• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Macica człowieka

  Przeczytaj także...
  Więzadło podstawowe macicy (łac. ligamentum cardinale uteri), zwane także troczkiem macicy (łac. retinaculum uteri) jest tkanką łączną przymacicza wzmocniona pasmami mięśniowymi, naczyniami i nerwami. Więzadła odchodzą z prawej i lewej strony, głównie z szyjki macicy i kierują się do ściany bocznej miednicy mniejszej. Stanowi część środkową łącznotkankowej płyty naczyniowo-nerwowej.Więzadło odbytniczo-maciczne (łac. ligamentum rectouterinum), zwane też więzadłem krzyżowo-macicznym – parzyste, silne pasmo łącznotkankowe biegnące od tylnej powierzchni szyjki macicy ku tyłowi do ściany bocznej odbytnicy i przyczepia się do powierzchni miednicznej kości krzyżowej na wysokości IV kręgu krzyżowego. Zawiera mięsień odbytniczo-maciczny (łac. m. rectouterinus). Opisywane więzadło wypukla fałd odbytniczo-maciczny, stanowiąc granicę zagłębienia odbytniczo-macicznego. Więzadło odbytniczo-maciczne utrzymuje przodopochylenie macicy we właściwych granicach.
  Więzadło szerokie macicy (łac. ligamentum latum uteri) – poprzeczny fałd tkanki łącznej, składający się z dwóch blaszek otrzewnej przechodzącej z boków macicy na ściany miednicy mniejszej. Między dwiema blaszkami więzadła szerokiego macicy leży tkanka łączna, nerwy, sploty żylne – maciczny i pochwowy, tętnica maciczna i naczynia chłonne, a także końcowy odcinek moczowodu i więzadło obłe macicy (łac.ligamentum teres uteri), określane razem jako przymacicze (parametrium). W więzadle szerokim macicy wyróżnić można część górną – krezkę jajowodu (mesosalpinx), część środkową – krezkę jajnika (mesovarium) i dolną – krezkę macicy (mesometrium); najszersza część więzadła to jego brzeg górny, najcieńsze jest u podstawy, na poziomie szyjki macicy.

  Macica jest nieparzystym narządem, o kształcie zbliżonym do spłaszczonej gruszki, służącym do przyjęcia zapłodnionego jaja oraz rozwoju płodu i wydalenia go poza ustrój matczyny po zakończeniu rozwoju. Wymiary macicy u kobiety, która nie rodziła, są następujące: długość około 7 cm, największa szerokość około 4 cm i grubość około 2,5 cm, przy wadze 50-60g.

  Więzadło obłe macicy (łac. ligamentum teres uteri) – łącznotkankowy powrózek długości 12–14 cm i około 0,5 cm grubości, rozpoczynający się obustronnie na bocznym brzegu macicy, do przodu i nieco niżej od jajowodu, przebiegający następnie w więzadle szerokim macicy i zaotrzewnowo, wstępujący ostatecznie do kanału pachwinowego. Z kanału pachwinowego więzadło obłe wychodzi przez otwór pachwinowy powierzchowny i rozdziela się na drobne pasma, kończące w tkance podskórnej warg sromowych większych i wzgórka łonowego.Cieśń macicy (łac. isthmus uteri) stanowi poza okresem ciąży miejsce przejścia trzonu macicy w jej szyjkę. Około 12 tygodnia ciąży cieśń zaczyna się poszerzać uzupełniając objętość trzonu macicy.

  Anatomia[]

  Macica jest położona pośrodku jamy miednicy mniejszej między odbytnicą i pęcherzem moczowym. W macicy wyróżnia się dwie powierzchnie i dwa brzegi. Powierzchnia przednia jest spłaszczona i nosi nazwę powierzchni pęcherzowej, natomiast wypukła powierzchnia tylna stanowi powierzchnię jelitową. Obie powierzchnie schodzą się w brzegu prawym i lewym.

  Trzon macicy (łac. corpus uteri) stanowi grubszą i szerszą część macicy, wewnątrz której znajduje się jama macicy – miejsce gdzie dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka i rozwoju płodu.Macica (łac. uterus) – narząd żeńskiego układu rozrodczego, w którym zachodzi rozwój embrionalny kręgowców lub odcinek dróg rodnych bezkręgowców, w którym gromadzone są jaja przechodzące wstępny rozwój.

