• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Macclesfield  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Uroczystość Wszystkich Świętych (łac. Sollemnitas Omnium Sanctorum) – w Kościele katolickim jest to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. W doktrynie Kościoła katolickiego jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Zgodnie z liturgią Kościoła katolickiego obchodzona jest też wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. Trentabank Reservoir – zbiornik retencyjny ok. 5 km na południowy wschód od Macclesfield w hrabstwie Cheshire w Anglii.

  Macclesfield – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Cheshire East (do 2009 r. ośrodek administracyjny dystryktu Macclesfield).

  W 2001 roku liczba ludności Macclesfield wynosiła 50 688 mieszkańców. W mieście rozwinięty jest przemysł farmaceutyczny, jedwabniczy, a także odzieżowy, papierniczy, obuwniczy i elektromaszynowy.

  Historia[ | edytuj kod]

  Ulokowane w dawnej setni (hundred, oznacza sto domostw) Hamestan, wymienione jest w księdze Domesday Book (1086) jako „Maclesfeld”, zaś w 1183 roku określone jest jako „Makeslesfeld”.

  Bollington – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie North West England, w hrabstwie Cheshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 7095 osób.Joy Division – brytyjski zespół rockowy założony w 1976 w Salford, Greater Manchester. Wykształcił się z punkowej grupy Warsaw, grał posępną, refleksyjną muzykę. Ostatecznie jego styl muzyczny zaklasyfikowano do post punka i nowej fali. W 1980 roku, po śmierci wokalisty Iana Curtisa grupa rozwiązała się. Pozostali członkowie utworzyli wówczas formację New Order.

  Dawniej uważano, że nazwa Macclesfield pochodzi od słów Michael's field (pole Michała), odnosząc się do św. Michała, tak jak kościół św. Michała, znajdujący się w mieście. W rzeczywistości kościół ten był pierwotnie pod wezwaniem Wszystkich Świętych, a nazwa pochodzi od staroangielskich słów 'Maccel' plus 'feld' lub, według English Place-Name Society, Maccels' open country, oznaczając „ziemia (pole) Maccela”.

  Manchester Piccadilly – największa stacja kolejowa w Manchesterze, w Anglii. Posiada 7 peronów i obsługuje rocznie 16,250 mln pasażerów.Football League Two (częściej nazywana League Two dla skrótu lub od sponsora: Npower Football League 2) - czwarta piłkarska klasa ligowa w angielskim systemie, a trzecia w The Football League.

  Macclesfield otrzymało prawa gminy (borough) z rąk Ranulfa, 6. earla Chester, w początkach XIII wieku, a następnie z rąk przyszłego króla Edwarda I w 1261 roku.

  Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych został zbudowany w 1278 roku, w wyniku rozbudowy kaplicy powstałej około roku 1220.

  W gminie odbywał się cotygodniowy targ oraz dwa doroczne festiwale: Barnaby fair, w dniu świętego Barnaby (11 lipca), oraz Wszystkich Świętych (1 listopada).

  Cheadle Hulme – miejscowość w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Greater Manchester, w dystrykcie (unitary authority) Stockport. Leży 11 km na południe od centrum miasta Manchester. Liczy 28 952 mieszkańców.Knutsford – miasto w Wielkiej Brytanii hrabstwie Cheshire w dystrykcie Macclesfield. Położone na południowy zachód od Manchesteru i północny zachód Macclesfield. Liczy ok. 19 000 mieszkańców.

  Macclesfield było centrum administracyjnym późniejszej setni (hundred) Macclesfield, która zajmowała większość wschodniego Cheshire. Posiadłości feudalne należące do earla Chester w Macclesfield były bardzo rozległe, a ich granice sięgały aż po Disley. Dwór znajdował się na skraju parku jeleni, na zachód od miasta.

  Buxton – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie East Midlands, w hrabstwie Derbyshire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 24 112 osób.Northern Rail - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę podmiejskich i regionalnych połączeń pasażerskich w północnej części Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 12 grudnia 2004 i potrwa do września 2013. Firma należy do międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzą największy holenderski przewoźnik kolejowy, Nederlandse Spoorwegen (za pośrednictwem swojej spółki zależnej Abellio), oraz notowana na London Stock Exchange grupa Serco. Pociągi Northern Rail zatrzymują się na 519 stacjach, z czego 471 jest administrowanych przez tego przewoźnika.

  Earlowie Chester założyli las Macclesfield Forest, który był znacznie większy niż ostał się obecnie. Używany do polowań na jelenie, wypasu owiec i bydła. Pod koniec XIII wieku znaczne połacie lasu zostały zaorane z powodu przyrostu populacji.

