• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Madison - rzeka

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Poniższa tabela przedstawia największe rzeki Ameryki Północnej ułożone według długości rzeki głównej. Mniejszą czcionką wymienione są ważniejsze dopływy tych rzek.
  Park Narodowy Yellowstone (ang. Yellowstone National Park) – park narodowy położony w Stanach Zjednoczonych, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Park narodowy Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

  Madison – rzeka przepływająca przez stany Wyoming i Montana w Stanach Zjednoczonych. Jej długość wynosi 294,5 km. Rzeka bierze początek w hrabstwie Park w Wyoming, w północno-zachodnim narożniku w Parku Yellowstone. Bierze początek z połączenia rzek Firehole i Gibbon. Łącząc się z rzekami Jefferson i Gallatin w Missouri Headwaters State Park, w pobliżu miasta Three Forks w stanie Montana tworzy oficjalny początek rzeki Missouri.

  Missouri – rzeka w Stanach Zjednoczonych, dopływ rzeki Missisipi. Wraz z rzeką Missisipi stanowią najdłuższy system rzeczny Ameryki Północnej o długości ok. 5970 km.Jefferson - rzeka w stanie Montana w Stanach Zjednoczonych. Długość około 124 km. Bierze początek z połączenia rzek Beaverhead i Big Hole w pobliżu miasta Twin Bridges. Łącząc się z rzekami Madison i Gallatin w Missouri Headwaters State Park w pobliżu miasta Three Forks tworzy oficjalny początek rzeki Missouri.
  LowerMadisonRiverInBearTrapCanyon.jpg
  MadisonRiverBelowSevenMileBridge.jpg

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Ameryki Północnej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. USGS 06114700 Judith River nr mouth, nr Winifred MT (ang.). National Water Information System: Web Interface. [dostęp 2018-08-08].
  2. Feature Detail Report for: Madison River (ang.). Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2018-08-08].
  3. Madison River, river, United States (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2018-08-08].
  4. Three Forks Area, Mouth of Madison River (ang.). TopoView. [dostęp 2018-08-08].
  Hrabstwo Park (ang. Park County) – hrabstwo w stanie Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 6968,51 mil² (18 048,36 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 27 976 mieszkańców. Jego siedzibą administracyjną jest Cody.Three Forks - miasto w hrabstwie Gallatin w stanie Montana w Stanach Zjednoczonych. Nazwa Three Forks (ang. potrójne rozwidlenie) pochodzi od znajdującego się w pobliżu miejsca, w którym trzy rzeki - Jefferson, Madison i Gallatin łączą się dając początek rzece Missouri.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gallatin – rzeka przepływająca przez stany Wyoming i Montana w Stanach Zjednoczonych. Długość około 193 km. Źródło w Parku Yellowstone w północno-wschodnim Wyoming. Łącząc się z rzekami Jefferson i Madison w Missouri Headwaters State Park w pobliżu miasta Three Forks w stanie Montana, tworzy oficjalny początek rzeki Missouri.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.