• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maciej Starosta

  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Acid Drinkers — polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu. Zespół tworzą basista i wokalista Tomasz „Titus” Pukacki, gitarzyści Darek „Popcorn” Popowicz i Wojciech „Jankiel” Moryto (od 2009) oraz perkusista Maciej „Ślimak” Starosta.
  Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.

  Maciej „Ślimak” Starosta (ur. 9 stycznia 1971 w Poznaniu) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Maciej Starosta znany jest przede wszystkim z występów w thrashmetalowej formacji Acid Drinkers, w której gra na perkusji, okazjonalnie także śpiewa i gra na gitarze. Wraz z zespołem ośmiokrotnie otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. W latach 1993–2015 oraz ponownie od 2016 roku współtworzy także zespół Flapjack. W 1994 został perkusistą zespołu Ndingue, zastępując Wojciecha Żmijewskiego. Od 1999 roku gra w zespole Roberta Friedricha Arka Noego. W latach 1996–1999 występował w grupie 2Tm2,3. Współpracował także z zespołami Houk i Dog Family.

  Dziennik Bałtycki – (pełny tytuł Polska Dziennik Bałtycki) dziennik informacyjno-publicystyczny ukazujący się na Pomorzu od 19 maja 1945.2Tm2,3 (zastępcza nazwa potoczna: Tymoteusz) – polska grupa muzyczna grająca muzykę rockową z przesłaniem chrześcijańskim (współczesną muzykę chrześcijańską, CCM). Teksty zespołu w większości zostały zaczerpnięte z Biblii.

  Był żonaty z siostrą Roberta "Litzy" Friedricha, z którą do 2009 r. miał piątkę dzieci: Tobiasza, Julka, Michalinę, Malwinę i Halszkę.

  Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Flapjack, w sekcji Dyskografia.
   Zobacz więcej w artykule Acid Drinkers, w sekcji Dyskografia.
   Zobacz więcej w artykule Arka Noego (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.
 • 2Tm2,3 – Przyjdź (1996, Metal Mind Productions)
 • Dog Family – Escape (1997, b.d.)
 • 2Tm2,3 – 2Tm2,3 (1999, Metal Mind Productions)
 • Houk – Extra Pan (2000, Pomaton EMI)
 • Instrumentarium[ | edytuj kod]

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

   Zobacz więcej w artykule Acid Drinkers, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyclopaedia Metallum - Maciej Starosta (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2012-09-03].
  2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  3. Encyclopaedia Metallum - Acid Drinkers (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2010-08-20].
  4. Adam Kałduński, Jan Terlecki. Koncert życzeń w „Budzie”. „Dziennik Bałtycki”. Nr 229, s. 7, 1-2 października 1994. 
  5. Rozmowa z Robertem "Litzą" Friedrichem, opole.gazeta.pl [dostęp 2019-07-10].
  6. Maciej „Ślimak” Starosta, magazynperkusista.pl [dostęp 2019-07-10].
  7. O stanie polskiego bębnienia cz. 5. Ślimak, magazynperkusista.pl, 23 września 2009 [dostęp 2019-07-10].
  8. Maciej Starosta: Instrumentarium (pol.). slimak.art.pl. [dostęp 2012-09-03].
  9. Maciej Starosta: Układ perkusji (pol.). slimak.art.pl. [dostęp 2012-09-03].
  10. Ślimak z Acid Drinkers najbardziej inspirujący (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-03-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (pol.)
 • Inżynier dźwięku - inżynier wyspecjalizowany w technice nagrywania dźwięku. Dysponuje wiedzą z zakresu generowania, propagacji, rejestrowania, odtwarzania i percepcji dźwięku oraz cyfrowej obróbki sygnału a także estetyki muzycznej. Ma umiejętność budowania modeli obiektów akustycznych, symulacji warunków odsłuchowych w obiektach fizycznych i wirtualnych, a także sterowania parametrami źródeł sygnałów.Robert Friedrich (ur. 15 kwietnia 1968 w Babimoście), znany również jako Litza – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta, a także realizator dźwięku i producent muzyczny. Robert Friedrich znany jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Acid Drinkers, której był członkiem w latach 1986-1998. W latach 1989-1990 i 1991-1992 grał odpowiednio w zespołach Turbo i Creation of Death.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Muzyczna „Fryderyk” – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.
  Arka Noego – dziecięcy zespół muzyczny wykonujący piosenki o tematyce religijnej. Nieoficjalnie powstał już w roku 1999, gdy z okazji pielgrzymki papieża Jana Pawła II telewizyjna redakcja katolicka szukała odpowiedniej piosenki i wykonawców mających uświetnić wizytę. Powstały wtedy utwór Tato (Nie boję się, gdy ciemno jest) stał się wielkim przebojem, a twórcy programu "Ziarno" zasugerowali nagranie kolejnych.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Houk - polska grupa muzyczna, istniejąca w latach 1988-2003, grająca muzykę z pogranicza hard rocka, grunge, reggae i hardcore punk.
  Flapjack – polska grupa muzyczna założona w 1993, wykonująca połączenie thrash metalu, hardcore i rapcore, jak również rock.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.