• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maciej Tomaszewski  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Chryzantema (Dendranthema Des Moul) – rodzaj bylin lub półkrzewów należący do rodziny astrowatych (Asteraceae). Liczy ok. 50 gatunków występujących w stanie dzikim głównie w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. W Polsce rośnie jedynie chryzantema Zawadzkiego. Problematyczne jest rozdzielanie tego rodzaju od złocieni (Chrysanthemum). Taki podział uznają autorzy krytycznej listy roślin naczyniowych Polski, podczas gdy w innych ujęciach rodzaj ten nie jest wyróżniany i należące tu gatunki zaliczane są do złocieni (Chrysanthemum).Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze - działalność, jako Teatr Dolnośląski w Jeleniej Górze, rozpoczął w 1945 roku premierą Zemsty Aleksandra Fredry.

  Maciej Dariusz Tomaszewski (ur. 8 września 1961 w Szczecinie) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się i wychowywał w Szczecinie. Po ukończeniu szkoły średniej, zdawał do „Łódzkiej Filmówki”, ale się nie dostał. Wkrótce otrzymał list od Aliny Obidniak i prof. Mieczysławy Walczak-Deleżyńskiej, które nie zgodziły się z werdyktem egzaminujących, i zaproponowały pracę na etacie adepta w jeleniogórskim Teatrze im. Norwida, gdzie w 1981 wystąpił w spektaklu Edyp królem Sofoklesa w reżyserii Wojciecha Kopcińskiego jako chórzysta, inscenizacji dla dzieci Słoneczny kraj Stanisława K. Stopczyka w reż. Wojciecha Kopcińskiego i przedstawieniu Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha w reż. Włodzimierza Nurkowskiego. Miał zdawać egzamin eksternistyczny. Jednak dzięki rodzicom, którzy uparli się, żeby zdawał na studia, ostatecznie w 1985 ukończył wrocławski Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego.

  Ślad – polski telewizyjny serial sensacyjno-kryminalny produkowany przez Tako Media i emitowany od 18 września 2018 na antenie telewizji Polsat. Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1985 zadebiutował na scenie Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu, w Lekcji Pruskiego Adolfa Nowaczyńskiego. W 1987 otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Wyspiańskiego za rolę Jaszy Mazura w Sztukmistrzu z Lublina. Jest czterokrotnym laureatem wrocławskiej nagrody „Złota Iglica”.

  Bartosz Eryk Kędzierski (ur. 18 sierpnia 1976 we Wrocławiu) – polski reżyser, scenarzysta i montażysta, niedoszły absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji UŚ (nie posiada tytułu magistra, ponieważ nie podszedł do obrony magisterium), twórca filmów krótkometrażowych i reklamowych (jako montażysta debiutował w fabule filmem Chaos).1000 złych uczynków – serial animowany dla dorosłych w reżyserii Bartosza Kędzierskiego. Emitowany od 2 marca do 18 maja 2009 w TV 4. Obecnie serial można obejrzeć dzięki ipla (dostęp darmowy). Tytuł nawiązuje do serialu 100 dobrych uczynków.

  Na dużym ekranie wystąpił m.in. w filmie Jacka Koprowicza Alchemik (1988) u boku Olgierda Łukaszewicza i Michała Bajora.

  Grał także gościnnie w Centrum Sztuki przy Teatrze Dramatycznym w Legnicy (1994), Teatrze Muzycznym-Operetce Wrocławskiej we Wrocławiu (1998), Teatrze Polskim w Szczecinie (2002–2006), gdzie zagrał m.in. tytułową rolę w Fauście Goethego, Johna Proctora w Czarownicach z Salem, oraz szekspirowskiego Hamleta na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich (2006), za którego otrzymał nominację do Bursztynowego Pierścienia, Teatrze Rozmaitości w Warszawie (2003–2004) i warszawskim Teatrze Rampa na Targówku (2004).

  Fala zbrodni – polski serial kryminalno-sensacyjny, emitowany w telewizji Polsat od 7 listopada 2003 do 7 lutego 2008, realizowany na licencji szwedzkiej firmy Jarowskij Enterprises AB (w Szwecji jego odpowiednik nosił tytuł Brottsvåg). Serial cechuje się dużą ilością akcji, brutalnością i często padającymi wulgaryzmami.Policjantki i policjanci – serial paradokumentalny produkcji ATM Grupa, emitowany na antenie TV4. W pierwszych dwóch seriach opowiadała historię czworga, a od serii trzeciej sześciorga głównych bohaterów – policjantów z wydziału patrolowo-interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, zarówno od strony zawodowej, jak i prywatnej. Akcja serialu toczy się głównie na patrolach ulic Wrocławia, a także przy interwencjach.

  W 2003 otrzymał nagrodę aktorską za rolę Stuarta w spektaklu Zwycięstwo na II Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

  Stworzył kreację Marka Żukowskiego, lekarza ginekologa w telenoweli Polsatu Pierwsza miłość.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Świat według Kiepskich – telewizyjny serial komediowy (sitcom) w reżyserii Okiła Khamidowa, a następnie Patricka Yoki, produkowany przez ATM dla Telewizji Polsat, wymyślony w 1997 przez Aleksandra Sobiszewskiego, Janusza Sadzę, Igora Nurczyńskiego i Romana Regę. Pierwsze 3 odcinki powstały zimą na przełomie 1998 i 1999 roku, premiera pierwszego z nich miała miejsce 16 marca 1999. Serial piętnuje wady takie jak lenistwo czy egoizm oraz stereotypowy model życia polskiej rodziny, posługując się prostym humorem i zabawnym językiem bohaterów. Obecnie jest drugim po telenoweli Klan najdłużej emitowanym polskim serialem. Zarówno premierowe odcinki jak i powtórki serialu gromadzą przed telewizorami 2,5-3 mln widzów.
  Teatr Polski - szczeciński teatr dramatyczny założony w 1946 r. Siedziba teatru od 1949 r. mieści się w stylowym, zabytkowym budynku przy ul. Swarożyca 5. Ciekawostką jest, że budynek był siedzibą dawnej niemieckiej loży masońskiej Pod Trzema Cyrklami i został wybudowany przez wolnomularzy.
  Sława i chwała – polski serial telewizyjny z 1997 roku, zrealizowany na podstawie powieści Jarosława Iwaszkiewicza.
  Głęboka woda – polski serial obyczajowy w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, emitowany w TVP2 od 4 grudnia 2011 r. do 16 czerwca 2013 r. Pilotażowy odcinek serialu został wyemitowany 14 czerwca 2011 r. Powstały dwie serie: pierwsza liczy 13, a druga 12 odcinków.
  Ptaki śpiewają w Kigali – polski film z 2017 w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, dramat społeczny. Film powstał na podstawie scenariusza małżeństwa filmowców, był kręcony w latach 2014–2015, ukończony został przez Joannę Kos-Krauze, po śmierci Krzysztofa Krauzego w grudniu 2014.
  Prawo Agaty – polski serial obyczajowy w reżyserii Macieja Migasa z Agnieszką Dygant w roli głównej. Pomysłodawczynią serialu jest Katarzyna Frankowska. W czołówce wykorzystano piosenkę Amy Macdonald "This Is The Life".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.