• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maffei I

  Przeczytaj także...
  Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.Ośrodek międzygwiazdowy (interstellar medium, ISM) – ośrodek składający się z materii międzygwiazdowej (materii nieskupionej w gwiazdach, składającej się głównie z gazu i pyłu), ale także z innych form energii takich jak neutrina i promieniowanie elektromagnetyczne (międzygwiazdowe pole promieniowania, interstellar radiation field), zawartych w przestrzeni pomiędzy gwiazdami w galaktyce. Ośrodek międzygwiazdowy nie jest jednorodny; obserwowane są zagęszczenia materii zwane obłokami międzygwiazdowymi.
  Grupa galaktyk Maffei (określana również jako Grupa galaktyk IC 342) – najbliższa grupa galaktyk w stosunku do Grupy Lokalnej. Obszarem obejmuje gwiazdozbiory Żyrafy, Kasjopei oraz Perseusza. W skład tej grupy wchodzą 24 główne galaktyki, z których najjaśniejsze to IC 342 oraz Maffei I. W przeszłości Grupa Maffei wraz z Grupą Lokalną oraz Grupą w Rzeźbiarzu mogły tworzyć jedną gromadę galaktyk. Grupa galaktyk Maffei jest jedną z wielu grup należących do Supergromady Lokalnej.

  Maffei I (Maffei 1, UGCA 34) – duża galaktyka eliptyczna w gwiazdozbiorze Kasjopei, znajdująca się w odległości ok. 9,3 miliona lat świetlnych od Ziemi. Jest najbliższą Drodze Mlecznej tak dużą galaktyką.

  Należy do grupy galaktyk Maffei, wcześniej przypisywano ją do Grupy Lokalnej.

  Kasjopeja (łac. Cassiopeia, dop. Cassiopeiae, skrót Cas), inaczej zwana też Kasjopea – gwiazdozbiór nieba północnego, w Polsce okołobiegunowy, znany już w starożytności, położony w obszarze Drogi Mlecznej. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem wynosi około 90. W Polsce jest widoczny przez cały rok.Dwingeloo 1 (również Cassiopeia 2) – galaktyka spiralna z poprzeczką znajdująca się w gwiazdozbiorze Kasjopei w odległości 9,1 mln lat świetlnych od Ziemi.

  Odkrycie[]

  Galaktyka Maffei I została odkryta razem z Maffei II w 1968 roku przez włoskiego astronoma Paolo Maffei. Zaobserwował on w podczerwieni obiekt w obszarze IC 1895 i zasugerował, że w tym regionie mogą się znajdować przesłonięte galaktyki. Oba obiekty zostały wcześniej skatalogowane jako mgławice emisyjne przez Stewarta Sharplessa w jego Katalogu Obszarów H II opublikowanym w 1959 roku (numery 191 i 197). Dopiero później zdano sobie sprawę, że są to galaktyki znajdujące się 15 milionów lat świetlnych za mgławicami Serce i Dusza.

  Mgławica Dusza (również IC 1848) – obszar H II (również mgławica emisyjna) znajdujący się w konstelacji Kasjopei w ramieniu Perseusza Drogi Mlecznej. Znajduje się w odległości około 6000 lat świetlnych od Ziemi.Grupa Lokalna Galaktyk (lub po prostu Grupa Lokalna, Układ Lokalny; ang. Local Group) – grupa co najmniej 54 galaktyk, do której należy również nasza galaktyka – Droga Mleczna. Grupa ta rozciąga się na obszarze około jednego megaparseka (10 pc). Jest częścią Supergromady Lokalnej, znanej też jako Supergromada w Pannie.

  W latach 1971 - 1973 dwie grupy kierowane przez Hyrona Spinrada potwierdziły, że oba obiekty są galaktykami i zasugerowano przynależność Maffei I do Grupy Lokalnej. Obecnie wiadomo, że jest ona częścią własnej grupy galaktyk Maffei wraz z m.in. Maffei II i Dwingeloo 1.

  Obserwacja[]

  Jasność obserwowana galaktyki wynosi ok. 11,4, a jej rozmiary kątowe 3,36' × 1,68'.

  Katalog Sharplessa – katalog astronomiczny obszarów H II (również mgławic emisyjnych) zestawiony przez amerykańskiego astronoma Stewarta Sharplessa. W katalogu znalazły się obszary H II Drogi Mlecznej zebrane przy użyciu obrazów z Palomar Sky Survey znajdujące się na północ od deklinacji -27°, jak również niewielka liczba obiektów znajdujących się na południe od tej deklinacji.IC 1895 (również PGC 11807) – galaktyka spiralna (SB0-a), znajdująca się w gwiazdozbiorze Pieca. Została odkryta 18 październik 1884 roku przez Lewisa Swifta.

