Maciej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maciejimię męskie, pochodzenia hebrajskiego: hebr. מתתיהו Matatjahu, oznaczające „dar od Jahwe”. Imię to nosił apostoł wybrany po samobójstwie Judasza (Dzieje Apostolskie, rozdz. 2). Imię Maciej było najprawdopodobniej skróconą formą imienia Mateusz.

Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Piotr i Paweł – jedna z największych w Polsce sieci delikatesów, stworzona przez Eleonorę Woś i jej synów, Piotra i Pawła. Według rankingu Wprost, należą oni do 100 najbogatszych Polaków zajmując w 2007 r. 81. miejsce z majątkiem 360 mln zł.

Forma Maciej powstała w średniowieczu jako spolszczenie czeskiego Matěj (zmiękczone t' w polszczyźnie jako 'ć'), które wywodzi się z łacińskiej i niemieckiej formy Matthias. Do XVI wieku imiona Maciej i Mateusz nie były w języku polskim rozróżniane i były podobnie zdrabniane (Maciek, Maćko).

Maciej wciąż należy do bardzo popularnych imion; wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, w 2017 r. zajmował 35. miejsce w grupie imion męskich. W całej populacji Polaków Maciej zajmował w 2017 r. 24 miejsce (262 851 nadań).

Maciej Słomczyński (ur. 10 kwietnia 1920 w Warszawie, zm. 20 marca 1998 w Krakowie) – polski pisarz i tłumacz. Swoje powieści kryminalne podpisywał pseudonimem Joe Alex.Maciej Kozłowski właśc. Marian Kozłowski (ur. 8 września 1957 w Kargowej, zm. 11 maja 2010 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Zdrobnienia: Maciek, Maciuś, dawniej Mach, Maćko

Żeński odpowiednik: Macieja

Maciej obchodzi imieniny: 30 stycznia, 24 lutego, 25 lutego, 14 maja, 3 czerwca i 11 listopada.

Odpowiedniki w innych językach[ | edytuj kod]

 • język angielski – Matthias
 • język białoruski – Мацей lub Мацьвей
 • esperanto – Matiaso
 • język francuski – Matthias
 • język hiszpański – Matías (nie mylić z Mateo, czyli Mateusz)
 • język litewski – Motiejus
 • łacina – Matthias
 • język niderlandzki – Matthias, Thijs
 • język niemiecki – Matthias lub Matthäus
 • język portugalski – Mathias, Matias
 • język rosyjski – Матвей
 • język serbski – Matija
 • język węgierski – Mátyás
 • język włoski – Mattia
 • język czeski–Matěj
 • język chorwacki – Matej
 • język ukraiński – Матвій
 • Maciej Rybus (ur. 19 sierpnia 1989 w Łowiczu) – polski piłkarz, wychowanek Pelikana Łowicz, reprezentant Polski, występujący na pozycji lewego pomocnika. Od 14 września 2007 do 23 lutego 2012 gracz Legii Warszawa. W lutym 2012 przeszedł do rosyjskiego Tereka Grozny.Maciej Stryjkowski Matys Strykowski (łac. Matthias Strycovius pseud. Osostevitius) herbu Leliwa (ur. w 1547 w Strykowie – zm. między 21 X 1586 a 1593) – polski historyk i poeta, dyplomata, kanonik.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Maciejów Nowy (do 2009 Nowy Maciejów) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Wysokie.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Maciej Miechowita, także Maciej z Miechowa i Matthias de Miechow, właściwie Maciej Karpiga (ur. 1457, zm. 8 września 1523) – polski lekarz, pisarz medyczny, historyk, geograf, profesor Akademii Krakowskiej, ksiądz kanonik krakowski, alchemik i astrolog, w 1523 radny miasta Krakowa.
  Adam Bernard Mickiewicz herbu Poraj (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny, wolnomularz. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów) oraz literatury polskiej w ogóle, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatycznego, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie, jak i w zachodniej Europie porównywany do Byrona i Goethego. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Maciej Zaremba Bielawski (ur. 12 marca 1951 w Poznaniu) – szwedzki dziennikarz polskiego pochodzenia, syn Oskara Bielawskiego.
  Władysław Strumski (ur. 23 czerwca 1922 roku w Przybyszówce - zm. 1 października 1990 w Rzeszowie) – żołnierz AK, działacz NIE, DSZ, WiN, pisarz, publicysta.
  Maciej Stuhr (ur. 23 czerwca 1975 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, współzałożyciel kabaretu Po Żarcie; od 2008 aktor Nowego Teatru w Warszawie.

  Reklama