  Podział anatomiczny macicy[]

 • trzon macicy - zbudowany jest głównie z mięśni gładkich. Jego wewnętrzne ściany wyścieła błona śluzowa jamy macicy (endometrium), niezbędna dla zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. W obrębie jamy macicy dojrzewa zarodek, w późniejszym okresie ciąży płód.
 • cieśń macicy - kilkumilimetrowa część kanału szyjki, poniżej ujścia wewnętrznego.
 • szyjka macicy - zbudowana głównie z elastycznej tkanki łącznej. Śluzówka kanału szyjki produkuje zasadową wydzielinę, ułatwiającą penetrację plemników. W ciężarnej macicy szyjka działa jako zwieracz zamykający jamę macicy.
 • Budowa ściany macicy[]

  Ściana macicy jest zbudowana z trzech warstw: błony surowiczej, błony mięśniowej i błony śluzowej.

  Więzadło pęcherzowo-maciczne (łac. ligamentum vesicouterinum) – parzyste, niezbyt silne pasmo łącznotkankowe biegnące od przedniej powierzchni szyjki macicy do przodu, pod otrzewną zagłębienia pęcherzowo-macicznego, do dna pęcherza moczowego. Zawiera wiązki mięśniówki gładkiej – mięsień pęcherzowo-maciczny.Szyjka macicy (łac. Cervix uteri) – zgrubiała, dolna część mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy. Dzięki licznym zmarszczeniom sprzyja wydostawaniu się płodu na zewnątrz. Szyjka macicy jest kanałem dla plemników, który je wiedzie z pochwy do macicy.

  Błona surowicza[]

   Osobny artykuł: Perimetrium.

  Inaczej omacicze (łac. perimetrium) nie pokrywa całej powierzchni macicy.

  Błona mięśniowa[]

   Osobny artykuł: Myometrium.

  Zwana śródmaciczem (łac. myometrium) jest najgrubszą warstwą ściany. Zbudowana jest z włókien mięśniówki gładkiej o bardzo zawiłym przebiegu. Można wyróżnić trzy warstwy: zewnętrzną i wewnętrzną o podłużnym przebiegu włókien oraz środkową i okrężną.

  Perimetrium (zwane również omaciczem) – błona surowicza zbudowana z nabłonka jednowarstwowego płaskiego (mesothelium). Jest to część otrzewnej, która pokrywa powierzchnię tylną odcinka nadpochwowego szyjki, cieśń, trzon, dno macicy oraz następnie powierzchnię przednią trzonu, skąd nie dochodząc do szyjki macicy na wysokości cieśni przerzuca się na pęcherz moczowy. Perimetrium leży na cienkiej warstwie tkanki łącznej włóknistej, przechodzącej z jednej strony w tkankę luźną więzadła szerokiego macicy, z drugiej łączącej się z błoną mięśniową macicy.Myometrium (łac. tunica muscularis) – błona mięśniowa macicy. Najgrubsza warstwa ściany macicy tworząca mięsień maciczny. Składa się ze zwartego układu pęczków mięśniowych gładkich, wśród których występuje znikoma ilość tkanki łącznej, głównie w otoczeniu licznych naczyń krwionośnych. Błona mięśniowa jest jednocześnie błoną naczyniową.

  Błona śluzowa[]

   Osobny artykuł: Endometrium.

  Inaczej wmacicze (łac. endometrium) leży bezpośrednio na błonie mięśniowej i pokryta jest cylindrycznym nabłonkiem, częściowo migawkowym.

  Układ więzadłowy macicy[]

  Utworzony przez tkanki przymacicze, ich główne pasma biegną jako przymaciczna błona boczna. Aparat więzadłowy tworzą:

 • więzadło podstawowe macicy (boczne)
 • więzadło krzyżowo-maciczne (inaczej więzadło odbytniczo-maciczne) (tylne)
 • więzadło pęcherzowo-maciczne (przednie)
 • więzadło obłe macicy
 • więzadło szerokie macicy
 • Zobacz też[]

 • Cykl miesiączkowy
 • Ciąża człowieka
 • Przypisy

  1. A.D.T. Govan, D. McKay Hart, Robin Callander, Ginekolgia ilustrowana, LibraMed, Gdańsk, 1995, ISBN 8390136104, str. 31-33

  Bibliografia[]

 • Zofia Ignasiak, Antoni Janusz, Aniela Jarosińska, Anatomia Człowieka, część II, wyd. VII, Wrocław 2002, Wydawnictwo AWF Wrocław, ISBN 83-87389-24-2
 • Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

  Cykl miesiączkowy, cykl menstruacyjny (łac. cyclus menstrualis) – powtarzające się regularnie zmiany w organizmie kobiety, zachodzące w ustalonym rytmie biologicznym pod wpływem współdziałania układu nerwowo-hormonalnego. Cykl menstruacyjny występuje u kobiet dojrzałych płciowo (po pokwitaniu ale przed przekwitaniem).Endometrium – błona śluzowa macicy ssaków, wrażliwa na hormony steroidowe, w szczególności na estrogeny i gestageny, w związku z czym zmieniająca się wraz z cyklem miesięcznym.

  pl:Macica
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.