• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maciej Aleksy Dawidowski  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Ćwik - W ZHP czwarty (kiedyś trzeci), w ZHR i SH trzeci, a w SHK Zawisza drugi męski stopień harcerski. Przeznaczony dla harcerzy w wieku 14-17 lat. Oznaczany złotą lilijką nabitą na krzyżu harcerskim (ZHR, ZHP fakultatywnie) lub dwiema krokiewkami na pagonie (ZHP). W "Zawiszy", stopień ćwika oznacza biało-czerwona naszywka "Semper Parati" noszona na lewym ramieniu.Ryszard Gajewski (ur. 14 września 1952 w Krakowie) - polski aktor filmowy i teatralny. W latach 80. XX w. współpracował z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Występował również w rolach epizodycznych w polskich filmach i serialach. Jego jedyną pierwszoplanową rolą była rola Aleksego Dawidowskiego "Alka" w filmie "Akcja pod Arsenałem" w reżyserii Jana Łomnickiego. Obecnie Ryszard Gajewski mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie włącza się w działania Polonii amerykańskiej, prowadząc program Wszyscy to wiedzą w Polskim Radio, a także występując w Teatrze Scena Polonia.
  W kulturze masowej[]
 • Maciej Aleksy Dawidowski jest jednym z głównych bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec. W wydanej po raz pierwszy w lipcu 1943 książce autor zastąpił jego prawdziwy pseudonim pseudonimem „Wojtek”.
 • W filmie Jana Łomnickiego Akcja pod Arsenałem (1977) rolę Dawidowskiego zagrał Ryszard Gajewski, w Oni szli Szarymi Szeregami Mariusza Malca (2010) Maciej Zacharzewski, a w Kamieniach na szaniec Roberta Glińskiego (2014) – Kamil Szeptycki.
 • Inne informacje[]

 • W 1948 Jan Rossman przekazał tablicę z pomnika Kopernika do Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. W latach 90. była ona prezentowana w wielu miastach Polski jako jeden z eksponatów na wystawie Barbary Wachowicz Kamyk na szańcu.
 • Dzięki umieszczeniu w marcu 1942 posągu Jana Kilińskiego w gmachu Muzeum Narodowego okazał się być on jednym z nielicznych warszawskich pomników, które przetrwały wojnę. Brakująca szabla została uzupełniona w 1946 przez warszawską firmę „Bracia Łopieńscy”.
 • Uwagi[]

  1. Stój, Słońce, powstrzymaj swój bieg. Zob. Z. Landowski, K. Woś, Słownik cytatów łacińskich. Wyrażenia, sentencje, przysłowia, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002, s. 529, ISBN 83-08-02866-7.
  2. „Góralami” nazywano potocznie banknoty o nominale 500 złotych na których znajdowała się podobizna głowy górala. Zob. np. Krzysztof Dunin-Wasowicz, Warszawa w latach 1939–1945, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1984, s. 132.
  3. Janina Dawidowska przeżyła wojnę. Zob. Zygmunt Głuszek: Szare Szeregi..., s. 87.
  4. Według innego źródła nominację na stopień podharcmistrza uzyskał już pośmiertnie 3 maja 1943. Zob. Zygmunt Głuszek: Szare Szeregi..., s. 84.
  Mariusz Malec (ur. 15 kwietnia 1968 w Kielcach) - reżyser, dokumentalista, scenarzysta, absolwent Wydziału Filozofii KUL. Poza filmami reżyseruje odcinki serialu M jak miłość. W 2000 na Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Debiuty 2000" w Koninie otrzymał Nagrodę Publiczności za najlepszy debiut (za film Człowiek wózków. W 2002, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pjongjangu, otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz 2001 roku (także za Człowieka Wózków).Mokotów – lewobrzeżna dzielnica Warszawy na południu miasta, leżąca po obu stronach skarpy wiślanej (Górny i Dolny Mokotów).


  Podstrony: [1] [2] 3 [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Konzentrationslager Lublin, Vernichtungslager Lublin, Kriegsgefangenenlager Maydanek, KL Majdanek – niemiecki obóz koncentracyjny oraz jeniecki w Lublinie, funkcjonujący w latach 1941-1944.
  Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) (SSS) – Siły Zbrojne w Kraju podczas II wojny światowej, w okresie od 13 listopada 1939 do 14 lutego 1942, a następnie przemianowane na Armię Krajową.
  Batalion Zośka – harcerski batalion AK biorący udział w powstaniu warszawskim, składający się przede wszystkim z członków Szarych Szeregów – konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. Dowódcą batalionu Zośka był Ryszard Białous.
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.
  Kazimierz Andrzej Gorzkowski, ps. Andrzej, AS, Brzeszczot, Andrzej Gierałt, Godziemba, Andrzej Godziemba, Janusz, Piast, Kazimierz Pieracki, Andrzej Sokolnicki, Wolf, Andrzej Wolf, Żuliński (ur. 6 grudnia 1899 w Ułężu, zm. 8 stycznia 1983 w Warszawie) – harcerz, oficer Wojska Polskiego II RP i Armii Krajowej, działacz niepodległościowy, więzień PRL.
  Ulica Bracka w Warszawie – jedna z ulic ścisłego centrum Warszawy, biegnąca od ul. Żurawiej i Pl. Trzech Krzyży do ul. Chmielnej.
  Szkoła Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agrikola" – szkoła podchorążych założona w październiku 1941 przez Kedyw Komendy Głównej AK, której instruktorem harcerskim (dla Szarych Szeregów) był por. Eugeniusz Stasiecki (ps. "Piotr Pomian"). W marcu 1943 nadano jej kryptonim "Agrikola", wtedy też komendantem szkoły został Eugeniusz Konopacki (ps. "Trzaska", który był także komendantem Centrum Wyszkolenia Wojskowego Szarych Szeregów). Nazwa Szkoły za Lechem Bartelskim "Powstanie Warszawskie","Mokotów 1944" Zajęcia odbywały się, w Szkole Ogrodniczej, dawnym budynku prywatnego gimnazjum Władysława Giżyckiego na Wierzbnie, nieopodal Królikarni, wśród ogrodów na Skarpie Mokotowskiej. niemal jak na wsi. Stąd nazwa "Agrikola"

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.071 sek.