  Podczas II powstania jakobickiego z 1745 książę Karol Edward Stuart i jego armia przeszli przez Macclesfield w drodze na Londyn. Burmistrz Macclesfield był zmuszony, wbrew swojej woli, do powitania księcia, które to powitanie jest upamiętnione na jednym ze słynnych lokalnych jedwabnych gobelinów. Swego czasu Macclesfield było największym światowym producentem jedwabiu, zyskując przydomek „miasta jedwabiu” (Silk Town); obecnie cztery muzea miejskie prezentują szeroki wachlarz informacji i produktów z tego okresu. Wyrób jedwabiu, najpierw ograniczony do chałupnictwa, wraz z popularyzacją maszyn przeniósł się do fabryk. Paradise Mill to działająca fabryka-muzeum pokazująca technikę wyrobu jedwabiu.

  Chester, stolica hrabstwa Cheshire oraz dystryktu Chester w północno-zachodniej części Anglii, w pobliżu granicy z Walią, nad rzeką Dee. Ma 77 040 mieszkańców (2001).Greater Manchester – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.

  W latach 1826–1831 zbudowano Macclesfield Canal, zaprojektowany przez inżyniera Jamesa Brindleya, łączący Macclesfield z wsią Marple na północy i miastem Kidsgrove na południu. Zakończenie budowy zbiegło się z popularyzacją transportu kolejowego, toteż nie przyniósł spodziewanych zysków z przewozu węgla i innych surowców.

  Nicholas J. "Nick" Robinson (ur. 22 marca 1995 w Seattle) - amerykański aktor. W 2012 roku wystąpił w filmie Disneya pt: "Frenemies".Kidsgrove – miasto w Anglii, w hrabstwie Staffordshire, w dystrykcie Newcastle-under-Lyme. Leży 33 km na północ od miasta Stafford i 228 km na północny zachód od Londynu. W 2001 miasto liczyło 24 112 mieszkańców.

  Macclesfield było pierwotną siedzibą przedsiębiorstwa piekarskiego Hovis, założonego w 1886 roku. Fabryka, przekształcona obecnie na mieszkania, znajdowała się nad kanałem Macclesfield Canal przy Buxton Road. W 1914 wyrób pieczywa przeniesiono do Trafford Park w Manchesterze, podczas gdy w Macclesfield aż do lat 90. kontynuowano produkcję papieru do pakowania pieczywa.

  Macclesfield Forest – wieś w Anglii, w Cheshire. Leży 5,9 km na zachód od miasta Macclesfield, 57,1 km na zachód od miasta Chester i 234,1 km na północny wschód od Londynu. W latach 1870–1872 osada liczyła 242 mieszkańców.Whaley Bridge – miasto w Anglii, w hrabstwie Derbyshire, w dystrykcie High Peak. Leży 57 km na północny zachód od miasta Derby i 239 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 6226 mieszkańców.

  Stacja kolejowa Macclesfield otwarta 19 czerwca 1849 przez spółkę London and North Western Railway przy Beech Lane, miesiąc później zastąpiona została przez dworzec Hibel Road Station.

  Macclesfield było jedynym miastem fabrycznym (mill town) w Anglii, które nie zostało zbombardowane podczas II wojny światowej.

  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.John Lewis Ernest Watts Mills (ur. 22 lutego 1908 w Felixtowe, zm. 23 kwietnia 2005 w Denham) – brytyjski aktor, laureat Oscara, sir.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Birmingham New Street – największa stacja kolejowa w Birmingham, w Anglii. Położona jest w centrum miasta. Ma 6 peronów i obsługuje rocznie 14,221 mln pasażerów.
  Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.
  Cheshire Plain (Równina Cheshire) – dość płaska nizina, prawie w całości położona na terenie hrabstwa Cheshire w północno-zachodniej Anglii. Od zachodu otaczają ją wzgórza północnej Walii, od wschodu zaś rejon Peak District należący do hrabstwa Derbyshire i North Staffordshire. Półwysep Wirral leży na północnym zachodzie, gdzie równina łączy się z równiną South Lancashire Plain w rejonie Manchesteru na północy. Na równinę składają się dwa rejony o różnych cechach: na zachód od Mid Cheshire Ridge oraz większy w kierunku wschodnim.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Szkoła publiczna – szkoła założona i prowadzona przez podmiot publiczny (państwo, samorząd terytorialny) i utrzymywana ze środków publicznych (z budżetu państwa lub jst.), a więc odwrotnie niż w przypadku szkoły prywatnej. Istnienie szkół publicznych związane jest z obowiązkiem szkolnym.
  Chapel-en-le-Frith – miasto w Anglii, w hrabstwie Derbyshire, w dystrykcie High Peak. Leży 54 km na północny zachód od miasta Derby i 236 km na północny zachód od Londynu. Miasto liczy 8821 mieszkańców.
  Manchester Airport (kod ICAO: EGCC, kod IATA: MAN) − lotnisko cywilne w Manchesterze (osada Ringway) w Wielkiej Brytanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.