• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maciej Aleksy Dawidowski



  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Ćwik - W ZHP czwarty (kiedyś trzeci), w ZHR i SH trzeci, a w SHK Zawisza drugi męski stopień harcerski. Przeznaczony dla harcerzy w wieku 14-17 lat. Oznaczany złotą lilijką nabitą na krzyżu harcerskim (ZHR, ZHP fakultatywnie) lub dwiema krokiewkami na pagonie (ZHP). W "Zawiszy", stopień ćwika oznacza biało-czerwona naszywka "Semper Parati" noszona na lewym ramieniu.Ryszard Gajewski (ur. 14 września 1952 w Krakowie) - polski aktor filmowy i teatralny. W latach 80. XX w. współpracował z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Występował również w rolach epizodycznych w polskich filmach i serialach. Jego jedyną pierwszoplanową rolą była rola Aleksego Dawidowskiego "Alka" w filmie "Akcja pod Arsenałem" w reżyserii Jana Łomnickiego. Obecnie Ryszard Gajewski mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie włącza się w działania Polonii amerykańskiej, prowadząc program Wszyscy to wiedzą w Polskim Radio, a także występując w Teatrze Scena Polonia.
  Upamiętnienie[ | edytuj kod]
 • We wrześniu 1943 pseudonimem Dawidowskiego („Alek”) nazwano II pluton 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”.
 • Jego imieniem nazwano kilka drużyn harcerskich w całej Polsce.
 • W styczniu 2007 nazwę Alka Dawidowskiego (w nazwie znalazło się zdrobnienie jego imienia, będące jednocześnie pseudonimem) nadano ulicy w warszawskiej dzielnicy Śródmieście.
 • We wrześniu 2017, w ramach obchodów 50. rocznicy nadania Hufcowi ZHP Warszawa-Mokotów imienia Szarych Szeregów, przy pomniku Mikołaja Kopernika (od strony ul. Nowy Świat) została wmurowana tablica upamiętniająca usunięcie w 1942 z monumentu przez Aleksego Dawidowskiego niemieckiej tablicy.
 • W kulturze masowej[ | edytuj kod]

 • Maciej Aleksy Dawidowski jest jednym z głównych bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec. W wydanej po raz pierwszy w lipcu 1943 książce autor zastąpił jego prawdziwy pseudonim pseudonimem „Wojtek”.
 • W filmie Jana Łomnickiego Akcja pod Arsenałem (1977) rolę Dawidowskiego zagrał Ryszard Gajewski, w Oni szli Szarymi Szeregami Mariusza Malca (2010) Maciej Zacharzewski, a w Kamieniach na szaniec Roberta Glińskiego (2014) – Kamil Szeptycki.
 • Grupy Szturmowe (GS) – drużyny harcerskie Szarych Szeregów działające podczas okupacji w latach 1939-1944, formalnie podporządkowanie Kedywowi Armii Krajowej. Najstarsza grupa metodyczna Szarych Szeregów.Mokotów – lewobrzeżna dzielnica Warszawy na południu miasta, leżąca po obu stronach skarpy wiślanej (Górny i Dolny Mokotów).


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Konzentrationslager Lublin, Vernichtungslager Lublin, Kriegsgefangenenlager Maydanek, KL Majdanek – niemiecki obóz koncentracyjny oraz jeniecki w Lublinie, funkcjonujący w latach 1941-1944.
  Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) (SSS) – Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 do 14 lutego 1942, a następnie przemianowane na Armię Krajową.
  Batalion Zośka – harcerski batalion AK biorący udział w powstaniu warszawskim, składający się przede wszystkim z członków Szarych Szeregów – konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. Dowódcą batalionu Zośka był Ryszard Białous.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.
  Kazimierz Andrzej Gorzkowski, ps. Andrzej, AS, Brzeszczot, Andrzej Gierałt, Godziemba, Andrzej Godziemba, Janusz, Piast, Kazimierz Pieracki, Andrzej Sokolnicki, Wolf, Andrzej Wolf, Żuliński (ur. 6 grudnia 1899 w Ułężu, zm. 8 stycznia 1983 w Warszawie) – harcerz, oficer Wojska Polskiego II RP i Armii Krajowej, działacz niepodległościowy, więzień PRL.
  Ulica Bracka w Warszawie – jedna z ulic ścisłego centrum Warszawy, biegnąca od ul. Żurawiej i Pl. Trzech Krzyży do ul. Chmielnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.486 sek.