• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maciej Frączyk

  Przeczytaj także...
  Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.Robert "bele" Sienicki (ur. 30 lipca 1987 w Ostrowi Mazowieckiej) – polski twórca komiksów, ilustrator, scenarzysta i wydawca. Autor powstającego od 2006 komiksu internetowego The Movie publikowanego na łamach magazynów "Ok-no" i "Za...iste", obecnie w portalu Stopklatka.pl.
  YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.

  Maciej Frączyk, pseud. Niekryty Krytyk (ur. 1 maja 1984 w Łodzi) – polska osobowość internetowa, prezenter radiowy, autor książek, publicysta, recenzent, krytyk oraz satyryk.

  Życiorys[]

  Pochodzi z Łodzi. Ukończył filologię angielską i przez pewien czas uczył języka angielskiego. Pracuje w branży reklamowej jako copywriter.

  Od 2000 roku zajmował się recenzowaniem i krytyką gier komputerowych. Współpracownik Marcina „Madmortigana” Dobkowskiego.

  Ray William Johnson (ur. 14 sierpnia 1981) – amerykański aktor i komik, osobowość internetowa, popularny dzięki najczęściej subskrybowanemu vlogowi w serwisie YouTube pod tytułem =3 (czyt. Equals Three).Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Stał się znany za sprawą swoich autorskich programów Niekryty Krytyk, prezentowanych za pośrednictwem internetowego serwisu YouTube. Jak sam mówi, inspiracją dla niego byli tacy internetowi komicy i satyrycy jak: Angry Video Game Nerd, Nostalgia Critic i Ray William Johnson. W programach tych zajmuje się recenzowaniem gier, książek, filmów, programów telewizyjnych i reklam. Jego filmy zamieszczone na YouTube do marca 2012 wyświetlono w sumie ponad 68 milionów razy, z czego 50 milionów wyświetleń miało miejsce w przeciągu roku od tamtego momentu. Jego kanał był również wówczas najczęściej subskrybowanym spośród polskich kanałów (stan na wrzesień 2012).

  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.Publicystyka (łac.) – Subiektywne gatunki wypowiedzi w środkach komunikacji społecznej (prasa, radio, telewizja, Internet, książka, wydawnictwa jednorazowe) na publicznie interesujące w danym momencie tematy. Typowe rodzaje publicystyki:

  Założyciel sklepu internetowego Modern Retro oraz współzałożyciel księgarni Bookiatryk.

  Od 10 października 2011 roku do czerwca 2012 roku prowadził na antenie Radia Zet w ramach porannego pasma Dzień dobry bardzo własny program nadawany od poniedziałku do piątku. Od listopada 2013 do czerwca 2014 roku prowadził na antenie Radia Zet w ramach popołudniowego pasma Uważam ZET audycję „Historia świata wg Niekrytego Krytyka” nadawaną od poniedziałku do piątku.

  Copywriter (CW) – autor tekstów i sloganów reklamowych. Copywriter nazywany też bywa po francusku concepteur-redacteur (pomysłodawca - redaktor).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Publikacje[]

  W 2012 roku nakładem wydawnictwa Zielona Sowa ukazała się jego debiutancka książka Zeznania Niekrytego Krytyka (ISBN 9788326504679). W 2013 r., nakładem tego samego wydawnictwa ukazał się komiks na podstawie koncepcji i scenariusza Macieja Frączyka z ilustracjami Roberta Sienickiego – Ale Kino! – czyli co by było, gdy postaci filmowe były dziećmi (Wyd. Zielona Sowa, EAN:9788378954910) oraz jesienią tego samego roku jego książka „Nie przejdziemy do historii” (Wyd. Zielona Sowa, EAN: 9788378955894). W 2014 roku wydał trzeci tom „Zeznań Niekrytego Krytyka” o nazwie „Na południe od nieba. Tom 3” (Wyd. Zielona Sowa). W 2015 roku ukazała się kolejna książka jego autorstwa „Osobisty (i osobliwy) niepamiętnik niekrytego krytyka” (Wydawnictwo Filia, Poznań, 2015; ISBN 9788380750432). W 2016 ukazała się jego następna książka Disco Polo, Wiedźmin i gumy kulki, czyli III RP oczami Niekrytego Krytyka (Wyd. Czerwone i Czarne, EAN:9788377002223).

  Filologia angielska (anglistyka) – nauka o języku angielskim, literaturze anglojęzycznej, dydaktyce języka angielskiego oraz kulturze krajów angielskiego obszaru językowego. Dotyczy to państw gdzie język ten jest uznawany za język urzędowy jak i pomocniczy. Także kierunek w szkole wyższej, którego przedmiotem dydaktyki i badań są wymienione dziedziny. W Polsce problematyką anglistyki zajmują się uczelnie we wszystkich większych ośrodkach akademickich.Zielona Sowa – krakowskie wydawnictwo działające od 1995 roku, publikujące klasykę literatury pięknej, współczesną prozę i poezję polską, wielkie dzieła filozoficzne, książki dziecięce oraz młodzieżowe, a także rozmówki językowe, poradniki, encyklopedie, leksykony i słowniki. Przez kilka lat wydawnictwo publikowało pismo literacko-artystyczne "Studium" – dwumiesięcznik prezentujący najnowsze nurty w rodzimej poezji i prozie. Związana z tym pismem seria książkowa objęła ponad 80 tomów najnowszej literatury polskiej.

  Przypisy

  1. Łukasz Kot: Niekryty Krytyk – wideo kariera prosto z YouTube (pol.). wiadomosci24.pl, 2011-11-10. [dostęp 2015-12-09].
  2. Maciej Stańczyk: Niekryty Krytyk jest z Łodzi! Zdradził nam swoje sekrety (pol.). wyborcza.pl, 2012-03-20. [dostęp 2015-12-09].
  3. Niekryty Krytyk w Bookiatryk (pol.). bookiatryk.pl. [dostęp 2015-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-18)].
  4. Skąd on bierze te pomysły?. niekrytykrytyk.weebly.com. [dostęp 2015-12-09].
  5. Radio ZET z nową audycją Rafała Bryndala, ale bez Niekrytego Krytyka (pol.). wirtualnemedia.pl, 2012-09-03. [dostęp 2015-12-09].
  6. „Historia świata wg Niekrytego Krytyka” w Radiu ZET (pol.). eurozet.pl. [dostęp 2016-05-05].
  7. Frączyk, Maciej (1984- ) (pol.). Wirtualny Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2015-11-13].
  8. Frączyk, Maciej (1984- ) (pol.). Wirtualny Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2015-11-13].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.