Maczugi (gimnastyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zawodniczka w ćwiczeniach z maczugami

Maczugi – jedne z obowiązkowych przyborów, z jakimi występują zawodniczki w gimnastyce artystycznej. Wykorzystywane są zarówno w wyczynie jak i w rekreacji. Występuje się z nimi indywidualnie lub w układzie zbiorowym.

Piruet gimnastyczny jest, jak każdy piruet, obrotem wykonanym przez zawodnika wokół własnej osi. Piruety wykonywane są zarówno w gimnastyce artystycznej, jaki i sportowej - w obu przypadkach, często przy wykorzystaniu dodatkowych przyrządów.Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.

Zawodniczki zawsze występują z dwiema maczugami. Maczugi są wykonane z tworzywa sztucznego. Mają od 40 do 51,5cm długości i ważą min. 149 g. Ich końcówki są zaokrąglone, co ułatwia chwytanie i operowanie nimi. Mają magnesiki w środku by łączyć maczugi ze sobą Ich kolor jest dowolny, dopasowany zwykle do stroju zawodniczki. Czasami są obklejone taśmą.

Gimnastyka artystyczna – (ang. rhythmic gymnastics) poddyscyplina gimnastyki, polega na wykonywaniu układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych (bez przyboru, wykonywany tylko przez najmłodsze zawodniczki), z piłką, wstążką, obręczą, skakanką lub parą maczug.Odzież – okrycie ludzkiego ciała. Istnieją takie typy odzieży jak: służbowa (np. mundur, kitel), wizytowa (garnitur, suknia wieczorowa), sportowa (dres), ochronna (np. fartuch ochronny, rękawice ochronne), zwykła (domowa, np. szlafrok). Istnieje także odzież dla zwierząt.

Ćwiczenia z maczugami wiążą się głównie z rzucaniem nimi, przy jednoczesnym wykonywaniu wag, skoków i piruetów.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Rhythmic gymnastics apparatus (ang.)
  • Wymagane ćwiczenia dla młodszych kategorii
  • Reklama