• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Machern

  Przeczytaj także...
  Linden – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen, w powiecie Gießen. Liczy 12 145 mieszkańców (30 czerwca 2013).Lotaryngia (fr. Lorraine, niem. Lothringen, lotar. Louréne) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-wschodniej Francji. Graniczy z Belgią, Luksemburgiem i Niemcami oraz z regionami: Alzacja, Franche-Comté i Szampania-Ardeny.
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.

  Machern – miejscowość i gmina w Niemczech, położona na terenie kraju związkowego Saksonia, w okręgu administracyjnym Lipsk, w powiecie Lipsk.

  Historia[ | edytuj kod]

  Najstarsza znana wzmianka o Machern pod nazwą Mucherini pochodzi z 1015. Należało do księstwa biskupiego Merseburga. W XVI wieku po raz pierwszy wzmiankowano zamek w Machern, który obecną formę zawdzięcza przebudowie z 1733. W 1981 miał miejsce pożar wschodniego skrzydła zamku

  Państwo wschodniofrankijskie - jedno z trzech państw powstałych na mocy traktatu z Verdun z 843 r. Jego królem został Ludwik II Niemiecki. Na terenie tego państwa wykształcało się przez wieki państwo niemieckie. Państwo wschodniofrankijskie określane od XI wieku mianem regnum teutonicorum, było poprzednikiem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Do początku XII wieku nazywało się oficjalnie regnum francorum orientalium, czyli Królestwo Wschodnich Franków.Węgrzy (t. Madziarzy, węg. l.poj. magyar, l.mn. magyarok) – naród europejski z grupy ludów ugrofińskich, zamieszkujący głównie własne państwo narodowe - Węgry w Europie Środkowej, posługujący się językiem węgierskim.

  W obrębie gminy leży wieś Püchau, wzmiankowana w 924, jako pierwsza spośród wszystkich miejscowości w dzisiejszej Saksonii, gdy w miejscowym zamku schronił się przed Węgrami król wschodniofrankijski Henryk I Ptasznik. W 919 została tam stoczona bitwa pod Püchen(ang.), w której Węgrzy odnieśli zwycięstwo nad siłami państwa wschodniofrankijskiego, kierując się następnie ku Lotaryngii. W latach 968–981 i 1015–1420 należało do diecezji merseburskiej, następnie leżało w granicach Elektoratu Saksonii, a od 1871 – Niemiec. Po zwycięstwie aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej w latach 1945–1947 na zamku kwaterowali żołnierze amerykańscy i sowieccy.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • Pałac w Machern
 • Zamek w Püchau
 • Kościół św. Mikołaja w Machern, barokowy
 • Kościół św. Piotra w Püchau
 • Pałac w Machern

 • Zamek w Püchau

 • Kościół św. Mikołaja

 • Kościół św. Piotra

 • Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Henryk I Ptasznik (niem. Heinrich der Vogler) (ur. 876, zm. 2 lipca 936) – książę Saksonii 912–936, król Niemiec 919–936; z saskiej dynastii Ludolfingów.
 • Linden, Hesja
 • Macheren, Francja
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Statistisches Landesamt des Freistaates Sachsen, Kamenz 2009

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bevölkerung des Freistaates Sachsen jeweils am Monatsende ausgewählter Berichtsmonate nach Gemeinden
  2. Das Schloss Machern mit Parkanlage im Herzen von Sachsen, www.burgen-schloesser-impressionen.de [dostęp 2019-12-13] (niem.).
  3. Das Schloss Püchau in Sachsen im Ortsteil von Machern, www.burgen-schloesser-impressionen.de [dostęp 2019-12-13] (niem.).
  4. Geschichte > Schloss Püchau, www.schloss-puechau.de [dostęp 2019-12-13] (niem.).
  5. Szabolcs de Vajay, Der Eintritt des ungarischen Stämmebundes in die europäische Geschichte (862-933), Ungarisches Institut München, V. Hase & Koehler Verlag, Moguncja, 1968, s. 61
  6. Współpraca
  Merseburg (pol. hist. Międzybórz) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, siedziba powiatu Saale. Miasto leży na przedgórzu gór Harzu u ujścia rzeki Geisel do Soławy. Liczy ok. 35,7 tys. mieszkańców.Alianci II wojny światowej – państwa walczące przeciwko państwom Osi podczas II wojny światowej. W trakcie wojny aliantów nazywano także „Narodami Zjednoczonymi”. Zwrot ten po wojnie został użyty dla nazwania międzynarodowej organizacji stawiającej sobie za cel zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Elektorat Saksonii (niem. Kurfürstentum Sachsen lub Kursachsen), czasem nazywany Górną Saksonią był niezależnym elektoratem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Utworzony został przez cesarza Karola IV na mocy Złotej Bulli podnosząc rangę księstwa Saksonii-Wittenberg do elektoratu.
  Okręg administracyjny Lipsk (niem. Direktionsbezirk Leipzig) - jeden z dawnych trzech tego typów okręgów w Saksonii. Okręg powstał 1 sierpnia 2008 jako następstwo rejencji Lipsk w wyniku reformy administracyjnej kraju związkowego. Jednostka została zlikwidowana 1 marca 2012 roku. Siedziba administracyjna okręgu znajdowała się w Lipsku.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Powiat Lipsk (niem. Landkreis Leipzig) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, został utworzony 1 sierpnia 2008 w związku z reformą administracyjną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.