• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Machine Head  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Sacred Reich – thrashmetalowy amerykański zespół muzyczny założony w Phoenix w 1985 roku. W 2000 roku grupa została rozwiązana. W 2007 roku zespół powrócił na scenę, nie są jednak planowane nowe nagrania.The Number of the Beast – trzeci album heavymetalowej grupy Iron Maiden, wydany 29 marca 1982 roku. To pierwszy album zespołu nagrany z nowym wokalistą Bruce’em Dickinsonem, a zarazem ostatni, w którego tworzeniu brał udział perkusista Clive Burr.

  Machine Headamerykańska grupa muzyczna założona 12 października 1991 w Oakland w Kalifornii. Wykonywana przez zespół muzyka określana jest jako groove metal, thrash metal, heavy metal, nu metal oraz metal alternatywny.

  Nazwa grupy w żaden sposób nie jest powiązana z tytułem szóstego albumu studyjnego zespołu Deep Purple.

  Historia[ | edytuj kod]

  1991-2000[ | edytuj kod]

  Robb Flynn, założyciel i frontman grupy
  Dave McClain (w grupie od 1995)

  Grupa została założona 12 października 1991 w Oakland w Kalifornii. Powstała z inicjatywy Robba Flynna i Adama Duce’a. Flynn jakiś czas wcześniej opuścił zespół Vio-lence. Przyczyną odejścia była bójka, do której doszło pomiędzy członkami grupy a lokalnym gangiem. Cały czas czuł jednak potrzebę tworzenia muzyki. Skład Machine Head uzupełnili jeszcze gitarzysta Logan Mader oraz perkusista Tony Costanza. Costanza opuścił zespół jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty. Na jego miejsce przyszedł Chris Kontos. Zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią płytową Roadrunner Records.

  Soulfly – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza groove, thrash i nu metalu. Zaliczana do szeroko pojętego nurtu metalu alternatywnego. Ponadto w twórczości zespołu wyraźne są wpływy tradycyjnej muzyki ludowej. Zespół powstał w 1997 roku w Arizonie z inicjatywy Brazylijczyka Maxa Cavalery, który odszedł rok wcześniej z zespołu Sepultura którego był współzałożycielem. Do 2012 roku ukazało się osiem albumów studyjnych Soulfly oraz szereg pomniejszych wydawnictw.Killswitch Engage (zwana także Killswitch lub w skrócie KsE) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca metalcore, uważana za pionierów tego gatunku. Muzyka zespołu jest mocno zainspirowana przez scenę melodic death metalową.

  9 sierpnia 1994 odbyła się premiera pierwszego albumu studyjnego grupy. Płyta została zatytułowana Burn My Eyes. Za produkcję oraz miksowanie albumu odpowiedzialny został Colin Richardson. Do utworów „Davidian” oraz „Old” zostały zrealizowane wideoklipy. Płyta rozeszła się w nakładzie przekraczającym 500 tysięcy egzemplarzy.

  Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu. Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Album Burn My Eyes stał się znakiem rozpoznawczym zespołu i najlepiej przyjętym debiutem, od czasu albumu Soul of a New Machine Fear Factory. Następnie grupa wyruszyła w bardzo długą, bo trwającą ponad rok, trasę koncertową z zespołem Slayer, odwiedzając 12 grudnia 1994 Zabrze. Popularność grupy na świecie wzrosła.

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.Kerrang! – brytyjski tygodnik muzyczny (zawiera informacje dotyczące głównie rocka i metalu). Publikowany przez wydawnictwo Bauer Consumer Media. Organizuje coroczne gale rozdania nagród, przyznawanych w kilkunastu kategoriach. Jest to również nazwa kanału tv prezentującego muzykę rockową i gatunki jej pokrewne.

  Po powrocie w zespole przychodzi czas na zmiany – odszedł Kontos, a jego miejsce tymczasowo przejął Will Carroll.

  26 grudnia 1995 Dave McClain został oficjalnym członkiem grupy. Na rzecz Machine Head porzucił zespół Sacred Reich.

  W 1996 grupa zaczęła pracować nad nowym materiałem.

  25 marca 1997 została wydana płyta zatytułowana The More Things Change.... Produkcją albumu grupy ponownie zajął się Colin Richardson. Natomiast za miksowanie materiału odpowiedzialny był Andy Sneap. Płyta spotkała się z przychylnymi recenzjami krytyków muzycznych. Zajęła 138. pozycję na liście Billboard 200. W ramach promocji nowego materiału zrealizowane zostały teledyski do utworów „Ten Ton Hammer” oraz „Take My Scars”.

  Unto the Locust to siódmy album amerykańskiej heavy metalowej grupy Machine Head wydany 23 września 2011 roku w Australii 26 września 2011 roku w Wielkiej Brytanii oraz 27 września 2011 roku w reszcie świata. Produkcją i miksowaniem zajął się Robert Flynn. Unto the Locust zostało nagrany w Jingletown Studios należącym do zespołu Green Day.Burn My Eyes – debiutancki album amerykańskiej grupy muzycznej Machine Head. Płyta została wydana przez wytwórnię Roadrunner Records 9 sierpnia 1994 roku. Producentem płyty był Colin Richardson. Album ten był najlepszym debiutem wytwórni Roadrunner Records w 1994.

