• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Magazyn Kryminalny 997  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jan Płócienniczak (ur. w 1937 w Łodzi, zm. 9 lutego 2008 w Pruszkowie) – polski milicjant (pułkownik Milicji Obywatelskiej) i dziennikarz telewizyjny.Katastrofa lotnicza w okolicach Cisnej – w okolicach Cisnej w Bieszczadach, w dniu 10 stycznia 1991 rozbił się śmigłowiec Mi-8T ze 103. Pułku Lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, biorący udział w rekonstrukcji zdarzeń na potrzeby Magazynu Kryminalnego 997.

  Magazyn Kryminalny 997 – cykliczna audycja telewizyjna, emitowana z przerwami od 15 października 1986 do 5 października 2017 na antenie TVP2, oraz od 8 marca 2018 roku na antenie TVP1. Przez pewien czas program był emitowany również na antenie TVP Info. Pierwszym prowadzącym w latach 1986–1990 był płk Jan Płócienniczak, następnie został nim Michał Fajbusiewicz, który prowadził program do 2017 roku, a w 2018 został nim Dariusz Bohatkiewicz. Celem programu jest pomoc telewidzów w odnalezieniu poszukiwanych przestępców i w wyjaśnieniu zagadkowych zbrodni.

  Policja – umundurowana (służba mundurowa) i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego. Została utworzona na mocy Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku. Policja podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.

  Pierwsza nazwa audycji – numer 997 – pochodzi od numeru telefonu alarmowego pogotowia Policji w Polsce (do kwietnia 1990 roku pogotowia Milicji Obywatelskiej).

  Od początku istnienia audycji w czołówce wykorzystywano fragment utworu „Cronus (Saturn)” amerykańskiego zespołu jazz-rockowego Chase. W obecnej wersji również jest ten utwór wykorzystywany, jednakże zmodyfikowany.

  Historia programu[ | edytuj kod]

  Magazyn Kryminalny 997 został wyemitowany po raz pierwszy w środę 15 października 1986 roku i był trzecim tego typu programem na świecie. Inspiracją dla jego stworzenia był brytyjski program „Crimewatch UK” emitowany na BBC One, z którym zetknął się przebywający wówczas jako korespondent w Wielkiej Brytanii Bogusław Wołoszański, który natychmiast zaproponował stworzenie przez Telewizję Polską analogicznego programu. Pierwsze wydanie „997” poprowadzili: pułkownik Milicji Obywatelskiej Jan Płócienniczak oraz dziennikarz Sławomir Komorowski. Od razu pierwsze emisje okazały się sukcesem, zyskały ogromną oglądalność, zaś co miesiąc kończyły zatrzymaniem kolejnych morderców (po każdym programie napływały setki informacji od telewidzów pomocnych w śledztwie). Zdarzało się, że program przyciągał przed telewizory ponad 15 mln widzów.

  Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi (na antenie posługuje się nazwą TVP Łódź, Telewizja Łódź) – Oddział Terenowy TVP obejmujący zasięgiem przeważającą część województwa łódzkiego oraz ościennych powiatów. Siedziba TVP Łódź mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 13, w gmachu zlokalizowanym u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Siedziba telewizji często mylnie utożsamiana jest z wieżowcem przy ulicy Sienkiewicza 3/5, przede wszystkim z powodu znajdujących się na jego szczycie nadajników Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Łódź/Sienkiewicza. W rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od strony północnej i zachodniej, pod adresem Narutowicza 13. Sam wieżowiec stanowi obecnie własność marszałka województwa, powiatu łódzkiego wschodniego i skarbu państwa. Do TVP Łódź należy również część parterowego pawilonu przy ul. Cmentarnej 9/11, gdzie mieści się Baza Wydziału Transmisji i Wydziału Transportu TVP.Zenon Smolarek (ur. 1938) – polski oficer policji, były komendant wojewódzki policji w Poznaniu i komendant główny policji.

