Maciej Dutko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maciej Dutko (ur. 27 listopada 1979) – polski pisarz, bloger, przedsiębiorca, inwestor i podróżnik, socjolog i filozof internetu. Doktor nauk humanistycznych w zakresie bibliologii, specjalność edytorstwo, redaktor, wykładowca w szkołach wyższych - prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych związanych z nowymi technologiami i marketingiem, wykłada lub wykładał na prestiżowych studiach MBA (w Wyższej Szkole Bankowej, Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu, Uczelni Łazarskiego, Wyższej Szkole Handlowej i Uczelni Asbiro). Inicjator, koordynator, redaktor i współautor książek "Biblia e-biznesu" (2013), "Biblia e-biznesu 2. Nowy Testament" (2016) oraz "Biblia e-biznesu 3.0" (2021).

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

W 2015 przez serwis Whitepress.pl został uznany za jedną z najbardziej wpływowych osób w polskiej branży interaktywnej. W tym samym roku otrzymał nagrodę im. Ludwiga von Misesa za promowanie idei wolnego rynku oraz przedsiębiorczości. Honorowy wykładowca Uczelni Asbiro. W 2021 został wyróżniony w plebiscycie "30 Kreatywnych Wrocławia", ale odmówił przyjęcia nagrody w ramach protestu wobec ograniczeniu przez organizatorów wstępu na galę wręczenia nagród wyłącznie do osób zaszczepionych przeciwko SARS-CoV-2, zarzucając im w liście otwartym łamanie konstytucji oraz kodeksu cywilnego poprzez promowanie "segregacji sanitarnej" i "zdrowotnego apartheidu".

Życiorys[ | edytuj kod]

Felietonista serwisu Onet.pl (do 2015).

Autor książek poświęconych tematyce e-przedsiębiorczości i rozwoju osobistego, publicysta współpracujący z Miesięcznikiem Sprzedawców Internetowych „Mensis.pl”. Opublikowany w 2011 na łamach tego czasopisma artykuł "Church marketing, czyli jak Kościół robi biznes", wywołał liczne kontrowersje.

Założyciel i właściciel Grupy Dutkon.pl, w skład której wchodzą firmy: szkoleniowa (Akademia Internetu), edytorska (Korekto) i inne.

W 2008 zajął 5. miejsce w ogólnopolskim rankingu najlepszych wykładowców, w którym oceniano ok. 12 tysięcy nauczycieli akademickich z całej Polski.

W latach 2009-2012 współtworzył najważniejsze projekty edukacyjne grupy Allegro, m.in. "Edukacyjne Spotkania Allegro" (25 edycji), "Allegro dla Biznesu" (ponad 60 edycji) i inne. Twórca autorskiego projektu szkoleniowego dla e-sprzedawców "E-biznes do Kwadratu" (29 edycji w latach 2013-2019).

Książka „Biblia e-biznesu”, której jest pomysłodawcą i redaktorem merytorycznym, osiągnęła status bestsellera wydawnictwa Helion jeszcze przed oficjalną premierą ; w ciągu kilku dni osiągnęła pierwsze miejsce na liście , utrzymując się na niej przez kolejne 9 miesięcy. W maju 2014 "Biblia e-biznesu" otrzymała prestiżową nagrodę „Economicus”, przyznawaną przez „Gazetę Prawną” w kategorii „Najlepszy poradnik ekonomiczny”.

W październiku 2013 wydał poradnik dla przedsiębiorców Wolny od ZUS, poruszający tematykę przenosin działalności gospodarczej do Wielkiej Brytanii i jej prowadzenia tam . W kwietniu 2014 sprzedał projekt "Wolny od ZUS" brytyjskiej firmie księgowej Aexea, należącej do holdingu Mar-Pro Invest Ltd.

W sierpniu 2014 wydał książkę "Efekt tygrysa". W lutym 2015 pod redakcją M. Dutko ukazała się wydana przez Onepress Exclusive książka "Prawo w e-biznesie", a w 2016 drugie, nowe wydanie książki "Biblia e-biznesu" (na przełom lat 2020/2021 wstępnie zaplanowano premierę "Biblii e-biznesu 3"). W lipcu 2015 opublikował książkę "Targuj się! Zen negocjacji", której przekład na język angielski ("Go and bargain!") ukazał się w 2018. W 2019 wydał książkę "Nieruchomościowe seppuku" adresowaną głównie do inwestorów i pracowników branży nieruchomościowej, poświęconą zasadom tworzenia skutecznych ofert sprzedaży nieruchomości w internecie oraz częstym błędom obniżającym ich efektywność.

Jako socjolog i filozof internetu, w swoich publikacjach oraz wystąpieniach wprowadził szereg terminów określających nową e-rzeczywistość. Jest zwolennikiem i aktywnym propagatorem biznesu opartego na wartościach i etyce, a zarazem zagorzałym przeciwnikiem marketingowych nadużyć, które aktywnie zwalcza na swoim blogu Akademia Internetu oraz piętnuje na swoim profilu w serwisie Facebook.

Od 2007 r., również w ramach współpracy edukacyjnej z Allegro.pl, aktywnie promuje wśród e-sprzedawców idee etyki, organic marketingu i small marketingu. Jest przeciwnikiem "marketingu masowego" (np. e-mail marketing, masowe zbieranie leadów itp.), uprawianego niezależnie od tożsamości i faktycznych potrzeb klienta, często z naruszeniem zasad etycznych i prawnych. W ramach XI Kongresu OnLine Marketingu w Warszawie wystąpił jako zwolennik marketingu wewnętrznego (zwiększanie konwersji sprzedażowej poprzez wewnętrzną optymalizację ofert).

Również od 2007 r., jako pierwszy tego rodzaju audytor w Polsce, zajmuje się audytowaniem i optymalizacją ofert sprzedażowych na Allegro i w sklepach internetowych, w 2012 założył firmę Audite.pl. W marcu 2020 r. na stronie Audite.pl widniała informacja o ok. 1400 przeprowadzonych badaniach tego typu.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama