Macedonia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

     Macedonia – kraina historyczna

{{Państwo infobox}} Nieznane pola: "język_używany". Macedonia (Macedonia Grecka, Macedonia Egejska, gr. Μακεδονία Makedonia) – kraina historyczna w Grecji. Wergina (gr. Βεργίνα, mac., bułg. Кутлеш) – wieś i stanowisko archeologiczne w północno-wschodniej Grecji, na północ od Olimpu, w pobliżu miasta Weria, od 1996 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

     Państwo Macedonia Północna

     Regiony Macedonia Zachodnia, Macedonia Środkowa, oraz część Regionu Macedonia Wschodnia i Tracja w Grecji

     Obwód Błagojewgrad w Bułgarii

     Ajgaj i Pella, główne ośrodki starożytnego Królestwa Macedonii

 • Macedonia Północnapaństwo na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii (w latach 1991–2019 pod nazwą Macedonia), dawna Socjalistyczna Republika Macedonii
 • Macedonia – w starożytności królestwo, potem rzymska prowincja na Półwyspie Bałkańskim
 • Górna Macedonia – górzysty region w zachodniej części starożytnej Macedonii
 • Macedonia – region historyczno-geograficzny na terenie Grecji, Bułgarii, Republiki Macedonii Północnej i Albanii
 • Macedonia (Grecja) – region w Grecji
 • Macedonia Środkowa – region administracyjny Grecji
 • Macedonia Wschodnia i Tracja – region administracyjny Grecji
 • Macedonia Zachodnia – region administracyjny Grecji
 • Macedonia – prowincja rzymska
 • Stany Zjednoczone[ | edytuj kod]

 • Macedonia (Alabama) – jednostka osadnicza w stanie Alabama, w hrabstwie Pickens
 • Macedonia (Illinois)wieś w stanie Illinois, w hrabstwie Hamilton
 • Macedonia (Iowa)miasto w stanie Iowa, w hrabstwie Pottawattamie
 • Macedonia (Ohio)miasto w stanie Ohio, w hrabstwie Summit
 • Macedon (miasto w hrabstwie Wayne) – miasto w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Wayne
 • Macedon (wieś w hrabstwie Wayne) – wieś w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Wayne
 • gmina Macedonia (ang. Macedonia Township) – gmina w stanie Iowa, w hrabstwie Pottawattamie
 • Region Macedonia Środkowa (nwgr. Κεντρική Μακεδονία, trl. Kentrikī́ Makedonía) – jeden z 13 regionów administracyjnych Grecji. Położony jest w północnej części kraju i zajmuje środkową część greckiej krainy historycznej Macedonia oraz część krainy historycznej Macedona. Graniczy od zachodu z regionem Macedonia Zachodnia, od południowego zachodu z Regionem Tesalia, od wschodu z regionem Macedonia Wschodnia i Tracja, a od północy z Bułgarią i Republiką Macedonii. Od południa ograniczony jest przez Morze Egejskie. Na wschodnim krańcu półwyspu Chalkidiki graniczy z okręgiem autonomicznym Athos.Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Pottawattamie (ang. Pottawattamie County) to hrabstwo w zachodniej części stanu Iowa w Stanach Zjednoczonych. Według szacunków US Census Bureau w roku 2006 liczyło 90 218 mieszkańców. Siedzibą władz hrabstwa jest miasto Council Bluffs.
  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.
  Obwód Błagoewgrad (Macedonia Pirińska) – obejmuje obszar 6 449 kilometrów kwadratowych. Jego granice stanowią na wschodzie Rodopy, na północy góry Riła, na zachodzie Republika Macedonii, a na południu Grecja. Wchodzi w skład regionu historyczno-geograficznego Macedonii.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Górna Macedonia (gr.: Ἄνω Μακεδονία, Ánō Makedonía) – starożytny górzysty region w zachodniej części Macedonii. Plemiona zamieszkujące ten region mówiły zachodnim dialektem języka greckiego. Do V w. p.n.e. znajdowały się na pasterskim etapie rozwoju społecznego. Mieszkali oni w czasowych obozowiskach oraz nie budowali murowanych grobów swym zmarłym. Na terenie górnej Macedonii znajdowały się sześć lokalnych królestw, rządzonych przez lokalne dynastie: Elimei, Tymfai, Orestis, Linkos, Pelagonii i Derriopii. Hekatajos z Miletu, historyk grecki, określił określił pięć tych górnomacedońskich plemion (Elimeoci, Tymfajowie, Orestowie, Linkestowie i Pelagonowie), jako „związki plemienne Molossów” (Molossika ethnē), ponieważ uznawały one wojskowe przywództwo króla Molossów oraz korzystały z zimowych pastwisk nizin Epiru.
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Macedonia (gr. Μακεδονία, mac. Македонија, bułg. Македония) to region geograficzno-historyczny leżący w znacznej części na terenie Grecji, Republiki Macedonii i Bułgarii (niewielkie części regionu znajdują się w Albanii i Serbii). Ma powierzchnię około 67 000 km i liczy niemal 5 milionów mieszkańców. Nazwa regionu i obszar przez niego zajmowany powoduje wiele sporów między Grecją i Republiką Macedonii. Macedonia obejmuje dorzecza rzek Aliakmon, Wardar i Strumy, a także równiny w okolicach Salonik i Serres.

  Reklama