• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Macieja Nazzarei

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Macieja Nazzarei (ur. 1235 w Matelica, zm. 27 grudnia 1320) – włoska klaryska, błogosławiona Kościoła katolickiego.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pochodziła z rodziny szlacheckiej. Rodzice chcieli wydać ją za mąż za Piotra di Giacomo. W 1253 roku wstąpiła do zakonu klarysek potem przez 40 lat była przełożoną klasztoru. Szczególnie troszczyła się o potrzebujących i ubogich. Zmarła w wieku 85 lat. Kult jako błogosławionej został zatwierdzony w 1765 roku przez papieża Klemensa XII.

  Zakon Świętej Klary (Ordo Sanctae Clarae – OSC) zwany potocznie zakonem klarysek – żeńskie klauzurowe zgromadzenie zakonne II Zakonu franciszkańskiego. Powołany w 1211 roku przez św. Franciszka z Asyżu i św. Klarę z Asyżu (1193-1253).Błogosławiony – w Kościele katolickim osoba zmarła, która za życia odznaczała się szczególnymi cnotami inspirowanymi doświadczeniem religijnym lub też która z powodu swojej religii poniosła śmierć męczeńską.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Bł. Macieja Nazzarei (pol.). franciszkanie.pl. [dostęp 2014-07-29].
 • bł. Macieja (Mattia) de Nazzarei - Święci - Adonai.pl (pol.). Adonai.pl. [dostęp 2014-07-29].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.