• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Macintosh 512K

  Przeczytaj także...
  Microsoft Excel (pełna nazwa Microsoft Office Excel) - arkusz kalkulacyjny produkowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows i MacOS. Pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windows trafiła na rynek w roku 1987 i stała się przebojem. Postępujący sukces rynkowy programu sprawił, że w roku 1993 programy pakietu Microsoft Office zostały przeprojektowane tak, by przypominać wyglądem arkusz Excel. Od wersji 5 wydanej w 1993 program zawiera wbudowany język Visual Basic. Od wersji 4.0 dostępny w wersji polskiej.MacDraw - wektorowy program graficzny wydany razem z pierwszym komputerem Apple Macintosh w 1984 r. MacDraw jest jednym z pierwszych programów graficznych typu WYSIWYG używanym razem z MacWrite. MacDraw był często używany do rysowania technicznych diagramów i rzutów kondygnacji.
  Macintosh - pierwszy komputer osobisty z serii Macintosh stworzonej przez Apple. Zaraz po premierze kosztował 2495 dolarów (około 5555 dolarów w 2012 roku). Tak jak wszystkie klasyczne Macintoshe miał wbudowany mikroprocesor MC68000 firmy Motorola. Produkowano go tylko w beżowej obudowie. Jego następca, Macintosh 512K, został wprowadzony w 1986 roku.
  Macintosh 512K z akcesoriami

  Macintosh 512K (nazywany też Grubym Makiem, z ang. Fat Mac) – drugi komputer z serii Macintosh, który jest ulepszonym komputerem i następcą Macintosh 128K. Jest taki sam jak poprzednik, jednak ilość pamięci RAM jest czterokrotnie większa w stosunku do 128K, i to od tego powiększenia wzięła się nazwa Fat Mac.

  vMac - emulator architektury 68k na wolnej licencji. Różne jego wersje działają w systemach Mac OS, Windows, MS-DOS, OS/2, NeXTSTEP, Linux oraz innych unixowych. Istnieje też wersja specjalnie przystosowana dla smartfonów z systemem operacyjnym Android. Obecnie aktywnie tworzoną wersją jest Mini vMac emulujący komputer Macintosh Plus (można go skonfigurować do innych Macintoshów) i potrafiący uruchamiać system Mac OS w wersjach od System 1 do Mac OS 7.5.5. Został przetłumaczony na język polski.Pamięć dynamiczna, DRAM (ang. Dynamic Random Access Memory) – rodzaj ulotnej pamięci półprzewodnikowej RAM, która przechowuje każdy bit danych w oddzielnym kondensatorze wewnątrz układu scalonego. Poszczególne jej elementy zbudowane są z tranzystorów MOS, z których jeden pełni funkcję kondensatora, a drugi elementu separującego.

  Wyposażenie[ | edytuj kod]

  Procesor i pamięć[ | edytuj kod]

  Jak poprzednik, 512K ma procesor Motorola 68000 o częstotliwości 8 MHz połączonej z 512-kilobajtową DRAM 16-bitową szyną danych. W tym modelu nie można zainstalować pamięci RAM o pojemności większej niż 512 kilobajtów. Komputer posiada też 64 KB ROM (łącznie 576 KB pamięci).

  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.Pascal – dawniej jeden z najpopularniejszych języków programowania, uniwersalny, wysokiego poziomu, ogólnego zastosowania, oparty na języku Algol. Został opracowany przez Niklausa Wirtha w 1970 roku. Nazwa języka pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka, matematyka i filozofa Blaise Pascala.

  Oprogramowanie[ | edytuj kod]

  Aplikacje MacWrite i MacPaint były dystrybuowane razem z komputerem. Po wydaniu tego komputera utworzono wiele innych programów, np. MacDraw, MacProject, Macintosh Pascal i inne. Microsoft Excel także miał wersję dla Macintosha wymagającą co najmniej 512 KB pamięci RAM.

  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.MacPaint - bitmapowy program graficzny dla wczesnych wersji systemu Mac OS. Pierwsza wersja programu została wydana razem z pierwszym komputerem Apple Macintosh w 1984 r. Był sprzedawany za 195 dolarów razem z programem MacWrite. MacPaint wyróżniał się na tle innych wczesnych aplikacji graficznych dla systemu Mac OS tym, że grafiki narysowane za jego pomocą mogą być używane w programie MacWrite za pomocą API QuickDraw.

  System operacyjny[ | edytuj kod]

  Oryginalny 512K obsługuje Mac OS w wersji do 4.1 (fabrycznie instalowaną wersją jest 3.2). Można zainstalować wersję 5.0 po zainstalowaniu dysku twardego Hard Disk 20. Za pomocą zestawu uaktualniającego do komputera Macintosh 512Ke można zainstalować nawet System 6.0.8.

  Kilobajt (KB, rzadziej kB, ang. Kbyte, kbyte, kilobyte) – jednostka używana w informatyce do określenia ilości informacji lub wielkości pamięci.Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.

  Następca[ | edytuj kod]

  Bezpośrednim następcą 512K jest 512K enhanced (w skrócie 512Ke), który ma 800 KB stację dyskietek. Z wyjątkiem nowego numeru modelu M0001E i stacją dyskietek nie różni się od 512K. Apple oferował również sprzęt, dzięki któremu można rozbudować 512K do 512Ke.

  ROM (ang. Read-Only Memory - pamięć tylko do odczytu) - rodzaj pamięci półprzewodnikowej urządzenia elektronicznego, w szczególności komputera, z której dane można tylko odczytywać, a zapis jest niemożliwy lub trwa długo może wymagać dodatkowych czynności lub sprzętu. W tego typu pamięciach przechowywane są dane, które muszą być zachowane, nawet jeśli urządzenie nie jest zasilane.Dysk twardy, napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.

  Emulatory[ | edytuj kod]

 • Mini vMac
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. System zainstalowany fabrycznie.
  2. Konfiguracja systemowa dla Macintosh 128K, XL, 512K(E) (ang.). Apple Computer, lipiec 1994. [dostęp 2012-02-04].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Specyfikacja techniczna (ang.). Apple. [dostęp 2012-01-21].
  2. Porównanie dyskietek DD (800 KB) z HD (1,44 MB) (ang.). Apple. [dostęp 2012-01-21].
  3. Mac OS dla komputerów Mac 128K, XL, 512 oraz 512Ke (ang.). Apple. [dostęp 2012-01-21].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.815 sek.