• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Madagaskarniczki

  Przeczytaj także...
  Tymalie, tymaliowate, kurtodrozdy (Timaliidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes). Są to ptaki w większości tropikalne, zamieszkujące obszary Starego Świata.Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
  Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.

  Madagaskarniczki (Bernieridae) – nowo zdefiniowana rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes). Obejmuje gatunki wyodrębnione z pokrzewkowatych (Sylviidae), tymaliowatych (Timaliidae) i bilbili (Pycnonotidae).

  Występowanie[]

  Rodzina obejmuje gatunki występujące endemiczne na Madagaskarze.

  Systematyka[]

  Do rodziny należą następujące rodzaje:

  Pokrzewkowate, pokrzewki, gajówki (Sylviidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), gniazdujących w większości w Europie i północnej Azji. Są to ptaki podejmujące dalekie wędrówki, zimujące najczęściej w tropikach Afryki i Azji.Madagaskarniczek zielonawy (Cryptosylvicola randrianasoloi) – gatunek małego ptaka z rodziny madagaskarniczków. Opisany po raz pierwszy w roku 1996. Występuje endemicznie na Madagaskarze w jego wschodniej części, lecz niezagrożony wyginięciem.
 • Oxylabes – jedynym przedstawicielem jest Oxylabes madagascariensis – madagaskarniczek białogardły
 • Bernieria – jedynym przedstawicielem jest Bernieria madagascariensis – madagaskarniczek długodzioby
 • Hartertula – jedynym przedstawicielem jest Hartertula flavoviridis – madagaskarniczek klinosterny
 • Thamnornis – jedynym przedstawicielem jest Thamnornis chloropetoides – madagaskarniczek ostrosterny
 • Xanthomixis
 • Crossleyia – jedynym przedstawicielem jest Crossleyia xanthophrys – madagaskarniczek żółtobrewy
 • Cryptosylvicola – jedynym przedstawicielem jest Cryptosylvicola randrianasoloi – madagaskarniczek zielonawy
 • Randia – jedynym przedstawicielem jest Randia pseudozosterops – madagaskarniczek szlarnikowy
 • Przypisy

  1. Bernieridae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Bernieridae Cibois, David, Gregory & Pasquet, 2010 - madagaskarniczki - Madagascar warblers (wersja: 2015-05-27). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-02-26].
  3. Alice Cibois, Normand David, Steven M. S. Gregory, Eric Pasquet. Bernieridae (Aves: Passeriformes): a family-group name for the Malagasy sylvioid radiation. „Zootaxa”. 2554, s. 65-68, 2010 (ang.). 
  4. J.H. Boyd III: Bernieridae: Malagasy Warblers (ang.). W: Aves—A Taxonomy in Flux 3.00 Introduction [on-line]. John Boyd's Home Page. [dostęp 2012-10-11].
  5. F. Gill, D. Donsker: Grassbirds, Donacobius, Malagasy warblers, cisticolas & allies (ang.). IOC World Bird List: Version 6.1. [dostęp 2016-02-27].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Bilbile (Pycnonotidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca około stu pięćdziesięciu gatunków. Występują w Afryce i tropikalnej Azji.Xanthomixis – rodzaj ptaków z rodziny madagaskarniczków (Bernieridae), obejmujący gatunki występujące na Madagaskarze.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zootaxa – recenzowane czasopismo naukowe publikujące prace dotyczące wszystkich obszarów systematyki zoologicznej. Preferowane są obszerne publikacje, takie jak monografie i rewizje. Prace zajmujące od jednej do czterech stron wypełniają luki w numerach zawierających wiele publikacji. Artykuły o długości od czterech do pięćdziesięciu dziewięciu stron wydawane są w obejmującym kilka prac numerze o długości 60, 64, lub 68 stron. Monografie (powyżej 60 stron) są publikowane oddzielnie i otrzymują własny numer ISBN. Do końca 2011 roku wydano 517 monografii lub książek. Od maja 2001 roku do końca 2011 na łamach „Zootaksy” opisano ponad 25 tysięcy nowych taksonów. „Zootaxa” bywa określana jako „megaczasopismo” i „sensacja” w dziedzinie zoologicznych publikacji naukowych. Obecnie jest największym czasopismem dotyczącym taksonomii. Z roku na rok publikowanych jest coraz więcej artykułów i monografii. Średnio blisko 1/5 z nich jest otwarcie dostępna. Impact factor za rok 2011 wynosi 0,927.
  Wróblowe (Passeriformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Największy rząd ptaków, obejmujący około 5400 gatunków, czyli ponad połowę wszystkich występujących dziś gatunków ptaków. Nazwa rzędu wywodzi się od nazwy wróbla zwyczajnego (zwanego domowym) Passer domesticus. Wielu autorów uważa, że wróblowe wyewoluowały około 75 mln lat temu w środowisku leśnym na południowym kontynencie Gondwanie. Inni badacze, np. Gerald Mayr, uznają jednak za bardziej prawdopodobne, że wróblowe powstały już po wymieraniu kredowym, co miałoby być bardziej zgodne z danymi paleontologicznymi i paleobiogeograficznymi. Przystosowały się do życia w większości siedlisk lądowych na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Wśród innych ptaków wyróżniają się charakterystyczną budową podniebienia, krtani oraz stóp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.