tortur zmarła powieszona na narzędziu zwanym tsurushi. Po śmierci jej ciało spalono, a popiół rozsypano w zatoce Nagasaki.

  Święta jest przedstawiana w habicie augustiańskim, ale także w habicie dominikańskim, którego nigdy nie nosiła.

  Dzień jej wspomnienia przypada 28 września.

  Katecheta – to nauczyciel zajmujący się nauczaniem religii. Katechetą może być osoba duchowna albo osoba świecka. Kwalifikacje zawodowe nauczycieli religii w szkole państwowej określają władze zwierzchnie kościołów lub innych związków wyznaniowych – w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Beatyfikowana 18 lutego 1981 przez Jana Pawła II w grupie męczenników z Japonii (Dominik Ibáñez de Erquicia i towarzysze), kanonizowana razem z tą samą grupą męczenników 18 października 1987 przez Jana Pawła II. Główny ośrodek kultu świętej znajduje się w dzielnicy Binondo w Manili.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Świeccy Dominikanie, również Trzeci Zakon Dominikański zwany obecnie Zakonem Dominikanów Świeckich, OPs - jedna z gałęzi Zakonu Kaznodziejskiego, obok braci i mniszek dominikańskich. Żyją w codziennych warunkach osób świeckich, a życie dominikańskie prowadzą zgodnie z Regułą Fraterni Świeckich św. Dominika Guzmána.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • beatyfikowani i kanonizowani przez Jana Pawła II
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Życiorys (ang.)
 • Informacja o kanonizacji
 • Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Melchior od św. Augustyna (Sánchez) (ur. w 1599 w Grenadzie, zm. 10 grudnia 1632 w Nagasaki) – hiszpański zakonnik ze zgromadzenia augustianów rekolektów (OAR), misjonarz, męczennik chrześcijański, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.
  18 października jest 291. (w latach przestępnych 292.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 74 dni.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dominikanie, Zakon Kaznodziejski (łac. Ordo Praedicatorum – OP) - katolicki zakon męski założony w 1216 przez św. Dominika Guzmána.
  16 października jest 289. (w latach przestępnych 290.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 76 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.