• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maderas

  Przeczytaj także...
  Concepción – jeden z dwóch wulkanów, położonych na wyspie Ometepe (drugi to Maderas), wyspie na Jeziorze Nikaragua. Ma on postać stratowulkanu, który wznosi się na wysokość ok. 1700 m n.p.m.Nikaragua (hiszp. Lago de Nicaragua, indiańskie Cocibolca) - jezioro w południowej Nikaragui, największe jezioro w Ameryce Środkowej. Położone jest w rowie tektonicznym, ciągnącym się równolegle do wybrzeża pacyficznego, od którego dzieli go odległość zaledwie 20 km. Bardziej na północ w tym samym rowie położone jest jezioro Managua.
  Erupcja wulkanu, wybuch wulkanu (drugie określenie, ściślej to: gwałtowna erupcja, w praktyce używane jako synonim erupcji) – zjawisko wydostawania się na powierzchnię Ziemi lub do atmosfery jakiegokolwiek materiału wulkanicznego (magmy, materiałów piroklastycznych, substancji lotnych: gazów, par).

  Maderas – jeden z dwóch wulkanów, położonych na wyspie Ometepe (drugi, wyższy wulkan to Concepción), wyspie na Jeziorze Nikaragua. Ma on postać stratowulkanu, który wznosi się na wysokość 1394 m n.p.m.

  W przeciwieństwie do wulkanu Concepción, wulkan Maderas nie był aktywny w czasach historycznych. Ostatnie duże erupcje miały tutaj miejsce około 3 tys. lat temu. W kraterze wulkanu znajduje się niewielkie jezioro Laguna de Maderas.

  Wejście na szczyt wulkanu Maderas to popularna atrakcja turystyczna regionu. Jego szczyt porośnięty jest lasem chmurowym - stanowi jedno z niewielu miejsc jego występowania po pacyficznej stronie Nikaragui.

  Las mglisty (ang. cloud forest lub fog forest) – niski las strefy międzyzwrotnikowej występujący na obszarach górskich, gdzie stale zachodzi kondensacja pary wodnej, wskutek czego utrzymują się chmury i mgły.Stratowulkan (łac. stratum „coś rozpostartego”, „warstwa” + Vulcanus, mit. bóg ognia) – miejsce wybuchu i naprzemiennego wydobywania się magmy oraz materiału piroklastycznego z wnętrza wulkanu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista wulkanów w Nikaragui
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wulkan Maderas na stronie Global Volcanism Program
 • Warto wiedzieć że... beta

  Krater wulkaniczny – zagłębienie o średnicy zwykle kilkuset metrów na szczycie stożka wulkanicznego lub jego zboczach. Może przybierać różne kształty: lejkowate, miskowate lub cylindryczne. Znajduje się u wylotu komina wulkanicznego.
  Ometepe - wyspa pochodzenia wulkanicznego w Nikaragui na jeziorze Nikaragua. Wyspa o powierzchni około 275 km², zamieszkana przez około 10 tysięcy ludzi. Na wyspie znajduje się czynny wulkan Concepción (1610 m n.p.m.) i niższy od niego, ale również czynny Maderas (1326 m).
  Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.707 sek.