  Maffei I jest przysłonięta przez gwiazdy i pył Drogi Mlecznej (znajduje się w tzw. strefie unikania); gdyby nie leżała tak blisko płaszczyzny Galaktyki, byłaby jedną z najjaśniejszych galaktyk na niebie.

  Obszar, na którym znajdują się galaktyki Maffei I i Maffei II (WISE)


  Zobacz też[]

 • Obszar H II
 • Przypisy

  1. Dane według NASA/IPAC Extragalactic Database pobrane ze strony [1]
  2. Robin L. Fingerhut, Henry Lee, Marshall L. McCall, Michael G. Richer. The Extinction and Distance of Maffei 2 and a New View of the IC 342/Maffei Group. „The Astrophysical Journal”. 655 (2), s. 814-830, 2007-02-01. DOI: 10.1086/509862 (ang.). 

  Linki zewnętrzne[]

 • Galaktyki w tle Mgławicy Serce: Maffei 1 i 2 w serwisie APOD: Astronomiczne zdjęcie dnia
 • Maffei I w NASA/IPAC Extragalactic Database (ang.)
 • Maffei I w SEDS.org (ang.)
 • Maffei I w bazie SIMBAD (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Droga Mleczna – galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna nazywana jest też po prostu Galaktyką. Ale wtedy dla odróżnienia od innych galaktyk pisana wielką literą "G". Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd. Ma średnicę około 100 000 lat świetlnych i grubość ok. 1000 lat świetlnych.Mgławica emisyjna – wielka chmura (często o średnicy kilkuset lat świetlnych) świecącego gazu i plazmy. Mgławicami emisyjnymi mogą być obszary H II, gdzie duże ilości promieniowania ultrafioletowego emitują młode, gorące, niebieskie gwiazdy; oraz mgławice planetarne, gdzie umierająca gwiazda odrzuciwszy swoje zewnętrzne warstwy, odsłoniła jonizujące gaz jądro.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gwiazda – kuliste ciało niebieskie stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii w stanie plazmy bądź zdegenerowanej. Przynajmniej przez część swojego istnienia gwiazda w sposób stabilny emituje powstającą w jej jądrze w wyniku procesów syntezy jądrowej atomów wodoru energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego, w szczególności światło widzialne. Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu, prawie wszystkie atomy innych cięższych pierwiastków znajdujące się we Wszechświecie powstały w efekcie zachodzących w nich przemian jądrowych lub podczas wieńczących ich istnienie wybuchów.
  Strefa unikania – efekt obserwacyjny, który powoduje, że nie można obserwować odległych i słabych obiektów w płaszczyźnie dysku galaktycznego Drogi Mlecznej. Efekt ten występuje ponieważ gaz, pył i gwiazdy należące do Naszej Galaktyki, których największe zagęszczenie występuje właśnie w tej płaszczyźnie, przesłania obraz odleglejszych i słabszych obiektów.
  Grupa galaktyk – układ niewielkiej (≤ 50) liczby galaktyk rozmieszczonych w obszarze o rozmiarach < 1 Mpc; na ogół w grupie galaktyk dominuje jedna lub kilka jasnych galaktyk otoczonych przez obiekty dużo słabsze, satelity i słabiej związane galaktyki. Droga Mleczna i Wielka Mgławica Andromedy są dominującymi galaktykami Grupy Lokalnej, zawierającymi ponad 90% jej masy. Określenia gromada używa się natomiast do zbiorowisk liczących od kilkudziesięciu do kilku tysięcy galaktyk.
  Podczerwień (promieniowanie podczerwone) (ang. infrared, IR) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Oznacza to zakres od 780 nm do 1 mm.
  Mgławica Serce (również IC 1805) – obszar H II (również mgławica emisyjna) znajdujący się w konstelacji Kasjopei w ramieniu Perseusza Drogi Mlecznej. Mgławica ta kształtem przypomina ludzkie serce. Znajduje się w odległości około 7500 lat świetlnych od Ziemi i rozciąga na niemal 200 lat świetlnych.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Obszary H II – obłoki świecącego gazu i plazmy o rozmiarach nawet kilkuset lat świetlnych, w których powstają gwiazdy. Młode, gorące, niebieskie gwiazdy, które powstały z gazu emitują pokaźną ilość promieniowania ultrafioletowego, jonizując otaczającą mgławicę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.