• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Magdalena  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Św. Magdalena Cho (ko. 조 막달레나) (ur. 1807 r. w Seulu, Korea – zm. wrzesień 1839 r. tamże) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.Magda Femme, właściwie Magdalena Pokora (ur. 22 maja 1971 w Zduńskiej Woli) – polska wokalistka muzyki pop. Autorka tekstów i kompozytorka. Początkowo związana była z Ich Troje, by po opuszczeniu tego zespołu zająć się karierą solową.

  Magdalenaimię żeńskie pochodzenia biblijnego. Wywodzi się od przydomka Marii Magdaleny, czyli Marii z Magdali, wioski leżącej w pobliżu Jeziora Tyberiadzkiego (Galilejskiego).

  Wśród imion nadawanych w Polsce nowo narodzonym dzieciom, Magdalena w 2013 zajmowała 22. miejsce w grupie imion żeńskich.

  Magdalena imieniny obchodzi: 10 kwietnia, 13 maja, 25 maja, 27 maja, 29 maja, 22 lipca, 27 lipca i 13 października.

  Lena – imię żeńskie, popularne w krajach słowiańskich i skandynawskich; usamodzielnione zdrobnienie od greckiego Ἑλένη (pol. Helena) lub Μαγδαληνή (pol. Magdalena). W Polsce forma o brzmieniu Lena jest notowana od 1418 roku, jako pochodna żeńska imienia Helena lub męska – Lenarda (może także Lenida, Leona). W Polsce można się spotkać również ze zdrabnianiem w ten sposób imion Milena i Marlena, Eleonora i Leonia.Magdalena Łazarkiewicz de domo Holland (ur. 6 czerwca 1954 w Warszawie) – polska reżyserka i scenarzystka, córka Ireny Rybczyńskiej i Henryka Hollanda, siostra Agnieszki Holland, wdowa po reżyserze Piotrze Łazarkiewiczu oraz matka kompozytora Antoniego Gross-Łazarkiewicza.

  Najpopularniejsze ze zdrobnień – Magda – funkcjonuje też jako samodzielne imię. Drugie pod względem popularności zdrobnienie – Lena – także funkcjonuje jako samodzielne imię.

  Spis treści

 • 1 Imię Magdalena w innych językach
 • 2 Święte o imieniu Magdalena
 • 3 Inne osoby noszące imię Magdalena
 • 4 Przypisy
 • Magdalena Walach (ur. 13 maja 1976 w Raciborzu) – polska aktorka filmowa i teatralna. W 1999 roku ukończyła PWST w Krakowie. Należy do zespołu aktorskiego Teatru Bagatela. Jest żoną Pawła Okraski; w 2006 roku urodziła syna Piotra.Madeleine Korbel Albright, właśc. Marie Jana Korbelová (ur. 15 maja 1937 w Pradze) – amerykański dyplomata, sprawowała funkcję 64. amerykańskiego sekretarza stanu. Urodziła się w żydowskiej rodzinie zamieszkałej w Czechosłowacji.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Magdalena Samozwaniec, z domu Kossak, primo voto Starzewska, secundo voto Niewidowska (ur. 26 lipca 1894, Kraków, zm. 20 października 1972, Warszawa) – polska pisarka satyryczna.
  Madeleine Peyroux (ur. 1973 w Athens w stanie Georgia) – amerykańska wokalistka jazzowa, gitarzystka i autorka utworów muzycznych. Śpiewa w charakterystycznym stylu, przypominającym Billie Holiday.
  Magdalena Mazur, właściwie Magdalena Matysiewicz (ur. 1976 w Katowicach) – polska modelka, prezenterka telewizyjna, aktorka reklamowa i filmowa, znana jako pielęgniarka Magda z serialu komediowego Daleko od noszy.
  Magdalena Joanna Śliwa z d. Szryniawska (ur. 17 listopada 1969 w Makowie) – polska siatkarka, reprezentantka kraju w latach 1990-2007 (359-krotna). Jest rekordzistką pod względem liczby rozegranych meczów w reprezentacji. Była asystentką trenera reprezentacji Polski kobiet w siatkówce, Marco Bonitty. W sezonie 2013/2014 zawodniczka Budowlanych Łódź.
  Madeleine Beth McCann (ur. 12 maja 2003, Leicester, Anglia) – Brytyjka, najstarsza córka małżeństwa lekarzy Kate i Gerry’ego McCann. Zgłoszona przez jej rodziców jako zaginiona. Główna postać kontrowersji związanych z jej zniknięciem z pokoju hotelowego podczas wakacji z rodzicami w Portugalii. Do chwili zaginięcia jej miejscem zamieszkania było Rothley w hrabstwie Leicestershire w Anglii. Ma dwójkę rodzeństwa.
  Magdalena Neuner (ur. 9 lutego 1987 w Garmisch-Partenkirchen) – niemiecka biathlonistka, multimedalistka, mistrzyni olimpijska z Vancouver z 2010 roku w biegach pościgowym i masowym, triumfatorka Pucharu Świata, Mistrzostw Świata oraz Europy.
  Magdalena Daria Gessler, z domu Ikonowicz (ur. 10 lipca 1953 w Warszawie) – polska restauratorka, właścicielka i współwłaścicielka kilkunastu restauracji. Prowadząca program Kuchenne rewolucje oraz jurorka polskiej edycji MasterChef; obydwa emitowane przez kanał TVN. Redaktor naczelna serwisu smakizycia.pl.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.