• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Magdalena Grzybowska

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Magdalena Grzybowska (ur. 22 listopada 1978 w Poznaniu) – polska tenisistka, zwyciężczyni juniorskiego Australian Open 1996. Do 2007 najwyżej notowana polska tenisistka w rankingu WTA (30. miejsce w 1998).

  Życie prywatne[]

  Jest córką nauczycieli Małgorzaty (z domu Gołąbek) i Marka Grzybowskich. Od samego początku była wychowywana w sportowym duchu, gdyż jej matka była pierwszoligową koszykarką, a ojciec pierwszoligowym siatkarzem.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Virginia Ruano Pascual (ur. 21 września 1973 w Madrycie) – hiszpańska tenisistka, specjalistka gry podwójnej, w tej konkurencji zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych i wicemistrzyni olimpijska z Aten (2004) i Pekinu (2008).

  W 1997 ukończyła Liceum Ogólnokształcące (Szkołę Mistrzostwa Sportowego) w Krakowie. Studiowała także na tamtejszej AWF, lecz w 2001 została skreślona z listy studentów. W 2002 podjęła kolejne studia, tym razem w Paryżu na American University Paris, gdzie studiowała komunikację interkorporacyjną.

  Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie – uczelnia publiczna utworzona w Krakowie w 1950 roku.Conchita Martínez (ur. 16 kwietnia 1972 w Monzón), tenisistka hiszpańska, wiceliderka rankingu światowego, zwyciężczyni Wimbledonu, zdobywczyni Pucharu Federacji, medalistka olimpijska. Jest wyoutowaną lesbijką od 1995 roku, kiedy jedna z gazet opublikowała informację o jej romansie z inną tenisistką Gigi Fernandez.

  Kariera[]

  Magdalena Grzybowska zaczęła tenisową przygodę grając w krakowskich klubach KS Nadwiślan, Olsza i Wawel. W maju 1995 otrzymała status profesjonalny. Była podopieczną kilku trenerów: Marka Grzybowskiego, Zbigniewa Górszczaka, Iwony Kuczyńskiej, Marvine Rose, Warwicka Bashforda, Stephane'a Charreta, Bartka Kwiatkowskiego.

  Anke Huber (ur. 4 grudnia 1974 w Bruchsal), niemiecka tenisistka; wicemistrzyni Australian Open z 1996 roku, półfinalistka turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, klasyfikowana w rankingu WTA na 4. miejscu w grze pojedynczej (1996) i 30. w grze podwójnej (2000), reprezentantka Niemiec w Pucharze Federacji i na igrzyskach olimpijskich, zdobywczyni Pucharu Hopmana. Tenisistka praworęczna.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  W roku 1996 wygrała juniorskie Australian Open 1996 w grze pojedynczej, po zwycięstwie w finale nad Francuzką Nathalie Dechy 6:1, 4:6, 6:1.

  Wygrała cztery turnieje ITF: w Szczecinie w 1994 oraz w Sopocie, Santa Carli i Bratysławie w 1997. W turniejach WTA trzy razy grała w półfinałach: dwukrotnie w Warsaw Cup by Heros (1995, 1998) oraz w Moorilla Hobart International w 1998. W swojej karierze odnosiła zwycięstwa nad zawodniczkami światowej czołówki: m.in. Venus Williams, Anke Huber, dwukrotnie Jennifer Capriati i Conchitą Martínez.

  Jennifer Capriati (ur. 29 marca 1976 w Long Island, Nowy Jork), tenisistka amerykańska, mistrzyni olimpijska 1992, zwyciężczyni trzech turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie 1996, gdzie przegrała w pierwszej rundzie z reprezentantką Hiszpanii Virginią Ruano Pascual 4:6, 2:6.

  W sierpniu 1998 roku znalazła się na 30. miejscu w rankingu WTA (najwyższym spośród polskich tenisistek do 2007, kiedy na 8. miejsce awansowała Agnieszka Radwańska).

  Zakończenie kariery[]

  W 1998 doznała kontuzji kolana i z tego powodu przez dłuższy czas nie brała udziału w turniejach tenisowych. Próby powrotu na korty zakończyły się niepowodzeniem i przedwczesnym zakończeniem sportowej kariery w 2002, w wieku zaledwie 24 lat.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Po zakończeniu kariery Grzybowska skończyła studia w Paryżu i mieszka w Warszawie. Jest komentatorką tenisa na antenie Eurosportu, pisze także teksty do prasy i portali internetowych. Przez pewien czas była menedżerką sióstr Radwańskich.

  Historia występów w turniejach WTA[]

  Gra pojedyncza[]

  Finały juniorskich turniejów wielkoszlemowych[]

  Gra pojedyncza (1)[]

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie WTA (ang.). wtatennis.com. [dostęp 7 listopada 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). itftennis.com. [dostęp 7 listopada 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Federacji (ang.). fedcup.com. [dostęp 7 listopada 2013].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Polski Komitet Olimpijski: Magdalena Grzybowska – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-21].
 • Nathalie Dechy, po mężu Maire-Devallon (ur. 21 lutego 1979 w Abimes) – francuska tenisistka. Triumfatorka US Open 2006 w grze podwójnej (w parze z Wierą Zwonariową) oraz US Open 2007 w grze podwójnej (w parze z Dinarą Safiną.)Women’s Tennis Association (WTA) – największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, same tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział we wszystkiego rodzaju imprezach, od turniejów najniższego szczebla (International z pulą pieniężną nie przekraczającą 500 tys. dolarów) poprzez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna 731 tys. – 4,5 mln dolarów) aż po turnieje Wielkiego Szlema.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Sopot (kaszb. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem i Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest jednym z miast aglomeracji gdańskiej. Sopot jest najmniejszym pod względem ludności miastem na prawach powiatu w Polsce.
  Venus Ebony Starr Williams (ur. 17 czerwca 1980 w Lynwood) – amerykańska tenisistka, zwyciężczyni siedmiu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, zdobywczyni niekalendarzowego Wielkiego Szlema w grze podwójnej (wraz z Sereną), podwójna mistrzyni olimpijska z Sydney (2000) (gra pojedyncza i podwójna) oraz mistrzyni olimpijska w grze podwójnej z Pekinu (2008) i Londynu (2012).
  Eurosport – stacja telewizyjna o profilu sportowym, której właścicielem jest TF1 – największa telewizja komercyjna we Francji. W Europie Eurosport wystartował 5 lutego 1989 roku. W 1990 uruchomił w Internecie portal informacyjny, który od samego początku należy do najchętniej odwiedzanych przez Internautów w całej Europie. W 2000 roku uruchomiony został ogólnoświatowy kanał informacyjny Eurosport News, natomiast 10 stycznia 2005 roku wystartował Eurosport 2, który poszerzył ofertę programową. W maju 2008 roku uruchomiono kanał o wysokiej rozdzielczości Eurosport HD. Łącznie w ciagu roku Eurosport nadawał około 6500 godzin relacji, z czego 30% to relacje bezpośrednie. W 2004 roku, ilość godzin relacji LIVE wzrosła o 25%. Obecnie program jest nadawany 17 godzin dziennie, między 8:30 a 1:30, w soboty do 2:00. W 2008 roku, obfitującym w wydarzenia sportowe, Eurosport zwiększył ilość godzin relacji LIVE do ponad 3000, co stanowi 50% ramówki.
  Hobart International – kobiecy turniej tenisowy kategorii WTA International Series zaliczany do cyklu WTA Tour. Rozgrywany na kortach twardych w australijskim Hobart od 1994 roku.
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.
  Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ang. International Tennis Federation, ITF) – organizacja przewodząca rozgrywkom tenisowym na świecie, skupia dwieście dwie narodowe organizacje.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.