  W 1998 Logan Mader spóźnił się na jedną z sesji treningowych zespołu. Pod wpływem metamfetaminy zaczął przeklinać oraz obrażać pozostałych członków Machine Head. Natychmiast został wyrzucony z zespołu, a na jego miejscu pojawił się Ahrue Luster.

  10 sierpnia 1999 ukazał się trzeci album studyjny grupy zatytułowany The Burning Red. Jego producentem został Ross Robinson współpracujący z takimi zespołami jak Korn, Limp Bizkit, Sepultura, Coal Chamber, Soulfly oraz Slipknot. Płyta obfitowała w elementy hip-hopowe, co wielu fanów uważało za złe posunięcie i odwróciło się od zespołu.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Slipknot (IPA [/ˈslɪp nɒt/]) – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza heavy, nu i metalu alternatywnego.

  2001-2010[ | edytuj kod]

  Adam Duce podczas koncertu na festiwalu Sonisphere Festival w Kirjurinluoto, Pori, Finlandia (2009).

  W 2001 Machine Head wydał album Supercharger, którego producentem był Jonny K. Album poniósł komercyjną klęskę, winę tego upatrywano w bliskości premiery do wydarzeń 11 września. Po wydaniu płyty zespół wyruszył w trasę koncertową i po raz kolejny trafił do Polski, tym razem na dwa koncerty: 4 listopada w Warszawie oraz 5 listopada w Krakowie. Występy Amerykanów poprzedzał występ polskiego None.

  Elegies – wydawnictwo DVD amerykańskiej grupy muzycznej Machine Head. Jest to zapis z koncertu w Brixton Academy w Londynie, który odbył się w grudniu 2004 roku.Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.

  W 2002 z zespołu odszedł Ahrue Luster, w wyniku rozbieżności między nim a Robbem Flynnem. Na jego miejsce przyjęto kolegę Roberta z czasów Vio-lence: Philla Demmela.

  W 2003 została wydana płyta koncertowa pt. Hellalive. Z zespołem rozwiązała umowę wytwórnia Roadrunner Records, zespół pozostał jednak w jej europejskiej filii. Jeszcze w tym samym zespół wydał (oprócz USA) nową, piątą studyjną płytę zatytułowaną Through the Ashes of Empires – ukazała się 27 października 2003. Otrzymała świetne recenzje w całej Europie.

  Miksowanie muzyki - mieszanie, połączenie w jeden strumień kilku sygnałów dzwiękowych, z których każdy jest nośnikiem informacji muzycznej.Ice-T, właściwie Tracy Lauren Marrow (ur. 16 lutego 1958 w Newark) – amerykański raper i aktor. Wykonawca gangsta rapu i jeden z pionierów rapcore. Założyciel zespołu Body Count. Dużą popularność jako aktor zdobył występując w roli policjanta w serialu "Law and Order: Special Victims Unit" (SVU). Jest prezesem koncernu produkującego filmy pornograficzne. Wystąpił gościnnie w albumie Six Feet Under – True Carnage. W 2001 ożenił się z modelką Nicole Austin. Pod koniec października 2007 roku wziął udział w telewizyjnej gali stacji VH1 – Hip Hop Honors 2007.

  Trasa koncertowa Through the Ashes of Europe objęła także Polskę. Koncert odbył się 16 grudnia 2003 w Warszawie.

  Na początku 2004 Machine Head ponownie podpisał umowę z Roadrunnerem. 20 kwietnia 2004 Through the Ashes of Empires wzbogacony o jeden utwór wyszedł w USA.

  W 2005 odbyła się premiera DVD Elegies zawierającego zapis koncertu z Brixton Academy w Londynie.

  Nuclear Blast – niemiecka wytwórnia płytowa zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców rockowych i metalowych z całego świata. Siedziba firmy znajduje się w Donzdorf w powiecie Göppingen.Andy Sneap (ur. 18 lipca 1969) – brytyjski producent i inżynier dźwięku. Znany głównie ze zmiksowania i wyprodukowania wielu albumów heavymetalowych. Gitarzysta w thrashmetalowym zespole Sabbat. Obecnie pracuje w swoim własnym studio – "Backstage Recording", które założył w 1994 roku.

  27 marca 2007 odbyła się premiera albumu The Blackening. Płyta sprzedała się w ciągu dwóch tygodni lepiej niż poprzedni album zespołu w ciągu trzech lat. 28 maja 2008 grupa zagrała na Stadionie Śląskim w Chorzowie jako support zespołu Metallica.

