• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maciej Chmiel - dziennikarz

  Przeczytaj także...
  Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” – festiwal teatralny odbywający się raz w roku w Sopocie od 2001 r., zwyczajowo w pierwszy weekend czerwca. Głównymi organizatorami festiwalu są: Polskie Radio S.A., Telewizja Polska S.A. i Miasto Sopot. Producentem festiwalu jest TVP Gdańsk. Dyrektorem pierwszej edycji festiwalu była Ewa Bąk-Woźniakiewicz. W latach 2002-2006 funkcję tę pełnił Jerzy Martyś. W latach 2007 - 2008 dyrektorem była Agnieszka Czarnecka. Natomiast od 2009 r. dyrektorem tego festiwalu jest Bogumił Osiński.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Maciej Chmiel (ur. 14 maja 1962 r.) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny. Scenarzysta i producent programów telewizyjnych, filmów dokumentalnych, koncertów, wideoklipów, a także wydawnictw muzycznych. Od stycznia 2016 roku Dyrektor Programu Drugiego Telewizji Polskiej. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

  Łossskot to telewizyjny program rozrywkowy/kulturalny emitowany od września 2006 roku do czerwca 2009 roku (jeśli nie liczyć letnich relacji z festiwalu Era Nowe Horyzonty w lipcu 2009) w TVP1, prowadzony przez pisarza Jacka Dehnela, muzyka Tymona Tymańskiego i dziennikarza Macieja Chmiela. W żartobliwy sposób prezentuje on ciekawe wydarzenia kulturalne z dziedziny teatru, telewizji, literatury, kinematografii, czy muzyki. Program reżyserowany jest przez Grzegorza Jankowskiego, Elżbietę Rottermund, Adama Dzienisa oraz Filipa Dzierżawskiego. Łossskot otrzymał w 2007 roku prestiżową Nagrodę Srebrnej Tablicy w konkursie The Hugo Television Awards w Chicago.Jacek Olter właściwie Jacek Tomaszewicz (ur. 19 stycznia 1972 w Pile, zm. 6 stycznia 2001 w Gdańsku) – polski muzyk jazzowy, perkusista, związany ze środowiskiem yassu.

  Maciej Chmiel ukończył studia MBA na Uniwersytecie Illinois (w ramach projektu edukacyjnego skierowanego do wyższej kadry menedżerskiej, realizowanego wspólnie przez University of Illinois i Międzynarodowe Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego). Tytuł magistra historii sztuki uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.

  W latach 1985–1990 był menadżerem zespołu Dezerter. Doprowadził do wydania trzech pierwszych płyt grupy w Polsce oraz po jednej w Stanach Zjednoczonych i we Francji. Odszedł z zespołu po dwumiesięcznym cyklu koncertów obejmującym Niemcy, Holandię, Francję, Szwajcarię i Japonię (pierwsza taka trasa zespołu z Europy Wschodniej).

  Tymon Tymański, właściwie Ryszard Tymański (ur. 30 września 1968 w Gdańsku) – polski kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo wspólider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen.Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (SDP) – stowarzyszenie zrzeszające polskich dziennikarzy, od 1989 członek Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy.

  Na początku lat 90. Chmiel zajął się dziennikarstwem. Przez kilka lat pisał dla Gazety Wyborczej. Równolegle współpracował z TVP2, a także Brulionem, Tygodnikiem Literackim oraz magazynem Cosmopolitan. W radiowej Jedynce i Trójce prowadził lub współprowadził audycje muzyczne, m.in.:

  Europa Wschodnia to region znajdujący się na wschód od Europy Środkowej, graniczący z Azją. Region ten jest różnie definiowany.Tygodnik Literacki poświęcony literaturze, sztukom pięknym i krytyce – tygodnik kulturalno-społeczny o postępowym programie, ukazujący się w Poznaniu w latach 1838-1846.
 • Radio Clash (tytuł nawiązywał do piosenki This Is Radio Clash grupy The Clash) – audycja prowadzona z Grzegorzem Brzozowiczem, Hieronimem Wroną i Filipem Łobodzińskim;
 • Dzika rzecz (tytuł nawiązywał do piosenki Wild Thing znanej dzięki grupie The Troggs) – audycja prowadzona z Grzegorzem Brzozowiczem;
 • Ręka boksera – audycja autorska.
 • W latach 1994–1996 pracował w TVP1, gdzie – wraz z Andrzejem Horubałą – odpowiadał za reformę działu rozrywki (programy „Muzyczna Jedynka”, „Czad Komando”, „Drgawy”). Był pomysłodawcą Nagród Muzycznych Fryderyk. Pełnił funkcję wicedyrektora festiwali Opole'95 i Sopot'95. W 1996 roku wspólnie z Andrzejem Horubałą stworzył film dokumentalny 2 Tm 2,3 – rock chrześcijański o grupie muzycznej 2Tm2,3. Po odejściu z TVP założył i prowadził – początkowo z Andrzejem Horubałą, następnie sam – firmę producencką, Casablanca Studio. W ciągu dziesięciu lat pracy producenckiej spod ręki Chmiela wyszło kilkaset programów telewizyjnych i kilkanaście filmów dokumentalnych, m.in. „Olter” w reż. Krystiana Matyska, wielokrotnie nagradzany portret perkusisty Jacka Oltera.

  Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign (University of Illinois at Urbana-Champaign, UofI lub UIUC) – najlepszy i najbardziej wszechstronny uniwersytet w systemie publicznych uniwersytetów stanu Illinois.Wojciech Daniel Cejrowski (ur. 27 czerwca 1964 w Elblągu) – polski dziennikarz, satyryk, podróżnik, autor książek i publikacji prasowych, publicysta katolicki, kierownik artystyczny biblioteki Poznaj Świat, członek The Explorers Club, socjolog.

