• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maciej Pol

  Przeczytaj także...
  Barbara Borys-Damięcka (ur. 2 listopada 1937 w Warszawie) – polska reżyser teatralny i telewizyjny, senator VII i VIII kadencji.Towarzystwo Przyjaciół Dzieci skrót: TPD jest ogólnopolskim, pozarządowym stowarzyszeniem prowadzącym działalność pożytku publicznego na rzecz dzieci.
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  Maciej Pol (ur. 11 stycznia 1969 w Łęczycy) – polski iluzjonista, laureat wielu międzynarodowych festiwali sztuki iluzji, występujący na renomowanych scenach i estradach całego świata m.in. Casablanca, Paryż, Wiedeń, Chicago, Moskwa, Drezno. Od 1985 roku pełnoprawny członek Krajowego Klubu Iluzjonistów w Łodzi. W 1986 zdobywca wyróżnienia w kategorii mikroiluzji na festiwalu w Łodzi. W tym samym roku drugiego miejsca w Karlowych Warach, pierwszego miejsca na zlocie iluzjonistów w Chorzowie, drugiego miejsca w kategorii iluzji scenicznej w Łodzi. Zdobywca Grand Prix na Festiwalu w Żeleznym Brodzie i Grand Prix na największym Festiwalu Sztuki Iluzji w Pradze

  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Teatr Syrena – teatr w Warszawie mieszczący się przy ulicy Litewskiej 3. Jego dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Wojciech Malajkat.

  W 1994 roku na zamówienie koncernu Renault na oświetlonej scenie wykonał iluzję zniknięcia samochodu. Był to efekt po raz pierwszy pokazany w Polsce. W 1995 roku wspólnie z Poznańskim Stowarzyszeniem Sportowym Start zrzeszającym ludzi niepełnosprawnych rozpoczyna akcję, dzięki której dzieci niepełnosprawne uczą się prostych tricków poprawiają sprawność dłoni i koordynację ruchów, a jednocześnie mają do zaoferowania swoim rówieśnikom coś, czego ich sprawni koledzy zrobić nie potrafią.

  Karlowe Wary (czes. Karlovy Vary, niem. Karlsbad) – miasto statutarne w zachodnich Czechach, stolica kraju karlowarskiego. Leży w Zagłębiu Sokołowskim, u podnóża szczytów Lasu Sławkowskiego, u zbiegu rzek Ochrzy i Ciepłej.Wiśniowy sad (ros. Вишнëвый сад) – utwór dramatyczny Antoniego Czechowa wystawiony po raz pierwszy 1904 roku.

  Za swoją działalność otrzymał odznakę zasłużonego Działacza Kultury. W 1996 roku zostaje laureatem plebiscytu Telewizji Poznań – Człowiek wielkiego serca. Rok później jest zaproszony jako gwiazda na największy Bal Magii w Wiedniu. W 1998 roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci przyznaje mu odznakę Przyjaciel Dziecka. W tym samym roku zdaje egzamin przed komisją weryfikacyjną ZASP i otrzymuje tytuł artysty estradowego. Jako pierwszy iluzjonista w Polsce zostaje zaproszony do Pałacu Prezydenckiego. Rok 2000 to pokazy iluzji wraz z wybitnymi gwiazdami estrady polskiej dla kilkutysięcznej publiczności w Chicago. Następne lata to to liczne programy telewizyjne i koncerty na największych scenach w kraju i poza granicami. W roku 2004 po raz pierwszy zaprezentował zamianę sportowego bolidu na nowy model Citroena C2. W roku 2006 był gwiazdą Magicznej Trasy Lata z Radiem. Koncerty obejrzało ok. 1000 000 widzów w największych miastach Polski.

  Teatr Muzyczny Roma – teatr musicalowy w Warszawie, mieszczący się w centrum miasta, przy ul. Nowogrodzkiej 49. W latach 90. XX wieku teatr przeszedł pod opiekę władz Warszawy, zmieniając nazwę (dawniej Operetka Warszawska).Jerzy Grzegorzewski (ur. 22 czerwca 1939 w Łodzi, zm. 9 kwietnia 2005 w Warszawie) – polski reżyser i scenograf teatralny.

  Maciej Pol wystąpił w ponad 250 programach telewizyjnych w 10 stacjach TV na świecie. Prezentował swoją sztukę min. w takich programach jak : widowiska telewizyjne – Koncert Marzeń, Fronczewski Zaprasza, Magiczny Alfabet wspomnień Jerzego Gruzy, Gwiazdy i Gwiazdki Na Gwiazdkę, teleferie Lato z Czarodziejem. W 2005 roku nagrał dwa godzinne autorskie programy pod tytułem Czarodziejskie Chwile dla drugiego programu TVP. W roku 2006 przygotował i zaprezentował po raz pierwszy w kraju lewitację samochodu.

  Teatr Nowy – teatr dramatyczny w Warszawie istniejący od 1947. Obecnie działający na dwóch scenach: Scena Kameralna przy ul. Puławskiej 37 i Scena Teatr Praga – Fabryka Trzciny przy ul. Otwockiej 14.Noc listopadowa – trzeci z kolei utwór Stanisława Wyspiańskiego, po „Warszawiance” i „Lelewelu”, poruszający tematykę powstania listopadowego.

