• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maceió

  Przeczytaj także...
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.Samogłoska otwarta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym i X-SAMPA, to a (zwykłe a).
  Samogłoska półprzymknięta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to e (zwykłe e).

  Maceió (wym. [masejˈjɔ]) – miasto w Brazylii, stolica stanu Alagoas. Nazwa miasta pochodzi od słowa bagno które w języku plemienia Tupi brzmi Maçaió.

  Historia[]

  Maceió zostało założone w 1815 roku. Rozwój miasta rozpoczął się wraz z przybyciem statków biorących drewno z zatoki Jaraguá. Dzięki dalszemu rozwojowi, Maceió stał się stolicą stanu Alagoas w 9 grudnia 1839 roku. W 1961 roku władze stanu postanowiły założyć Federalny Uniwersytet Alagoas.

  Braskem - brazylijska firma petrochemiczna z siedzibą w Sao Paulo. Jest jedną z największych firm petrochemicznych w Ameryce Południowej.

  Gospodarka[]

  Miasto jest głównym ośrodkiem gospodarczym w stanie Alagoas. Lokalny przemysł jest oparty na produktach z solanek wydobywanych z studni głębinowych na obrzeżach Maceió. Na południu miasta znajduje się największy w Brazylii zakład chemiczny firmy Braskem. Przez ostatnie 30 lat wygląd miasta bardzo się zmienił dzięki przybywaniu coraz większej liczby turystów.

  Maceió

  Linki zewnętrzne[]

 • Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.