  W 1987 roku Jan Płócienniczak otrzymał nagrodę Wiktora dla największej osobowości telewizyjnej roku (pierwszego w historii dla TVP). Na przełomie lat 80. i 90. jednym z bohaterów programu był francuski dziennikarz Bernard Margueritte, który udaremnił napad na swój dom w Zalesiu Górnym. W latach 1986–1993 jako studio „997” służyło pomieszczenie stanowiska dowodzenia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W 1990 Jana Płócienniczaka zastąpił Michał Fajbusiewicz, który odtąd prowadził „997” do 2017 roku.

  Dariusz Stanisław Bohatkiewicz (ur. 3 lutego 1972 w Gorlicach) – polski dziennikarz i prezenter telewizyjny i radiowy, reporter, aktor telewizyjny i filmowy, scenarzysta, reżyser, przedsiębiorca, pisarz, Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (w latach 1997-2002 Nadwiślańskie Jednostki Wojskowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji) – formacja specjalnego przeznaczenia, podległa Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

  Na początku czerwca 1993 roku Magazyn Kryminalny 997 spotkał się z krytyczną opinią ze strony Komendanta Głównego Policji Zenona Smolarka, który stwierdził, że jest on instruktażem dla przestępców i zabronił wszystkim policjantom współpracować z nim. W konsekwencji program został zdjęty z anteny, a w jego miejsce emitowano program Dajcie znak życia o ludziach zaginionych. Równolegle nadawane były specjalne wydania magazynu w TVP Łódź; telewizji będącej skierowanym do Łodzi i okolic pasmem kanału TVP Regionalna (dziś TVP3). W końcu policja wycofała się z zarzutu i Magazyn Kryminalny 997 wznowił emisję na ogólnopolskiej antenie 25 września 1995. Nastąpiła wówczas gruntowna zmiana jego oprawy graficznej i utworzono studio programu, ze scenografią przypominającą biuro detektywistyczne. Formuła programu Dajcie znak życia została kontynuowana w programie Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie 19 września 1996 roku na antenie TVP1.

  Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – program telewizyjny nadawany od września 1996 roku do 21 grudnia 2012 roku w TVP1, poświęcony osobom zaginionym. Prowadzący prezentował zdjęcia i rozmawiał z rodzinami i bliskimi poszukiwanych ludzi. W każdym wydaniu podejmowano temat od 6 do 14 osób.Województwo krośnieńskie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 – 1998. Położone w południowo-wschodniej części Polski, przy granicy ze Słowacją i Ukrainą. Graniczyło od zachodu z województwem nowosądeckim i tarnowskim, a od północy z rzeszowskim i przemyskim. Siedzibą władz województwa było Krosno.

  Od 3 października 2009 do 9 stycznia 2010 roku program był emitowany w TVP Info, w każdą sobotę o godz. 23:30 (od 5 grudnia 2009 zmieniono porę emisji na godz. 21:00). 4 marca 2010 roku „997” powrócił do ramówki TVP2 (czwartki godz. 22:45). 2 grudnia 2010 roku wyemitowano ostatnie, przed blisko 7-letnią przerwą, wydanie Magazynu Kryminalnego 997. Jesienią 2013 roku rozpoczęto realizację programu o tej samej tematyce, 997. Fajbusiewicz na tropie, który emitował Polsat Play. W 2017 roku zakończono jego realizację na tym kanale.

  Panorama – program informacyjny TVP2, który można obejrzeć w internecie za pośrednictwem serwisu TVP.PL od 1 czerwca 2012 roku także w jakości HDTVP3 (TVP3 Regionalna, pot. Trójka, Program trzeci Telewizji Polskiej lub Regionalna Trójka) – kanał informacyjno-publicystyczny Telewizji Polskiej (TVP), funkcjonujący w latach 2002-2007; "połączona sieć skoordynowanych programów regionalnych tworzonych i rozpowszechnianych przez oddziały terenowe TVP, z pasmem wspólnym".

  5 października 2017 roku, po blisko siedmiu latach przerwy, TVP2 wyemitowała premierowy odcinek Magazynu Kryminalnego 997. Po jego emisji, program znów zdjęto z anteny.