  2011-2018 Unto the Locust, Bloodstone and Diamonds, Catharsis, rozpad zespołu[ | edytuj kod]

  27 września 2011 wydany został siódmy album studyjny grupy, Unto the Locust. Płyta znalazła się na 22. miejscu listy Billboard 200. W ciągu pierwszego tygodnia sprzedała się w liczbie 17 tysięcy egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych. Był to ostatni album studyjny formacji wydany nakładem wytwórni płytowej Roadrunner Records. 28 października odbyła się premiera teledysku do utworu „Locust”. Reżyserią wideoklipu zajął się Mike Sloat. W 2012 zespół ponownie wystąpił dwukrotnie w Polsce. Pierwszy koncert miał miejsce 10 maja na Sonisphere Festival na warszawskim Bemowie. Drugi odbył się w czasie Przystanku Woodstock. Grupa wystąpiła 3 sierpnia, jako gwiazda wieczoru w zamian za Anthrax, który ze względu na zobowiązania kontraktowe nie mógł pojawić się w Polsce.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Stadion Śląski – wielofunkcyjny stadion sportowy, położony na terenie Parku Śląskiego (dawne WPKiW) w Chorzowie (przy granicy z Katowicami) i administrowany przez jednostkę budżetową województwa śląskiego pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu „Stadion Śląski” w Chorzowie.

  22 lutego 2013 zespół poinformował na swojej stronie internetowej o odejściu basisty Adama Duce. Miesiąc później grupa ogłosiła konkurs na stanowisko tymczasowego basisty na czas koncertów. 24 czerwca 2013 grupa ogłosiła, że nowym basistą MH został Jared MacEachern. Od października 2013 grupa jest związana kontraktem z wytwórnią Nuclear Blast.

  Bleach – debiutancki album zespołu Nirvana wydany 15 czerwca 1989 za pośrednictwem niezależnej wytwórni płytowej Sub Pop Records. Początkowo sprzedaż albumu szacowano na 30 000 kopii, jednak po sukcesie następnego albumu zespołu, Nevermind, fani grupy zaczęli nabywać również mało znany dotąd debiut zespołu. Album osiągnął status platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  29 września 2018 frontman zespołu ogłosił na oficjalnej stronie zespołu na Facebooku odejście ze składu gitarzysty Demmela i perskusisty McClaina ze względu na "oddalenie się od siebie członków zespołu". Jednocześnie członkowie grupy zdecydowali odbyć trasę jesienią 2018 w USA.

  Od 2019[ | edytuj kod]

  W 2019 ogłoszono trasę koncertową, zaplanowaną z okazji 25. rocznicy wydania albumu Burn My Eyes, podczas której utwory z tej płyty wykona zespół w składzie z R. Flynnem, pierwotnymi członkami Ch. Kontosem (perkusja) i L. Maderem (gitara) oraz basistą Jaredem MacEachernem, natomiast do wykonywania innych utworów grupy zostali zaangażowania perkusista Matt Alston (Devilment, Eastern Front) i polski gitarzysta Wacław Kiełtyka (Decapitated).

  The More Things Change... – drugi studyjny album Machine Head, groove metalowego zespołu z Oakland. Płyta została wydana przez wytwórnię Roadrunner Records 15 marca 1997 roku. Producentem płyty był Colin Richardson.Angel Dust – czwarty album amerykańskiego zespołu Faith No More z 1992 roku. Ostatni album z gitarzystą Jimem Martinem.

  W czerwcu 2020 zespół wydał cyfrowy singel pt. Civil Unrest, zawierający dwie piosenki, "Stop The Bleeding" i "Bulletproof"; tekst pierwszego z tych utworów został zainspirowany śmiercią George’a Floyda oraz wywołanymi zamieszkami, a w utworze gościnnie wystąpił Jesse Leach z grupy Killswitch Engage, natomiast do całości został nakręcony wideoklip.

  Robert Flynn (ur. 19 lipca 1967 w Oakland jako Lawrence Matthew Cardine) - amerykański gitarzysta, wokalista i autor tekstów w thrashmetalowym zespole Machine Head. Wcześniej występował w takich zespołach jak Inquisitor, Vio-Lence, Forbidden.Nu metal – gatunek muzyczny powstały na początku lat 90 XX wieku. Termin został wymyślony przez Jonathana Davisa w celu określenia gatunku muzyki granej przez zespół KoЯn. Gatunek ten jest pochodną takich stylów jak grunge, metal alternatywny, funk, thrash metal, groove metal oraz industrial metal.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Vulgar Display of Power – szósty studyjny album heavymetalowego zespołu Pantera wydany w 1992. Według danych z kwietnia 2002 album sprzedał się w nakładzie 1,781,674 egzemplarzy na terenie Stanów Zjednoczonych.
  Will Carroll (ur. 13 maja 1973 w San Francisco) - amerykański perkusista. Członek zespołów Death Angel, Scarecrow, The Past oraz Warning S.F.. Wcześniej występował w grupach Machine Head, MindZone, Old Grandad, Serpent Crown, Ulysses Siren, Vicious Rumors oraz Warfare D.C..
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Decapitated – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Groove metal (również neo-thrash, half-thrash, post-thrash, power groove) - podgatunek muzyki metalowej, który wyewoluował z thrash metalu na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.18 sek.