• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maciej Negrey

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia muzyczna PWM wydawana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne od 1979 roku encyklopedia muzyczna składająca się z części biograficznej i rzeczowej. Do 2012 roku ukazały się wszystkie 12 tomów części biograficznej. Wydane zostały również suplementy do dwóch pierwszych tomów oraz tomy specjalne poświęcone Fryderykowi Chopinowi, Henrykowi Wieniawskiemu i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu zawierające wybrane hasła z wcześniej wydanych tomów, ale poszerzone i uzupełnione. Encyklopedia muzyczna PWM łącznie obejmuje ponad 9700 haseł na 6000 stronach.Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) – polskie wydawnictwo muzyczne założone w 1946 w Krakowie w ramach nacjonalizacji prywatnych wydawnictw muzycznych.
  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.

  Maciej Negrey (ur. 11 stycznia 1953 w Krakowie) – polski kompozytor i muzykolog.

  W 1976 ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, kształcił się także w Amsterdamie w zakresie muzyki komputerowej. W latach 1976–1983 był redaktorem w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Brał udział w tworzeniu Encyklopedii Muzycznej PWM (od 1995 r. jako redaktor naukowy działu "Kompozytorzy XIX wieku"), był także redaktorem naukowym działu muzycznego Encyklopedii Krakowa PWN (1996–2000). Od 1979 do chwili obecnej jest związany z Akademią Muzyczną w Krakowie, gdzie prowadzi zajęcia z literatury muzycznej oraz historii muzyki. W latach 1996–1999 prodziekan Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Wojciech Albert Sowiński (ur. 1805 we wsi Łukaszówka, pow. Hajsyński na Podolu, zm. 5 marca 1880 w Paryżu) – polski pianista, kompozytor i publicysta muzyczny.

  Jego utwory wykonywane były m.in. w Holandii, Szwajcarii, na Ukrainie, Słowacji, w Czechach, Lwowie, Warszawie. Od 1985 jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

  Od wielu lat zajmuje się odkrywaniem zaginionych bądź zapomnianych dzieł polskich kompozytorów z czasów rozbiorów. W ten sposób doprowadził do wykonań i nagrań utworów m.in. Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Nowakowskiego, Zygmunta Noskowskiego, Franciszka Lessla i Wojciecha Sowińskiego, którego Symfonię wydał w roku 2010 wspólnie z Emilem Wojtackim i Martą Dramowicz.

  Muzykologia (z gr.) – nauka humanistyczna, której przedmiotem jest muzyka we wszystkich swych aspektach. Jej początki jako dyscypliny uniwersyteckiej kształtowały się w latach 80. i 90. XIX wieku. Koncepcyjne założenia dyscypliny ufundował austriacki uczony, prof. Guido Adler, który pierwszy (w 1885 roku) dokonał systematyki tej dziedziny wiedzy. Od czasów Adlera zwykło się dzielić muzykologię na trzy zasadnicze działy: historyczny (historia muzyki), systematyczny (szeroko rozumiana teoria muzyki, w tym estetyka, psychologia i socjologia muzyczna) i porównawczy (dziś – etnomuzykologia i antropologia muzyczna). Przedmiotem zainteresowań badawczych Adlera była przede wszystkim historia muzyki i badania nad stylem muzycznym. Drugim badaczem, który położył podwaliny pod nowocześnie rozumianą muzykologię był niemiecki uczony Hugo Riemann. Jego działalność naukowa wiąże się przede wszystkim z teorią muzyki (nauka harmonii, nauka o składni muzycznej, nauka o muzycznych formach).Elżbieta Dziębowska, ps. Dewajtis (ur. 16 kwietnia 1929 w Warszawie) – polska muzykolog, w czasie II wojny światowej harcerka i łączniczka w batalionie Parasol oraz uczestniczka powstania warszawskiego

  Bibliografia[]

 • Ewa Siemdaj, "Negrey Maciej" [w:] Encyklopedia Muzyczna PWM, część biograficzna pod redakcją Elżbiety Dziębowskiej, t. "n-pa", Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Kraków 2001. ISBN 83-224-0722-X.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Polskie Centrum Informacji Muzycznej
 • Biogram na stronie AMuz Kraków
 • Akademia Muzyczna w Krakowie (daw. Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna w Krakowie) – państwowa uczelnia muzyczna z siedzibą w Krakowie, kształcąca artystów muzyków na studiach pierwszego (dyplom licencjata), drugiego (tytuł magistra sztuki) oraz trzeciego (doktor sztuki) stopnia. Wywodzi swoją historię od założonego w 1888 roku krakowskiego Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego.Józef Nowakowski (ur. 16 września 1800 w Koryciskach, zm. 27 sierpnia 1865 w Warszawie) - polski pianista, pedagog i kompozytor.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Franciszek Lessel (ur. ok. 1780 w Warszawie, zm. 26 grudnia 1838 w Piotrkowie Trybunalskim), polski kompozytor i pianista. Pochowany jest na cmentarzu w Ostrołęce niedaleko Pilicy.
  Zygmunt Noskowski (ur. 2 maja 1846 w Warszawie, zm. 23 lipca 1909 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent i pedagog, wykształcił wielu znakomitych kompozytorów, m.in. Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego, Grzegorza Fitelberga i Apolinarego Szelutę.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Ignacy Feliks Dobrzyński (ur. 25 lutego 1807 w Romanowie na Wołyniu, zm. 9 października 1867 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent, pianista i pedagog.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.