  W 2018 roku program pojawił się w wiosennej ramówce TVP1, a premierowy odcinek wyemitowano 8 marca. Gospodarzem nowego magazynu został Dariusz Bohatkiewicz, dziennikarz „Panoramy” TVP2. Magazyn Kryminalny 997 jest emitowany w każdy czwartek o godzinie 22:55. Bohatkiewicz był także jego lektorem, a od września 2019 roku jest nim Grzegorz Szponder, jednakże Bohatkiewicz zapowiada sprawy na dany odcinek, a także jego głos można usłyszeć w częściach z listami gończymi i "Monitoring na tropie", gdzie pokazywane są przestępstwa nagrane kamerami monitoringu, także pod koniec programu zapowiada, ale już ze studia sprawy na następny odcinek). Obecnie nie tylko w trakcie programu, ale także przez godzinę od czasu jego zakończenia przy telefonach dyżurują policyjni eksperci (zawsze do ok. 0:40 w nocy z czwartku na piątek, od kwietnia 2020 roku do ok. 1:40, od 22 września 2020 roku we wtorki do ok. 22:40). Z powodu pandemii koronawirusa w Polsce od 2 kwietnia magazyn jest pokazywany w czwartek o 23:55. Do 17 września 2020 roku premierowe odcinki były w czwartki o 23:05. Od 22 września program emitowany jest premierowo we wtorki o 21:00, powtórki w czwartki o 23:35 i w nocy z piątku na sobotę.

  Numery alarmowe w Polsce zostały ustalone w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne oraz w planie numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych. Łącznie obydwa akty ustaliły 14 numerów alarmowych, w tym 1 wspólny numer alarmowy dla wszystkich służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy oraz 13 numerów alarmowych, alarmowych interwencyjnych i alarmowych informacyjno-koordynacyjnych składających się z 3 cyfr o strukturze "9XY": BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto już w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  TVP Regionalna – programy regionalne Telewizji Polskiej SA oraz nazwa tworzonego przez nie od 1994 roku (z przerwą od marca 2002 do 31 sierpnia 2013) tzw. pasma wspólnego.
  TVP Info – kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował on 6 października 2007, zastępując TVP3. Do 31 sierpnia 2013 dzielił pasmo programowe z ośrodkami regionalnymi TVP. Z dniem 1 września 2013 TVP Info stał się typowym kanałem informacyjnym, zaś pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP zostało przeniesione do nowego kanału TVP Regionalna.
  Bogusław Wołoszański (ur. 22 marca 1950 w Piotrkowie Trybunalskim) – dziennikarz i popularyzator historii, autor wielu książek o tematyce historycznej. Pomysłodawca i autor programu telewizyjnego i radiowego "Sensacje XX wieku".
  Michał Fajbusiewicz prawdziwe imię Marian (ur. 26 kwietnia 1951 w Łodzi) – polski publicysta, scenarzysta i realizator filmowy. Jest również dziennikarzem, podróżnikiem, felietonistą, producentem filmowym oraz reżyserem.
  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – urząd administracji rządowej, obsługujący Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, właściwego do spraw czterech działów administracji rządowej: administracji, informatyzacji, spraw wewnętrznych, mniejszości narodowych oraz wyznań religijnych i etnicznych. Ministerstwo zostało utworzone z dniem 1 stycznia 1997, w ramach reformy centrum administracyjno-gospodarczego. Ministerstwo zniesiono 21 listopada 2011, z mocą od 18 listopada 2011. Na jego miejsce utworzono: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
  Cisna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Cisna; siedziba gminy Cisna. Wieś położona jest w Bieszczadach w dolinie Solinki przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 893 i 897. Od października 1939 r. do sierpnia 1944 r. wieś była siedzibą urzędu gminy w powiecie sanockim.
  Zalesie Górne – wieś sołecka w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Piaseczno, miejscowość letniskowa położona około 3 km na południowy wschód od Piaseczna, 28 km od centrum Warszawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.63 sek.