• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maczugi - gimnastyka

  Przeczytaj także...
  Skok przez stół gimnastyczny nazywany też skokiem przez konia – jedna z konkurencji w gimnastyce sportowej, polegająca na przeskoczeniu stołu gimnastycznego (po odbiciu się od niego) z zaprezentowaniem w locie elementów gimnastycznych. Wykonanie skoku składa się z:Waga statyczne ćwiczenie polegające na skłonach lub skrętach ciała tylko z jednym punktem podparcia (na jednej nodze lub ręce) lub na przyrządach tzw. "poziomka". Staje się na jednej nodze podczas druga (wyprostowana lub zgięta w kolanie) podnosi się razem z tułowiem – to najpopularniejsza forma wagi.
  Piruet gimnastyczny jest, jak każdy piruet, obrotem wykonanym przez zawodnika wokół własnej osi. Piruety wykonywane są zarówno w gimnastyce artystycznej, jaki i sportowej - w obu przypadkach, często przy wykorzystaniu dodatkowych przyrządów.
  Zawodniczka w ćwiczeniach z maczugami

  Maczugi – jedne z obowiązkowych przyborów, z jakimi występują zawodniczki w gimnastyce artystycznej. Wykorzystywane są zarówno w układach indywidualnych, jak i zbiorowych.

  Zawodniczki zawsze występują z dwiema maczugami. Maczugi są wykonane z tworzywa sztucznego. Mają od 40 do 50 cm długości i ważą min. 150 g. Ich końcówki są zaokrąglone, co ułatwia chwytanie i operowanie nimi. Ich kolor jest dowolny, dopasowany zwykle do stroju zawodniczki.

  Ćwiczenia z maczugami wiążą się głównie z żonglowaniem nimi, przy jednoczesnym wykonywaniu wag, skoków i piruetów.

  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.Gimnastyka artystyczna – (ang. rhythmic gymnastics) poddyscyplina gimnastyki, polega na wykonywaniu układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych (bez przyboru, wykonywany tylko przez najmłodsze zawodniczki), z piłką, wstążką, obręczą, skakanką lub parą maczug.

  Bibliografia[]

 • Rhythmic gymnastics apparatus (ang.)
 • Wymagane ćwiczenia dla młodszych kategorii • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Odzież – okrycie ludzkiego ciała. Istnieją takie typy odzieży jak: służbowa (np. mundur, kitel), wizytowa (garnitur, suknia wieczorowa), sportowa (dres), ochronna (np. fartuch ochronny, rękawice ochronne), zwykła (domowa, np. szlafrok). Istnieje także odzież dla zwierząt.
  Żonglerka (fr. jongleur) to rodzaj rozrywkowej aktywności fizycznej, polegający na poruszaniu rekwizytami w niekonwencjonalny sposób. Najbardziej rozpoznawalną formą jest wielokrotne, powtarzalne podrzucanie przedmiotów w powietrze i ponowne ich chwytanie. Rekwizytami mogą być piłki, maczugi, obręcze, diabolo, poi, specjalnie wykonane kije, a także przedmioty codziennego użytku, jak długopisy, pudełka czy kapelusze. Niektórzy żonglerzy zwiększają dramatyzm swoich pokazów, używając przedmiotów takich jak noże, pochodnie czy nawet piły łańcuchowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.