  W 2006 r. Maciej Chmiel wraz z Wojciechem Cejrowskim współprowadził pilotażowy odcinek talk-show „Produkt jednorazowy”. Od 2006 do 2009, obok Jacka Dehnela i Tymona Tymańskiego, był gospodarzem magazynu kulturalnego „Łossskot”, emitowanego na antenie TVP1. Program ten w 2007 roku trzymał Nagrodę Srebrnej Tablicy w międzynarodowym konkursie The Hugo Television Awards, organizowanym w Chicago. W tym samym okresie Chmiel współpracował z TVP Kultura, gdzie przeprowadzał wywiady i był gospodarzem serwisów informacyjnych.

  Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.Brulion (często zapisywany jako bruLion) – czasopismo literackie i kulturalne, ukazujące się w latach 1986-1999. Jego redaktorem naczelnym przez cały czas ukazywania się był Robert Tekieli.

  Od 2008 do 2009 roku pełnił funkcję producenta kreatywnego w Agencji Produkcji Filmowej TVP S.A., odpowiedzialnego za rozwój projektów seriali telewizyjnych. Prowadził koncerty „Solidarność z Gruzją” i „Myśmy rebelianci” oraz galę Festiwalu Dwa Teatry. W 2009 roku ukazał się album „Gajcy!”, którego producentem był Maciej Chmiel (płytę wydało Muzeum Powstania Warszawskiego).

  2Tm2,3 (zastępcza nazwa potoczna: Tymoteusz) – polska grupa muzyczna grająca muzykę rockową z przesłaniem chrześcijańskim (współczesną muzykę chrześcijańską, CCM). Teksty zespołu w większości zostały zaczerpnięte z Biblii.The Clash – brytyjski zespół z Londynu utworzony w 1976 roku. W początkowym okresie działalności muzycy przedstawiali repertuar punkrockowy, który w następnych latach stopniowo rozwijali, wzbogacając go innymi stylami muzycznymi, tj. reggae, ska, dub, funk, rap czy rockabilly. W czasach największej popularności The Clash tworzyli: Joe Strummer (wokalista, gitarzysta), Mick Jones (gitarzysta, wokalista), Paul Simonon (basista) i Nicky „Topper” Headon (perkusista).

  Od roku 2013 do stycznia 2016 roku był publicystą tygodnika „Do Rzeczy”. Następnie został powołany na dyrektora TVP2 (wcześniej funkcję tę pełnił Jerzy Kapuściński), lecz w lipcu 2016 został przeniesiony na stanowisko dyrektora Biura Handlu TVP.

  Przypisy

  1. Maciej Chmiel: nie będzie zwolnień, Dwójka inteligencka, chciałbym kontynuacji „Sondy” [dostęp 2016-07-05].
  2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
  3. Międzynarodowe Centrum Zarządzania WZM. C. Z. W. UW Międzynarodowe Centrum Zarządzania WZM. C. Z. W., Międzynarodowe Centrum Zarządzania UW, www.mcz.edu.pl [dostęp 2016-07-05].
  4. Kto nigdy nie żył (pol.). filmpolski.pl:. [dostęp 2011-06-21].
  5. Olter, filmpolski.pl
  6. Redakcja (pol.). dorzeczy.pl. [dostęp 2013-02-04].
  7. http://www.rp.pl/Media/160109530-Znamy-nowych-szefow-anten-TVP.html
  8. Oświadczenie TVP. W: Centrum Informacji TVP [on-line]. centruminformacji.tvp.pl. [dostęp 2016-07-05].
  Hieronim "Hirek" Wrona (ur. 5 sierpnia 1960 w Mielcu) – polski dziennikarz telewizyjny i radiowy, niezależny publicysta, DJ, DVJ. Producent i reżyser wydarzeń artystycznych oraz koncertów. Założyciel wytwórni muzycznej Pink Crow Records. Był także współwłaścicielem aktywnej w latach 90. wytwórni hip-hopowej B.E.A.T. Records.Jerzy Kapuściński (ur. w 1954 r.) - polski producent filmowy, dyrektor Programu II Telewizji Polskiej, były dyrektor Studia Filmowego „Kadr”, członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gajcy! – polski album muzyczny wydany 17 lipca 2009 przez Muzeum Powstania Warszawskiego, zawierający utwory nagrane przez różnych wykonawców do tekstów Tadeusza Gajcego.
  Muzyczna Jedynka – popularny w latach 90. XX wieku program muzyczny, emitowany w latach 1993 - 1996 na antenie TVP1. Gospodarzem programu był Artur Orzech. Emisja odbywała się co tydzień w soboty i trwała 10 minut. W tym czasie przeprowadzano wywiad z piosenkarzami (piosenkarkami) i emitowano fragmenty nowych teledysków gwiazd. Jednym z współpracowników Muzycznej Jedynki był Marek Wiernik oraz Bolesław Pawica - autor wielu teledysków zrealizowanych specjalnie dla programu.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Andrzej Horubała (ur. 14 stycznia 1962 w Warszawie) – pisarz, krytyk literacki, producent i reżyser telewizyjny. Absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana i wydziału polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  „Do Rzeczy” – polski tygodnik opinii wydawany od 25 stycznia 2013 w Warszawie. Redaktorem naczelnym jest Paweł Lisicki, jego zastępcami są Piotr Gabryel, Andrzej Horubała i Piotr Zychowicz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.