  Współpracuje z teatrami, robiąc konsultacje do sztuk teatralnych:

 • Noc Listopadowa reż. Jerzego GrzegorzewskiegoTeatr Narodowy w Warszawie
 • Wiśniowy sad reż. Macieja Prusa – Teatr Narodowy w Warszawie
 • Igraszki z diabłem reż. Jarosława Kiliana – Teatr Polski w Warszawie
 • Uroczystość reż. Grzegorza JarzynyTeatr Rozmaitości w Warszawie
 • Król Ból reż. Karola Stępowskiego – Teatr Nowy w Warszawie
 • Śpiąca królewna reż. Czesława SieńkiTeatr Baj Pomorski w Toruniu
 • Koty reż. Wojciecha KępczyńskiegoTeatr Muzyczny Roma w Warszawie
 • Trzewiki Szczęścia reż. Barbary Borys-DamięckiejTeatr Syrena w Warszawie
 • Faust reż. Janusza WiśniewskiegoTeatr Nowy w Poznaniu
 • Przypisy

  1. Faust. www.teatrnowy.pl. [dostęp 2011-01-14].


  Baj Pomorski jest teatrem lalek działającym w Toruniu. W swojej działalności koncentruje się przede wszystkim na sztukach przeznaczonych dla dzieci.Železný Brod (niem. Eisenbrod) – miasto w Czechach, w kraju libereckim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2 252 ha, a liczba jego mieszkańców 6 442 osób.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Macieja Pola
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  TR Warszawa (Teatr Rozmaitości) − teatr w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 8. Jest jednym z najważniejszych polskich teatrów w ostatniej dekadzie. Jego wysoką pozycję potwierdzają liczne nagrody zdobyte na krajowych i zagranicznych festiwalach. W TR Warszawa wystawiane są sztuki Grzegorza Jarzyny (dyrektor artystyczny od 1998 roku, a od 2006 także dyrektor naczelny), René Pollescha, Krystiana Lupy, Jana Klaty, Krzysztofa Warlikowskiego oraz przedstawicieli młodego pokolenia: m.in. Przemysława Wojcieszka i Michała Borczucha.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Renault S.A. to istniejący od 1899 r. we Francji producent samochodów, będący zarazem jedną z najstarszych firm samochodowych. Koncern zatrudnia 130 tys. pracowników na całym świecie, z czego 63 tys. we Francji, jednak jedynie około 20% produkcji realizuje we Francji. Odsetek ten jest nieco wyższy w przypadku silników (29%).
  Krajowy Klub Iluzjonistów (KKI), dobrowolna organizacja polskich iluzjonistów profesjonalnych i amatorów, powstała w 1976 roku przy Łódzkim Domu Kultury. Jej założycielami byli: były dyr. ŁDK Jan Jakubiszyn, Jerzy Mecwaldowski, Waldemar Wagner i Krystyna Lewicka. Klub ma własny organ prasowy pt. "Hokus Pokus" - poradnik o charakterze materiałów instruktażowych, ukazujący się cztery razy w roku w objętości 44 stron. Raz w roku, Klub organizuje Kongresy Iluzjonistów o charakterze międzynarodowym. Do roku 2007 odbyło się 29 Kongresów. W ramach Kongresów organizowane są przeglądy konkursowe, w których o palmę pierwszeństwa walczą iluzjoniści polscy i zagraniczni. Przewodniczącym KKI jest mgr Jerzy Stanek. Siedziba Klubu mieści się w Widzewskich Domach Kultury w Łodzi przy Al. J. Piłsudskiego 133.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Casablanca (arab. الدار البيضاء = ad-Dar al-Bayḍāʼ) – największe miasto Maroka. Położone w zachodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.
  Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu - jeden z poznańskich teatrów. Znajduje się w secesyjnej kamienicy wzniesionej w latach 1906 - 1907 na posesji przy ul. Dąbrowskiego 5 przez architektów i jednocześnie właścicieli Hermana Böhmera i Paula Preula. W budynku znajdowała się sala widowiskowa "Bandolina", która następnie stała się lokalem o charakterze kabaretu o nazwie "Alt-Posen Vergnügungslokal". Po I wojnie światowej budynek przejął Zarząd Towarzystwa Bratniej Pomocy Studentów Uniwersytetu Poznańskiego, który wydzierżawił go spółce "Maski. Teatr Nowy im. Heleny Modrzejewskiej". Inauguracyjne przedstawienie miało miejsce 14 września 1923 roku. Teatr prezentował repertuar lżejszy. W 1937 roku teatr zbankrutował i został zamknięty. W 1973 Teatr Nowy reaktywowała Izabella Cywińska. 22 lutego 1992 roku podczas próby "Króla Leara" na deskach teatru zmarł Tadeusz Łomnicki. Dokładnie w dziesiątą rocznicę jego śmierci Teatr Nowy otrzymał jego imię.
  Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – teatr otwarty 29 stycznia 1913 z inicjatywy Arnolda Szyfmana jako jego prywatne przedsięwzięcie. Pierwszym przedstawieniem w nowo wybudowanym gmachu przy ulicy Karasia był Irydion Krasińskiego.
  Janusz Wiśniewski (ur. 1 lipca 1949) – polski reżyser teatralny, w latach 2003-2011 dyrektor naczelny Teatru Nowego w Poznaniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.